REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavba kamen a krbů více o tématu

Krbové vložky a krbové kazety: Jak poznat kvalitní vložku a jak si rozdělat oheň v pasivním domě

Krbové vložky již dávno plně nahradily otevřené krby, které se z mnoha důvodů v moderních stavbách už prakticky nepoužívají. Krbová vložka je ale sama o sobě poměrně složitým technickým zařízením. Může být napojena na vytápění domu, nebo nemusí. Je potřeba dbát na správný výkon, a to zvláště v pasivních domech, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Na detaily okolo krbových vložek jsme se zeptali pana Mgr. Radovana Bartoška ze společnosti BeF Home, s.r.o.
Zdroj: AdobeStock, Alena Ozerova

ESTAV.cz se ptá...

Jaký je rozdíl mezi krbovou vložkou a krbovou kazetou a kamny?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

Krbová kazeta je v podstatě krbová vložka, která je uzpůsobena k instalaci do otevřeného krbu.

Stávající krb tedy nemusí být zbourán a kazetu je možné do otevřeného krbu naistalovat pouze s minimálními stavebními úpravami.

Krbová vložka se hodí do novostaveb či domů, kde není otevřený krb. Vložka vyžaduje obestavbu na míru dané vložky. 

Krbová vložka a její obezdění Zdroj: BeF Home

ESTAV.cz se ptá...

Jaké požadavky můžeme mít na funkci krbové vložky? (napojení na akumulační nádrž, podlahové topení, jímání a rozvod teplého vzduchu…)

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

Základní rozdělení vložek je na teplovodní a teplovzdušné. Teplovodní se využívají, jak již název napovídá, na ohřev vody, která má v domácnosti mnoho využití. Teplovodní vložku lze využít na podlahové topení, klasické radiátory nebo mít akumulační nádrž a vodu využívat jako užitkovou.

V případě teplovzdušné vložky je využití pouze na ohřev vzduchu, respektive teploty.

Vložka může mít funkci výhřevu místnosti, kde se bude nacházet, nebo je možné s teplem pracovat dále a rozvádět ho z obestavby do dalších místností v domě.

Porovnání teplovodní a teplovzdušné krbové vložky Zdroj: BeF Home

ESTAV.cz se ptá...

Jak poznat kvalitní krbovou vložku?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

První věcí, na kterou bych se zaměřil je kvalita zpracování těla vložky, sváry, použité materiály a podobně. Předejdeme tím problémům s popraskáním těla vložky, kdy se stává vložka nepoužitelnou.

Dále určitě sekundární spalování je v dnešní době již standardem všech, kvalitních krbových vložek.

V případě rohového prosklení by v dnešní době měli mít vložky použité ohýbané sklo, nikoliv dva kusy skla, kde hrozí vznik mezery, která by znamenala zakuřování do místnosti.

Vzhledem k tomu že v dnešní době je v drtivé většině vložka využívána spíše na zlepšení atmosféry v domě či jako sekundární zdroj, nemalou roli bude hrát design samotné vložky.

ESTAV.cz se ptá...

Jaký volit výkon krbové vložky?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

Výkon se volí na základě několika věcí, které je nutné před koupí vložky znát. Jaká je tepelná ztráta budovy, jak velká je místnost, kde vložka bude umístěna, jak velký je celý dům, k čemu vlastně bude majiteli vložka sloužit, respektive na co bude energie používána, jedná se pouze o designovou záležitost a možnost si doma zatopit v krbu nebo snad chci teplo využívat na ohřev vody? Možností je mnoho, v tomto případě je nejlepší nás či naše autorizované dealery oslovit a nechat si poradit.

Případů špatně zvolené vložky z hlediska výkonu jsem zažil již mnoho a pro leckterého uživatele se pak vložka stává nevyužitelnou.

ESTAV.cz se ptá...

Jak výkon ovlivní obestavba krbové vložky? Z čeho obestavba a zapravení do interiéru dělat?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

Nejvíce jsou v dnešní době využívány kalcium silikátové desky, s materiálem se dobře pracuje, vydrží, a hlavně má akumulační schopnosti, tzn. ve chvíli, kdy se topí ve vložce, celá obestavba krásně hřeje.

Další z velmi využívaných materiálů je šamot, ale jinak je materiálů mnoho, záleží na každém řemeslníkovi, s čím má nejlepší zkušenosti.

Obestavba jako taková výkon vložky neovlivní, spíše nabízí další možnost, jak s teplem pracovat, ať už prostřednictvím rozvodu vzduchu či akumulace tepla do materiálu, z kterého je obestavba. 

Krbová vložka může být dokonale sladěná s interiérem Zdroj: BeF Home

ESTAV.cz se ptá...

Krbová vložka a pasivní dům. Paradoxně dnes v dobře izolovaných domech nemáme problém, že bychom měli krb malý a byla nám zima. Naopak se stává že nám krbová vložka dům přetopí. Jaké je technické řešení – kromě otevření oken?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

V případě pasivních domů se bavíme o tak malé ztrátě domu, že standardní, byť nejméně výkonné vložky, jsou pořád výkonnostně příliš.

Z toho důvodu máme v našem portfoliu i dvě řady pasivních krbových vložek, které jsou určeny do pasivních domů a domů s rekuperací.

U těchto vložek je snížený průměr přívodu vzduchu z důvodu snížení výkonu ve vložce a dále má v základu dvojsklo, které přispívá k tomu, že teplo vyprodukované hořením neodchází do místnosti tak, jako při jednom sklu, které normální krbové vložky mají.

Krbové vložky lze využít i v pasivním domě, má to ale svá technická specifika. Zdroj: BeF Home

ESTAV.cz se ptá...

Pro moderní domy je měřen i blowerdoor test. Jak v něm obstojí krbová vložka?

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

Standardní krbové vložky blower - door testem neprojdou, přes normální zavírání dvířek utíká vzduch, byť ve velmi malé míře. Jelikož je blower - door test veličina pasivních domů, opět je nutné sáhnout po pasivních vložkách.

Naše pasivní krbové vložky splňují blower – door test díky unikátnímu systému zavírání dvířek a jsou tak jedinou možností mít v domě krbovou vložku a zároveň splňovat blower - door test.

ESTAV.cz se ptá...

Jak připravit stavbu na osazení krbové vložky? (přívod vzduchu nutnost! Komín – jaký, je to jedno? Musí být samostatný komín nebo lze sdružit např. s kotlem na pelety?)

Mgr. Radovan Bartošek, odpovídá ...

V první řadě je nutné říct, že v případě, kdy budu uvažovat nad pořízením vložky, je nutné nejdříve vybrat daný produkt a následně pro něj připravit adekvátní podmínky pro jeho správné fungování.

Podmínkami, myslím, správný průměr a délku externího přívodu vzduchu, spolu se správnou délkou a průměrem komínu.

V případě, že již máme komín z minulosti, je nutné nebrat zřetel při výběru vložky pouze na vhodný výkon, ale také právě na průměr kouřovodu dané vložky. V případě špatného napojení dochází často k problémům s hořením, či zakuřováním do místnosti, pak se zákazníci mylně domnívají, že je problém v krbové vložce. Řešení v těchto situacích bývá bohužel velmi finančně náročné, proto doporučuji určitě před výběrem obrátit se ať už na naši firmu či naše partnery, kteří provedou výpočty rychlosti spalin v komíně a zamezí se tak případným potížím.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavba kamen a krbů

 1. Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě
 2. V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?
 3. Design kamen a krbů má široké možnosti
 4. Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití
 5. Sálavé teplo v rustikálním interiéru
 6. Jak správně topit v kamnech a krbech
 7. Co musíte připravit, než začnete stavět kamna
 8. Jak zajistit teplovzdušné vytápění místnosti v patře průduchem od krbu
 9. Kolik peněz stojí kachlová kamna
 10. Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ
 11. Kachlové sporáky je možné uplatnit i v současné kuchyni
 12. TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni
 13. Krbové vložky a krbové kazety: Jak poznat kvalitní vložku a jak si rozdělat oheň v pasivním domě
 14. Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

Přečtěte si více k tématu Stavba kamen a krbů

Zdroj: Jiří Horák

Ani málo, ani moc. Udržujte optimální teplotu spalin při vytápění. SMOKEMANovo desatero správného topiče, díl 08/10

Teplota spalin jako taková významně souvisí s bezpečností provozu, životností zařízení a dosahovanou účinností. Zatímco pro první dvě zmíněné oblasti je vhodná vyšší teplota spalin, při které nebudou kondenzovat kyseliny a voda ve spalovacím zařízení, v kouřovodu ani v komíně, pro dosažení vysoké účinnosti je vhodné,…

Zdroj: Jiří Horák

Používejte moderní kotel a kamna. Vyplatí se to. SMOKEMANovo desatero správného topiče, díl 07/10

Používání moderního kotle či kamen nezaručuje, ale umožňuje dosažení nízkých hmotnostních koncentrací znečišťujících látek ve spalinách a vysokých hodnot účinnosti. Všechna aktuálně prodávaná spalovací zařízení již musela na zkušebně prokázat splnění výše uvedených pozorovaných limitních hodnot, což říká, že při…