Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavba kamen a krbů více o tématu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.
Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Norma ČSN 73 4230 se ve svém posledním vydání zmiňuje v bodě 5.6 o tom, že když je v domě nějaký ventilátor vytvářející podtlak (digestoř, ventilátor na toaletě, centrální vysavač atp.), tak musí být zajištěno jeho vyrovnání pomocí dostatečného přívodu vzduchu. Normotvůrci se už však nezmiňují o tom, jestli se tak stane pootevřeným oknem (kdo by topil s otevřenými okny?) nebo pomocí takzvaného externího přívodu vzduchu (EPV).

Z praktického hlediska je vždy lepší zajistit přívod vzduchu a nespoléhat pouze na vzduch z domu, i když je třeba nadstandardně prostorný. Doporučuji proto dohodnout se s kamnářem již ve fázi projektové dokumentace a probrat s ním detailně otázky jak a kam vzduch přivést. Vyhnete se tím problémům při instalaci (foto č. 1 a foto č. 2).

Přívod vzduchu pod podkladním betonem (základy)

To je asi nejideálnější možností. Jsou zde nejlépe vyřešeny tepelné mosty a není nijak narušena finální skladba podlahy. Lze to samozřejmě využít jen v případě novostavby domu nebo při jeho zcela zásadní rekonstrukci. Problém zde může nastat s vyústěním přívodního potrubí pod úrovní terénu. To lze řešit např. malou šachtou s trativodem na případný kondenzát (foto č. 3 a foto č. 4). V místnosti pak vyústění pro napojení topidla vypadá, jak můžete vidět na obrázku č. 5 a kamnář snadno provede dopojení konkrétního spotřebiče (foto č. 6).

foto č. 5 Vnitřní vyústění spodního přívodu vzduchu, foto č. 6 Napojení na přívod vzduchu pod základy

Přívod externího vzduchu ve finální skladbě podlahy

Toto je také jedna z přijatelných možností jeho vedení (foto č. 7). I zde může samozřejmě nastat situace, kdy je vyústění EPV pod terénem exteriéru. Vedle výše popsané varianty se šachtou lze například problém vyřešit v rámci profilu zateplení venkovní fasády (foto č. 8, 9). Častou chybou, která se objevuje v souvislosti s tímto postupem, je nedostatečná tepelná izolace vedení a špatná volba průřezu vzduchového kanálu, a to zejména při použití plochého profilu, který se z hlediska skladby podlahy a úspoře výšky nabízí využít.

Zde je potřeba vždy zachovat plochu průřezu udávanou výrobcem topidla, anebo kamnářským výpočtem, který zahrnuje i tlakové ztráty dle počtu kolen přívodního potrubí. Údaje jsou zde obvykle uváděny v cm² a máme-li místo plošné míry k dispozici pouze průměr kruhového přívodu, je třeba při použití rovinných útvarů (obdélník, čtverec) plochu správně přepočítat.

Při nedodržení předepsaných požadavků se kamna na přívodu vzduchu dusí a nefungují, jak mají. Je to podobné jako byste jeli v autě s napůl zataženou ruční brzdou.

foto č. 7 Příprava – přívod vzduchu plochým potrubím podlahou Foto: Ing. Jaroslav Koutný

foto č. 8 Přívod vzduchu plochým potrubím Foto: Ing. Jaroslav Koutný

foto č. 9 Přívod vzduchu podlahou, zakončení na fasádě Foto: Ing. Jaroslav Koutný

Přívod externího vzduchu z komína

Toto je v součanosti velice oblíbenou možností realizovanou hlavně v nízkoenergetických a pasivních domech. Tyto systémy nabízí každý větší výrobce komínových systémů s kompletním sotimentem (CIKO, Heluz, Schidel a další). Vzduch je nasáván buď samostatným průduchem v tělese komína nebo otvory v komínové tvarovce okolo komínové izolace. Fungují velice dobře a není třeba se jich obávat. Při realizaci je nutné dbát na zachování průchodnosti těchto otvorů.

foto č. 10 Přívod vzduchu systémovým komínem Foto: Ing. Jaroslav Koutný, foto č. 11 Komínové těleso které počítá s přívodem externího vzduchu Foto: Ing. Jaroslav Koutný

Přívod externího vzduchu přímo přes zeď

Toto řešení patří spíše ke krizovým variantám. S ohledem na obvykle krátké vedení (cca do 1 m) se posunuje rosný bod dovnitř do budovy, důsledkem pak jsou třeba mokré skvrny a plísně na zdivu, případně srážení vody, která při nasávání chladného vzduchu kape do okolí spotřebiče. Tuto možnost vedení EPV realizujeme tam, kde se nenabízí jiné řešení (viz. foto č. 12, 13, 14, 15).

Jak správně připravit přívod vzduchu?

Určitě věc nepodceňte a komunikujte již v přípravné fázi projektu realizace topidla s odborníkem. Většina slušných kamnářů vyjde zákazníkovi vstříc a dodá podklady pro projektanta i stavbu (foto č. 16, 17). Stavební firma pak může vše řádně zajistit a dopojení kamen na EPV se zadaří na výbornou (foto č. 18).

I systém nasávání vzduchu vyžaduje údržbu

Nezapomínejte udržovat v dobrém stavu nejen kamna a komín, ale pravidelně kontrolujte i průchodnost vedení EPV. Že je nějaký problém na přívodu externího vzduchu poznáte jednoduše tak, že kamna s pootevřenými dvířky hoří a jakmile je zavřete, začnou se dusit nebo úplně zhasnou. Příkladů neudržovaných nasávacích mřížek mají kamnáři ve své fotodokumentaci nespočet (foto č. 19). A přitom právě průchodná nasávací mřížka patří mezi základní prvek bezpečného provozu topidla

Řešte s kamnářem včas jak provedení, tak i vyústění a průměr přívodu vzduchu. Předejte mnohým pozdějším problémům a komplikacím. Obrátíte-li se navíc na některého z členů Cechu kamnářů ČR, máte záruku kontaktu s proškoleným odborníkem, který může využívat teoretického i praktického zázemí profesního společenství, které je na kamnařinu přímo zaměřeno. 

Ing. Jaroslav Koutný

Podílel se na vybudování divize krby ve firmě TECH TRADING. V současné době působí na pozici obchodně-technického poradce ve firmě STAVBA krbů s. r. o. Jeho náplní práce je dimenzování a výběr vhodného spotřebiče se zákazníkem, volba technického řešení a poradenství, tvorba kalkulací, zaměřování staveb a předávky hotových děl. Je vyučen v oboru kamnář a je také revizním technikem spalinových cest. V roce 2017 byl zvolen do rady Cechu kamnářů ČR a působí ve funkci víceprezidenta Cechu kamnářů.

Cech kamnářů ČR

Učňovská 100/1
190 00 Praha 9

telefon: 233 322 281
e-mail: info@cechkamnaru.cz

web: www.cechkamnaru.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavba kamen a krbů

  1. Kachlová kamna umí topit, vařit i péct. Tradiční řemeslo ožilo v krkonošské chalupě
  2. V čem zatopit dřívím? Kamna, krb, nebo sporák?
  3. Design kamen a krbů má široké možnosti
  4. Velikost, výkon a druh kamen či krbů závisí na způsobu využití
  5. Sálavé teplo v rustikálním interiéru
  6. Jak správně topit v kamnech a krbech
  7. Co musíte připravit, než začnete stavět kamna
  8. Jak zajistit teplovzdušné vytápění místnosti v patře průduchem od krbu
  9. Kolik peněz stojí kachlová kamna
  10. Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ
  11. Kachlové sporáky je možné uplatnit i v současné kuchyni
  12. TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni
  13. Krbové vložky a krbové kazety: Jak poznat kvalitní vložku a jak si rozdělat oheň v pasivním domě
  14. Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - guruxox

Kamna na dřevo v bytě? Je to možné? A proč?

Zdražování energií a nejistota okolo dodávek plynu do České republiky donutila mnoho lidí se zamyslet, jak zajistit teplo ve svém domově a ještě ušetřit. Jedna z možností je vytápění dřevem. Ale co když bydlíte v bytě? Je možné používat kamna na dřevo v bytě?

Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ

Kamna do nízkoenergetických domů? Dobrá volba, ale pozor na správný typ

Kamna a krby jsou vyhledávaným způsobem vytápění, ovšem majitelé nízkoenergetických objektů se někdy obávají, že by mohlo dojít k přehřívání místností, pokud by si pořídili právě kamna či krb. Akumulační kamna a sálavé krby mohou být dobrou volbou, která uživatelům nabídne pohodlnou obsluhu a příjemné teplo, musí být…

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit kusovým dřevem v kamnech či krbu není věda, přesto je však nezbytné dodržovat pravidla správného topení. A to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a ohledu na topidlo, ale také kvůli vlastní peněžence. Správná obsluha kamen a krbů má totiž zásadní podíl na jejich výkonu a účinnosti. Navíc při…

REKLAMA