REKLAMA
Téma: Vytápění domu

Dřevěné brikety – jak s nimi topit?

Dřevěné brikety mohou být vyráběny lisováním ze suchého dřevního prachu, drtě, pilin, kůry a jemných hoblin do tvaru válečků, hranolů nebo šestistěnů, o průměru 40 až 100 mm a délky do 300 mm. Z pohledu spotřebitele je třeba rozlišit, k jakému účelu budou brikety využívány.
Dřevěné brikety – jak s nimi topit?

K rychlému vytopení víkendové chaty doporučujeme brikety z měkkého dřeva s otvorem uprostřed, které umožňují snadnější zátop a rychlejší prohořívání. Na druhé straně, pro stabilní vytápění rodinného domu, lze doporučit plné brikety nebo tzv. RUF brikety, které navíc při použití tvrdého dřeva či kůry jako vstupní suroviny, dávající pomalý rovnoměrný žár s až šestihodinovou dobou žhnutí.

Používat ve svých kamnech nebo kotli dřevěné brikety není nic složitého, laicky řečeno se jedná o dřevěná polena s vyšší hustotou a tedy delší dobou hoření. Dá se říci, že dřevěné brikety hoří jako dřevo, ale žhnou jako uhlí. Pro nejefektivnější využití dřevěných briket si pojďme jednoduše ukázat, jak na to…

1. krok
Pro zapálení plamene nasekáme podle velikosti kamen 1 až 3 dřevěné brikety na asi 2cm kolečka, přidáme tekutý podpalovač a zapálíme. V tomto případě nepotřebujeme žádné podpalové dříví. Komu se příčí používat tekuté podpalovače, může sáhnout po tuhých podpalovačích na bázi dřeva a parafínu, klasickém „Pepu“ nebo jiné metodě.

2. krok
Necháme nasekané kousky briket stejnoměrně rozhořet tak dlouho, až je dosaženo požadované teploty kamen nebo krbu. Nezapomeneme naplno otevřít přívod vzduchu.


3. krok
Po chvíli zůstanou viditelné pouze žhnoucí kousky dřevěných briket a naše topidlo je tím pádem připraveno a správně rozehřáto. Nyní rozhrneme rozžhavené kousky briket rovnoměrně po celé ploše topeniště a uzavřeme přívod vzduchu.


4. krok
Podle velikosti topeniště v krbu nebo kamnech naskládáme do žhavého základu 3 až 5 dřevěných briket. Vršit brikety do výšky (přes sebe) je zbytečné, postačí poskládání vedle sebe.


5. krok
Brikety začnou hořet plamenem asi po 5 až 20 minutách a dále pak hoří několik hodin, kdy vydávají potřebné teplo.


6. krok
Po dohoření plamenem začínají brikety žhnout jako uhlí. Tento proces trvá opět několik hodin. Probíhá-li proces 4 - 6 při uzavřeném přívodu vzduchu, zůstanou brikety po dobu hoření a žhnutí kompaktní, čímž se dosáhne požadovaného efektu výhřevnosti po velmi dlouhou dobu. Takto dosáhneme nejekonomičtějšího využití dřevěných briket.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu

  1. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  2. Jak správně vybrat krbová kamna
  3. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  4. Tip jak ušetřit za palivo
  5. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  6. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  7. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  8. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  9. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek

Z kategorie Vytápění domu si přečtěte

Zdroj: Fotolia.com - auremar

Postup odvzdušnění otopné soustavy

Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci. Bublinky, které nám v radiátorech a trubkách případně běhají teplo ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Akční nabídka společnosti SATJAM na krytinu SATJAM Trend z materiálu PUREX TM

Prvotřídní kvalita střechy z materiálu PUREXTM za neuvěřitelnou cenu

Černý kůň na trhu střešních krytin láme cenové rekordy. Akce je časově omezená.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist