REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ženy dávají přednost vytápění peletami namísto uhlí či dříví

Většinu důležitých rozhodnutí dělají partneři společně, aspoň to tvrdí průzkumy českých domácností. Ve dvou se rozhoduje i o tom, čím se bude topit. Ženy se čím dál častěji přimlouvají za pelety a mají k tomu vícero dobrých důvodů.

Zatímco někteří muži nacházejí zalíbení ve štípání dříví, milují přikládání do kamen a nošení uhlí považují za hrdinské, mezi ženami se nadšených kotelnic najde málo. Romantiku si raději užijí u peletových kamen, kde sice hoří dřevo, ale nemusí se štípat, přikládat ani zapalovat. Bezobslužné vytápění a dálkové ovládání je nezbytností pro samoživitelky, stejně jako majitelky hotelů, hospod a další nezávislé podnikatelky. Čistota je hned na druhém místě, kotel ani kamna nesmí přispívat k nepořádku v domě ani znečišťovat vzduch. A důležitou roli samozřejmě vždycky hraje cena. Našli jsme celkem sedm hlavních důvodů, proč se ženy doma přimlouvají za pelety.

Topení bez práce

Vytápění dřevěnými peletami by zvládlo i dítě. Jedinou podmínkou je celosezónní silo, kam jednou za rok nafouká cisterna zásobu pelet na celou zimu. Odtud už vede šnekový dopravník přímo do kotle, který si sám přikládá pelety do zásobníku, zapaluje se i čistí. Své o tom ví v penzionu Bejčkův mlýn, který od roku 2009 vytápí dvojice peletových kotlů o výkonu 121 kW. „Celou obsluhu kotelny zvládnu sama. Dříve jsme museli mít kotelníka, který obsluhoval starý kotel na uhlí a dřevo, dnes ho už vůbec nepotřebuji,“ pochvaluje si majitelka Alena Odutová. Cestu k samostatnosti otevřely pelety i pro Nicolu Eisenschink, která se po rozvodu odstěhovala do hausbótu. Aby si mohla topit, musela zpočátku tahat těžké plynové láhve přes kluzkou lávku na loď. Dnes už topí pohodlně v kamnech na pelety.

Ovládání na dálku

Peletový kotel nebo kamna tedy topí samy, čekají jenom na povel. A ten může přijít i na dálku, proto je peletové vytápění vhodné pro rekreační chaty. Kotel nebo kamna se zapnou dálkově přes SMS a celá rodina přijíždí už do vytopené chalupy, což v zimě ocení hlavně matky malých dětí a kojenců. V obytných domech zase udržuje tepelný komfort termostat, kde se nastaví požadovaná teplota a kotel se sám zapaluje podle potřeby. „Na mobilu nastavím teplotu a už je slyšet, jak se do hořáku sypou peletky. Stačí pár vteřin a je vidět plamen,“ popisuje Petra, majitelka peletových kamen z Rychnova. Velkou výhodou je dálkové ovládání i pro podnikatelky, které nemusí do spravovaného objektu docházet, ale mohou tepelný komfort svých hostů nebo zaměstnanců sledovat na dálku, aniž by opustily domov.

Čistý provoz

Zatímco rozhodnutí dělají partneři společně, úklid ještě stále leží převážně na bedrech žen. Oproti uhelnému kotli je peletové vytápění neskonale čistší. Spalování je natolik dokonalé, že vzniká jen minimum popela, který se navíc dá využít jako hnojivo nebo dokonce leštidlo. Neskladuje se uhlí ani dřevo, navíc do kotelny v podstatě není potřeba chodit. Svědectví o čistém provozu podává například biokuchařka Hanka Zemanová, která hned vedle kotle postavila do technické místnosti pračku, nebo herec Jarmil Škvrna, který ve své originální peletové kotelně pravidelně suší čisté prádlo.

Zdravý vzduch

I když nejsou všechny ženy nadšené pro ekologii, nemusejí být zrovna biomatkami, aby jim záleželo na zdraví jejich dětí. Rodiny se obvykle stěhují do domečku, aby jejich děti mohly běhat po zahradě a okolí, dýchat čerstvý vzduch a sportovat. Nedává tedy žádný smysl zamořovat vlastní obec emisemi, které vznikají při spalování uhlí. Emise vadí už novorozencům, u starších dětí způsobují astma a také urychlují stárnutí. Velkou část smogu v českých vesnicích přitom mají na svědomí právě domácnosti, ne průmyslové provozy. Za zdraví našich děti tak skutečně odpovídáme sami. Dřevěné pelety patří v tomto směru k nejčistším palivům a kotle i kamna na pelety splňují přísné směrnice ekodesignu, řadí se tedy mezi nejčistší na trhu.

Lokální původ

Když topíme peletami, využíváme dřevo z našich českých lesů. Lokální původ paliva oceňují zejména ženy, které touží po nezávislosti. Zatímco prakticky veškerý plyn spotřebovaný v Česku pochází z Ruska, pelety si vyrábíme sami, a ještě část vyvážíme do západní Evropy. „Líbí se mi, když se využívá energie živlů a zdrojů, které máme u nás. Pelety k nám necestují přes celý svět. Ta část stromu, která by se dřív stala odpadem, se nyní využije na topení. A to je skvělé,“ ocenila i herečka Klára Issová. Jako bonus navíc podpoříte regionální ekonomiku, pokud si vyberete tu nejbližší z dvaatřiceti českých peletáren, které zpracovávají dřevo z našich lesů. 96 % z nich už vyrábí pelety nejvyšší kvality z kategorie ENplus A1. A ušetříte za dopravu.

Pomáháme planetě

Myslí-li v rodině někdo na osud planety, je to obvykle žena. Řečeno společně s Klárou Issovou, žena je „duší ekolog“. V jakém prostředí budou žít naše děti, co je pravdy na globálním oteplování, kdy se vyčerpají omezené zdroje, kterými Země disponuje? Na tyto otázky neznáme odpovědi, každopádně víme, že dřevěné pelety patří k tzv. obnovitelným zdrojům energie, protože dřevo v lesích vyroste zas a znova. Při jejich spalování navíc vzniká jen minimum škodivých emisí. Pelety tedy můžeme spalovat s čistým svědomím, že neodčerpáváme přírodní zdroje a neničíme budoucnost vlastním dětem. Stejně jako si už více než tři čtvrtiny české populace zvykly třídit odpad, čisté vytápění se snad brzy stane také standardem.

Příznivá cena

Dřevěné pelety vyjdou levněji než elektřina, topný olej i plyn. Navíc se dají nakupovat na jaře za výrazně nižší ceny než na podzim. Kdo má velké silo a vzpomene si včas, ušetří až 15 % oproti těm, kteří nakupují na poslední chvíli před zimou. Naopak se nedoporučuje šetřit na kvalitě - kupovat je třeba jen pelety vysoké kvality ENplus A1, protože pelety horší kvality mají také nižší výhřevnost, spálíte jich za sezonu víc a nakonec neušetříte. Co se týče pořizovací ceny kotle, až 85 % si nyní můžete nechat proplatit v posledním kole kotlíkových dotací. Výhodně se tedy dá pořídit zejména tam, kde jím nahradíte starý kotel na uhlí nebo dřevo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA