REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Hliníková fólie za radiátorem by měla dle tipů na úspory odrážet teplo od radiátoru tak, aby neohříval stěnu ale místnost. Ale funguje to skutečně? Pojďme oprášit znalosti fyziky o šíření tepla. Nezpůsobí hliníková fólie za radiátorem více škody než užitku?
Zdroj: AdobeStock - evgen
Zdroj: AdobeStock - evgen

Zateplení domu nebo výměna oken jsou nákladné a časově náročné akce, proto lidé hledají úspory i drobnějšími úpravami. Jedním z doporučení bývá vložit mezi stěnu a radiátor hliníkovou fólii.

Radiátory jsou většinou umisťovány u obvodové stěny pod oknem ve velmi malé vzdálenosti od ní. Radiátor stěnu za sebou ohřívá a tím se zde zvyšuje tepelná ztráta. Je však možné ji zabránit vložením hliníkové fólie?

Na problém se musíme podívat ze dvou pohledů, porovnat jaký typ obvodové stěny (nebo jiné konstrukce) se za radiátorem nachází. Bavit se budeme o tzv. průteplivých a neprůteplivých konstrukcích.

Neprůteplivé (pevné) obvodové konstrukce – stěna

Hliníková fólie nalepená na stěnu za radiátor odráží teplo dopadající sáláním více než stěna s omítkou, a tedy stěna s fólií přijme méně tepla. Zásadní je právě míra odrazivosti. Za určitou dobu se fólie zapráší a odrazivost jejího povrchu silně klesá, a to až o 45 %.

Jak vyplývá z článku na TZB-info, vliv fólie za radiátorem závisí mimo jiné na kvalitě stěny – u zateplených stěn splňujících dnešní požadavky na obvodové konstrukce je vliv fólie zanedbatelný. Její význam mírně roste u nezateplených stěn.

Ale je potřeba brát v úvahu všechny typy šíření tepla. Radiátor sice vyzařuje teplo sáláním (radiací) do stěny, ale v mezeře mezi stěnou a radiátorem proudí vzduch a tam dochází k přenosu tepla do místností prouděním – tedy konvekcí. A tento procházející vzduch se ohřívá od radiátoru i od stěny. Pokud je na stěně hliníková fólie, a stěna je chladná, tak tento vzduch se ohřívá o to méně, chladnější vzduch také méně proudí a tím se významně snižuje výkon radiátoru.

Prof. Ing. Jiří Bašta z ČVUT k tomu přesně uvádí: Hliníková fólie omezuje sdílení tepla sáláním ze zadní plochy tělesa na stěnu a tím snižuje i celkový tepelný výkon otopného tělesa, tedy tepelný výkon sdílený sáláním i konvekcí. Snížením teploty stěny za tělesem se sníží zpětné sdílení tepla ze stěny do proudícího vzduchu v mezeře mezi stěnou a zadní stranou tělesa, a tím se snižuje i potřebný tepelný příkon pro místnost. To se projeví poklesem vnitřní teploty ve vytápěném prostoru, kde byla hliníková fólie instalována, pokud nebylo otopné těleso při návrhu předimenzováno.“

Z toho vyplývá, že fólie má především vliv na snížení tepelného výkonu otopného tělesa. Snížení celkových tepelných ztrát místnosti tímto opatřením je nepatrné.

Zdroj: AdobeStock - nana_studio

Prosklené (průteplivé) konstrukce – okno

Trochu jiná situace nastane, pokud radiátor stojí před skleněnou konstrukcí – například před oknem na balkon či na terasu. Pár odstavců nazpět jsme si řekli, že význam fólie roste u nezateplených stěn. Prostup tepla skleněnou plochou je významně vyšší než u stěny. Zde je významný vliv tepelných ztrát právě sáláním, proto se odrazivá plocha s výhodou za radiátor využije.

Nevýhody převyšují nad výhodami

Umístění hliníkové fólie na stěnu za otopné těleso má z hlediska snížení tepelných ztrát význam, pokud jde o prosklenou plochu. V případě neprosklené zdi se úsporný efekt snížení tepelné ztráty pohybuje v úrovni cca 0,4 % u stavebních konstrukcí odpovídajících stavebním předpisům od roku 2012 až po cca 5 % u nezateplených stavebních konstrukcí s dobou výstavby v 50. letech minulého století.

Do komplexního hodnocení je ale potřeba zahrnout i vliv snížení výkonu radiátoru, u nejčastěji používaných otopných těles o cca 12 až 15 %. Toto snížení výkonu radiátoru je násobně větší než snížení tepelné ztráty stěnou, a proto musí být kompenzováno zvýšením střední teploty otopné vody. To ale negativně ovlivní energetickou účinnost kondenzačních kotlů a zejména tepelných čerpadel, kterým k optimálnímu provozu vyhovuje nižší teplota otopné vody. V modelovém příkladu, který odpovídá většinové situaci se tak odrazivá fólie za radiátorem nevyplatí.

Kompletní rozbor problematiky naleznete v článku na odborném portále TZB-info.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: regulus.cz

Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody

Se solárním ohřevem lze významně snížit účty za přípravu teplé vody a větší instalace mohou pomoci i při vytápění. Zároveň lze na fototermické systémy získat dotace. Jak fototermické systémy fungují?

REKLAMA