REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek

Energetické štítky na chladničkách, myčkách a dalších elektrospotřebičích jsou dnes již samozřejmostí. Od září letošního roku budou povinnou výbavou také pro plynové, olejové a elektrické kotle, tepelná čerpadla a ohřívače vody. Navíc od konce září běží čas, kdy si budou muset lidé při nákupu nového plynového kotle sáhnout hlouběji do kapsy. Levnější, nekondenzační variantu kotle je zakázáno evropskou směrnicí uvídět na trh, doprodávají se jen zásoby a kondenzační kotle jsou dražší. Navíc jsou při jejich instalaci nutné nákladnější stavební úpravy.
Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek

Energetické štítky znají spotřebitelé již z prodeje bílé techniky. Pračky nebo třeba chladničky jsou označovány štítky již od roku 2001. Štítek má za úkol jednoduchým způsobem informovat koncového zákazníka o nejdůležitějších vlastnostech příslušného výrobku a umožnit snadné porovnání mezi výrobky různých výrobců. Nejvýraznějším údajem štítku je třída energetické účinnosti. Spíše než konkrétním číselným údajem, je třída reprezentována písmenem a barevným pruhem, což výrazně zjednodušuje orientaci mezi větším počtem údajů.

Štítky od září 2015 pro kotle, tepelná čerpadla a ohřívače

Od září 2015 jsou povinné energetické štítky také pro plynové, olejové a elektrické kotle, tepelná čerpadla a ohřívače vody se jmenovitým tepelným výkonem do 70 kW včetně, kogenerační jednotky s maximální elektrickou kapacitou nižší než 50 kW a zásobníky teplé vody s objemem do 500 l včetně.

Jak již známe z ostatního zboží, štítky budou muset být nalepeny na výrobky vystavené v prodejnách a energetickou třídu bude nutno uvádět v reklamách, prospektech a cenových nabídkách určených koncovým zákazníkům.

Výrobky, které nesplní požadavek minimální účinnosti, nebude možné nadále uvádět na trh EU. To znamená, že výrobky naskladněné u velkoobchodů, maloprodejců či montážních firem bude možné i po 26. 9. 2015 prodat, ale výrobci nebo dovozci již tyto výrobky dodávat nesmí. 

Vzhledem k požadavkům směrnice ErP není od 26.9.2015 možné uvádět na trh některé výrobky:

Po doprodání zásob budou zákazníkům k dispozici pouze kondenzační plynová topidla, která jsou nejen dražší, ale zároveň vyžadují určité stavební úpravy.

 • Nekondenzační plynové kotle s výjimkou kotlů B1, (B1 = komínové kotle ≤ 10 kW pouze pro topení a komínové kotle ≤ 30kW pro ohřev TUV a topení). Zakázané budou také nekondenzační plynové kotle v provedení turbo, u kterých je zajištěn odvod spalin obvodovou stěnou nebo střechou.(Kotle B1 pak nesplní požadavek ErP 26.9.2018, pokud emise NOx převýší 56 mg/kWh)
 • Nekondenzační olejové kotle


„Změna kotle si vyžádá potřebu napojení na kanalizaci, komín přizpůsobený kondenzaci a ovlivní i celou otopnou soustavu,“ upozorňuje Matteo Bertacchini, jednatel firmy BDR Thermea (Czech Republic), s.r.o., která dodává kotle Baxi.
„Při běžném provozu kotle vznikne několik litrů kondenzátu denně, který je třeba odvést do kanalizace a pokud to nepůjde, pak bude nutná instalace čerpadla pro odvod kondenzátu,“ doplňuje Marek Bezouška, odborný referent a školitel společnosti Viessmann, spol. s r.o.

„S novým kondenzačním kotlem je možné dosáhnout snížení nákladů na vytápění o 15 až 20 % oproti původním kotlům, a návratnost investice je tak již okolo 5 let. Kondenzační kotle jsou rovněž šetrnější k životnímu prostředí," říká Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, spol. s r.o.

„Kondenzační provedení kotlů, které budou uváděna na trh se vyznačují vyšší energetickou účinností a splňující všechny požadavky evropských směrnic,“ říká Libor Hrabačka, technický ředitel společnosti Vaillant Group Czech s.r.o., která v ČR nabízí kotle značek Vaillant a Protherm.

Důvodem k výměně plynového kotle může být i vaše zdraví

"Jestli bude potřeba Váš současný kotel měnit za kondenzační, je závislé na vícero aspektech", říká Ing. Pavel Kvasnička z divize Junkers a Dakon Bosch Termotechnika s.r.o. a pokračuje s vysvětlením:

divize Junkers a Dakon Bosch Termotechnika s.r.o.

Zdroj: https://vytapeni.tzb-info.cz/kondenzace/12752-zmeny-sortimentu-a-stitky-pro-plynove-kotle-od-zari-2015
 • První a asi nejdůležitější aspekt je samozřejmě technický stav a bezpečnost provozu současného kotle.

Každé plynové topné zařízení v provozu by se mělo nechat ročně vždy prohlédnout servisním technikem, který má autorizaci a vyškolení od příslušné značky a poradí: v jakém stavu kotel je, jestli má smysl ho opravovat a dokupovat do něj náhradní díly a zda instalace vyhovuje aktuálně platným předpisům.
U staršího plynového zařízení v provedení "B" - s komínovým přirozeným odtahem spalin, je třeba si uvědomit, že je tento kotel s přirozeným komínovým odtahem potřebuje poměrně hodně vzduchu pro správné spalování odtah spalin. Ve starších domech se staršími okny prošlo dostatek vzduchu do vnitřního prostoru a tím i do místa instalace plynového kotle. Po výměně starých oken za nová těsná se původně bezpečný plynový přístroj může stát pro okolí nebezpečným, neboť není k dispozici potřebné množství vzduchu. To může být jednoznačně bezpečnostním důvodem k instalaci nového pokrokovějšího a bezpečnějšího plynového zařízení.

 • Dalším aspektem může být např. požadavek většího komfortu dodávky teplé vody nebo účinnějšího a spořivějšího zařízení, menší hlučnosti nového zařízení, sofistikovanější regulace a možnosti ovládání plynového kotle třeba na dálku mobilním telefonem apod.

"Důvody k výměně tedy mohou být různé. Pokud ale Vaše zařízení a instalace splňuje aktuální bezpečnostní předpisy, kotel je dobrém provozním stavu a nemá problém s účinností, emisemi, odtahem spalin a přívodem spalovacího vzduchu, není důvod se nutnosti výměny obávat", uzavírá Ing. Kvasnička. 

Změna kotle si vyžádá komín přizpůsobený kondenzaci

O zajímavé novince pro převložkování komínů pro kondenzační kotle jsme si povídali se zástupcem firmy Brilon a.s. na stánku TZB-info na veletrhu For Arch Praha v září  2015:

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

 1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
 2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
 3. Jak správně vybrat krbová kamna
 4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
 5. Tip jak ušetřit za palivo
 6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
 7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
 8. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
 9. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
 10. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
 11. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
 12. Jak připravit plynový kotel na zimu?
 13. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
 14. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
 15. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
 16. Postup odvzdušnění otopné soustavy

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Praha plánuje spalovat kaly vzniklé čištěním odpadních vod

Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní dnes zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v…

Zdroj: Fotolia.com - matteogirelli

Jak vyhledat kontrolora pro váš kotel či topidlo na pevná paliva?

Povinnost provádět jednou za 36 měsíců kontroly teplovodních kotlů a topidel s teplovodním výměníkem na uhlí, dřevo, pelety o celkovém tepelném příkonu od 10 do 300 kW je již známá a většina provozovatelů těchto zdrojů tepla si je nechává provádět. Jak ale nalézt kontrolora pro svůj kotel? A kolik stojí kontrola kotle?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA