Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.
Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád, jak se označuje

Teplotní spád je rozdíl teplot mezi dvěma místy. Základní jednotkou pro teplotní spád je 1 Kelvin, označuje velkým písmenem K. Správné označení je sice Kelvin (K), ale používá se také stupeň Celsia (°C). Běžně se uvádí teplotní spád u otopných těles, kotlů, tepelných čerpadel aj. Pokud je teplota vody v přívodním potrubí do otopného tělesa 90 °C a teplota vody ve vratném potrubí 70 °C, pak je teplotní spád 90 – 70 = 20 K. V odborné literatuře se označuje 90/70.

Jaký má vliv teplotní spád na výkon radiátoru

Teplotní spád má u otopných těles velký význam z hlediska jejich tepelného výkonu. Příklad: dvě otopná tělesa jsou úplně stejná, např. Korado Radik Klasik, typ 22, výška 600 mm, délka 900 mm. Ve vytápěné místnosti má být teplota 20 °C. Tepelný výkon otopného tělesa se spádem 90/70 je 1928 W. Tepelný výkon téhož otopného tělesa se spádem 75/65 je menší, a to jen 1511 W.

Jak si změřím teplotní spád doma na radiátoru?

Bez teplotního spádu by žádné otopné těleso netopilo. Každý si může doma zkusit, jaký má na otopném tělese teplotní spád. Vhodné je použít teploměr s rozsahem měření do 100 °C. Čidlo teploměru se přiloží na trubku s topnou vodou přitékající do tělesa, teplota se zapíše a pak se totéž provede na trubce s vratnou vodou vytékající z tělesa. Pokud nemáme teploměr s tak velkým teplotním rozsahem, můžeme postupovat i jinak. O teplotním spádu se můžeme orientačně přesvědčit i rukou (dlaní), kterou položíme na trubky. Spád poznáme tak, že na trubce s topnou vodou již ruku většinou neudržíme, ale na trubce s vratnou vodou ještě ruku udržíme. Pozor na popálení! Můžeme to zkoušet jen při zatápění, kdy je teplota nižší než 50 °C nebo v otopných soustavách pracujících s nižšími teplotami, například také při teplotách venkovního vzduchu okolo nuly stupňů a výše a tak podobně. Při teplotě vyšší, než je asi 50 °C, ruku na trubce již neudržíme.

 

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - vladischern

Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?

Teplo a teplota, skoro jako holinky a hodinky, že? Je v nich rozdíl? Ale jistě, z hlediska fyziky zcela zásadní. Bohužel české názvosloví má tyto dva pojmy natolik blízké, že se mnohým laikům pletou. Pojďme to klubko rozplést. Pro pochopení některých stavařských fenoménů je to znalost zcela zásadní.

Zdroj: AdobeStock-AlekseySergeychik

Čím vytápět rodinný dům. Podle čeho vybrat zdroj tepla pro vytápění

Čím vytápět dům? Co je nejvýhodnější? Je lepší topit elektřinou nebo plynem? Jaký tepelný zdroj zvolit při rekonstrukci a zateplení rodinného domu? Bylo by vhodné vyměnit zdroj tepla? Podle čeho se rozhodovat? Podíváme se na kritéria, která dále kromě ekonomického a ekologického hlediska mohou při výběru druhu…

Odplynění otopné soustavy na otopném tělese

Co způsobují plyny v otopné soustavě?

Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci. Bublinky, které nám v radiátorech a trubkách případně běhají otopné soustavě neprospívají. Z radiátorů i potrubí bychom se jich měli zbavit. V tomto článku si řekneme, co nám za plyny…

Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?

Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?

Zabezpečovací zařízení teplovodních otopných soustav slouží k zajištění bezpečného provozu a sestává se ze dvou částí: expanzní nádoby a pojistného ventilu. Při zahřátí se každý materiál roztahuje. Platí to i o vodě. Aby nenastala katastrofa v podobě povolení spojů v soustavě, je nutné na soustavu instalovat…

Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje

Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje

Zabezpečovací zařízení teplovodních otopných soustav slouží k zajištění bezpečného provozu a sestává se ze dvou částí: expanzní nádoby a pojistného ventilu. Při zahřátí se každý materiál roztahuje. Platí to i o vodě. V otopné soustavě může být i několik stovek litrů vody. Dnes se podíváme, jak takové objemy vyrovnává…

Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Otopná soustava bytového domu byla navržena na konkrétní provozní stav a ten nelze svévolně měnit. V bytových domech s ústředním vytápěním vyvolává každé pootočení termostatickou hlavicí reakci v okolních bytech. Samovolné změny v nastavení regulačních prvků jednotlivými uživateli jsou proti logice vytápění bytového…

Jak připravit plynový kotel na zimu?

Jak připravit plynový kotel na zimu?

Léto většina z nás považuje za období, během kterého si od starostí spojených s vytápěním rádi odpočineme. Vzhledem k tomu, kolik každoročně za teplo platíme, není divu, že pro někoho je konec topné sezóny dobrým důvodem k oslavě a naopak její blížící se začátek může u některých jedinců způsobovat nefalšované trauma.

Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

V topné sezóně se vždy spoléháme na bezchybnou funkci celé otopné soustavy. Abychom předešli nepříjemným překvapením, je nutné věnovat se kontrole kotle i soustavy ještě před zahájením vytápění. Základní kontrolu a údržbu si můžeme provést jednoduše svépomocí, pro náročnější údržbu nebo vystavení revizních zpráv již…

Jak správně vybrat krbová kamna

Jak správně vybrat krbová kamna

Stále více Čechů si domů pořizuje interiérová topidla na tuhá paliva. Obyčejně se rozhodují mezi krbovými kamny nebo krbovými vložkami. Tento způsob vytápění je v posledních letech v kurzu, každým rokem se u nás prodá přes 20 tis. různých interiérových topenišť, palivem je především dřevo. Někteří pak těmito krby a…

REKLAMA