Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Jak připravit plynový kotel na zimu?

Léto většina z nás považuje za období, během kterého si od starostí spojených s vytápěním rádi odpočineme. Vzhledem k tomu, kolik každoročně za teplo platíme, není divu, že pro někoho je konec topné sezóny dobrým důvodem k oslavě a naopak její blížící se začátek může u některých jedinců způsobovat nefalšované trauma.
Jak připravit plynový kotel na zimu?

Dokonce můžeme konstatovat, že čím bude topná sezóna kratší, tím budeme šťastnější. Proč si tedy tento z pohledu vytápění bezstarostný čas dobrovolně kazit přemýšlením o věcech, od kterých jsme svoji mysl tak rádi oprostil.

Ty důvody jsou v zásadě dva. Jednak je to legislativou daná povinnost starat se o bezvadný stav některých součástí otopné soustavy, jednak časem získaná zkušenost velící určité úkony v tomto čase provést v zájmu zajištění bezpečného a bezproblémového provozu v nadcházejícím topném období.

V předchozím článku jsme si popsali konkrétní činnosti spojené s čištěním kotlů na tuhá paliva a otopné soustavy. V případě plynových kotlů to bude v zásadě podobné.

Plynový kotel by se měl kontrolovat každý rok (ideálně v době mimo topnou sezónu). Je k tomu třeba servisní technik a kontrola se provádí podle návodu výrobce příslušného zařízení. Obsahem kontroly je především vyčištění výměníku, ověření správné funkce zařízení vč. ovladatelnosti armatur, a případné seřízení kotle. Plynový spotřebič musí kontrolovat servisní technik, zatímco kontrolu stavu otopné soustavy zvládnou uživatelé sami.

Kontrola otopné soustavy před sezónou

U otopné soustavy doporučujeme kromě odvzdušnění radiátorů a rozhýbání všech uzavíracích armatur (kohoutů) provést celkovou vizuální kontrolu, zda radiátory někde nekorodují. Případnou výměnu a renovaci pak lze provést pohodlně mimo topnou sezónu. Důležité je také před znovuspuštěním vytápění radiátory vyčistit. Během léta se na nich usadí vrstva prachu a ten se po spuštění vytápění přepaluje a znečišťuje vnitřní prostředí s negativním dopadem na dýchací soustavu.

Během léta řada lidí rovněž rekonstruuje objekty, což může mít dopad na funkci plynových spotřebičů. Jde o instalace nových spotřebičů, jako jsou digestoře, odtahové ventilátory nebo krby, apod. Po jejich instalaci je nutné ověřit, že nemají negativní dopad na bezpečnost provozu stávajících plynových spotřebičů typu B (kotel, karma). Měření provádí revizní technik a v případě, že výsledky nejsou uspokojivé, navrhne opatření k zajištění bezpečného provozu.

Na rozdíl od pevných paliv však není třeba čistit komín. Ačkoliv je veřejnost kominíky neustále přesvědčována o opaku, dle společného stanoviska Cechu topenářů a instalatérů ČR a Českého sdružení pro technická zařízení vycházejícího z vyjádření Vysokého učení technického v Brně ze dne 10. 2. 2013, se povinnost kontrol podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, na odvody spalin od plynových spotřebičů nevztahuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

 1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
 2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
 3. Jak správně vybrat krbová kamna
 4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
 5. Tip jak ušetřit za palivo
 6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
 7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
 8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
 9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
 10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
 11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
 12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
 13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
 14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
 15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
 16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
 17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
 18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
 19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
 20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Čtěte i další díly seriálu

 1. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
 2. Nejzdařilejších dvacet vizualizací koupelen s designovými radiátory Zehnder

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Shutterstock.com - andriano_cz

Jak uspořit energie v domácnosti?

Úsporná opatření pomohou domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn, teplo a teplou vodu. Přinášíme rady a tipy, jak snížit spotřebu energie v bytě nebo rodinném domě a s ní i peníze.

Plynový kotel, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Zákaz vytápění plynem v EU do roku 2040? Víme, jak je to doopravdy

V televizních zprávách proběhla vlna vyhrocených reportáží o tom, že EU nám nařizuje zákaz využití zemního plynu k roku 2040. Takto jednoznačné to však není a ve zprávách rozhodně nebylo řečeno vše. Zkuste se nad ukončením využití zemního plynu k roku 2040 a důsledky tohoto opatření společně se mnou zamyslet. A na…

Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kotlíkové dotace slouží na obnovu zdrojů tepla, je o ně zájem

Smyslem dotací je motivovat obyvatele k tomu, aby přistoupili k výměně starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění. Snahou je snížit škodlivé emise vypouštěné do ovzduší. Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem vzduchu v ČR. Od 1. září 2022 se musí v Česku přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a…

Zdroj: AdobeStock-AlekseySergeychik

Čím vytápět rodinný dům. Podle čeho vybrat zdroj tepla pro vytápění

Čím vytápět dům? Co je nejvýhodnější? Je lepší topit elektřinou nebo plynem? Jaký tepelný zdroj zvolit při rekonstrukci a zateplení rodinného domu? Bylo by vhodné vyměnit zdroj tepla? Podle čeho se rozhodovat? Podíváme se na kritéria, která dále kromě ekonomického a ekologického hlediska mohou při výběru druhu…

Zdroj: AdobeStock-a_lein

Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva

Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Doslova. Provedete-li revizi včas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo i sporům s pojišťovnou v případě nehody. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste ve…

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.

Začátek topné sezóny: Jak kontrolovat kotel a komín

Začátek topné sezóny: Jak kontrolovat kotel a komín

Doba je nesmlouvavá a diktuje požadavky. Vysoká energetická účinnost, nízké emise, obnovitelné zdroje, čím více kritérií, tím složitější technologie, a tím větší potřeba servisní péče. Je skoro jedno jaký způsob vytápění si z těch povolených zvolíte, tak jako tak musíte počítat s tím, že pořízením si špičkové…

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení vlády se nevztahuje na spotřebiče na plynná paliva, jsou mylné. Neprovádění revizí a kontrol přináší řadu závažných…

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Jak se orientovat ve vyúčtování za energie

Právě probíhá období, ve kterém domácnosti dostávají roční vyúčtování za dodávku energií. Platba za dodávku energií je ve většině domácností jednou z největších pravidelných výdajů, které zákazníci musí platit. Je příjemné, když ve vyúčtování je přeplatek. Tedy dodavatel vám vrátí peníze, než když po otevření obálky…

Jak je možná účinnost kondenzačního kotle nad 100 %?

Jak je možná účinnost kondenzačního kotle nad 100 %?

Při spalování se rozlišují dvě hodnoty tepelné energie – spalné teplo („horní výhřevnost“) a výhřevnost („dolní výhřevnost“). Spalné teplo obsahuje celkové množství tepelné energie včetně kondenzačního tepla, které se využije při spalování.