Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Otopná soustava bytového domu byla navržena na konkrétní provozní stav a ten nelze svévolně měnit. V bytových domech s ústředním vytápěním vyvolává každé pootočení termostatickou hlavicí reakci v okolních bytech. Samovolné změny v nastavení regulačních prvků jednotlivými uživateli jsou proti logice vytápění bytového domu. K tomu nás ale vede povinná instalace „měřáků“, dle kterých se nyní teplo v bytových domech účtuje. Krabičky na radiátorech však neměří teplo ale teplotu, což jsou dvě odlišné fyzikální veličiny, jejichž záměna je fatální chybou.
Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Realita v Česku

Jak bylo řečeno v předchozích článcích úspory tepla může přinést omezování vnitřní teploty, zateplování a utěsňování (což jsou postupy, jaké se u nás praktikují), čtvrtý bod odstranění přetápění regulováním otopné soustavy je buďto ignorován nebo špatně vykládán. Výsledkem je totální rozvrácení funkce kombinované výkonové regulace a z toho plynoucí neefektivní provoz vytápění projevující se tím, že v místnostech takto řízených osciluje úroveň vnitřní teploty mezi stavy přetápění a nedotápění. Pokud by někdo namítal, že v průměru je to tedy v pořádku, nabízí se srovnání se známou scénkou komika Felixe Holzmanna s půlkou kuřete k obědu. Podobná absurdita jistě pobaví, ale pouze tehdy, dokud se člověka nezačne týkat osobně.

Pár slov na vysvětlenou

Otopná soustava bytového domu byla navržena na konkrétní provozní stav a ten nelze svévolně měnit v žádné z vytápěných místností. To si mohou dovolit vlastníci rodinných domků, kteří svými laickými, byť jistě dobře míněnými, zásahy do regulace mohou způsobit problémy maximálně tak sami sobě. V bytových domech s ústředním vytápěním ale každé pootočení termostatickou hlavicí vyvolá reakci jak v sousedních místnostech, tak v místnostech, do kterých je teplo distribuováno tou samou stoupačkou, tedy u jiných nájemníků či spoluvlastníků. Někdo pak platí teplo, které využívá druhý, další se třeba vůbec garantované dodávky tepla nedočká, a ten, který teplo přes zeď sousedům krade, je oceňován za úsporné chování. Zkrátka slovy klasika: „Anarchie a totál chaos!“ Stav, kdy důsledky svévolného chování jednoho padají na hlavy i všech ostatních, by snad měl být ve fungující společnosti absolutně nepřijatelný.

A co na to úředníci?

Ti v tom mají samozřejmě jasno. Jednoznačnou škodnou jsou pro ně nezodpovědní občané, kteří místo toho, aby seděli nepřetržitě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu doma u radiátorů a regulovali jejich výkon podle vývoje venkovních teplot a aktuální výše působících tepelných zisků, tak chodí do práce, zabývají se nedůležitými činnostmi, anebo dokonce spí! Tak na takovéhle ptáčky je třeba si posvítit. Od nynějška budou mít na radiátorech povinně připevněnu krabičku, která sice podobně jako teploměr reaguje na teplotu, ale budeme se tvářit, že měří teplo. A podle náměru krabiček budou občané platit. To by bylo, aby se s teplem nenaučili správně hospodařit. Nevadí, že je to celé nesmysl, že mícháme hrušky a jablka, hlavně, že vykazujeme činnost!

© Fotolia.com - kzenon

Malé srovnání

Takže zatímco automobily jsou povinně vybavovány spoustou asistenčních systémů, jako je například ABS nebo hlídání tlaku v pneumatikách, jejichž přítomnost se vysvětluje nedokonalostí člověka bezpečně zabrzdit v krizové situaci (budiž) nebo neschopností poznat, že nemá dostatečně nafouknuté gumy (???), tak v obytných budovách najednou úředníci přisuzují člověku nadpřirozenou schopnost dokonale reagovat na neustále a nepředvídatelně měnící se okrajové podmínky a provozovat vytápění s maximální energetickou účinností…

Mají nás snad současně za úplné idioty a výjimečné génie? Ne, jen mezi oběma mezními stavy volí tak, jak se jim zrovna hodí. Možná jsou k tomuto chování motivováni vlivnými lobbistickými skupinami, možná jen absentovali při hodinách fyziky. Nevím. Každopádně v konečném důsledku škodí jak občanům této země, tak i životnímu prostředí, jehož ochranou se neustále zaštiťují.

Smutné je, že si to necháváme líbit. Jakoby nám snad bylo úplně jedno, že i zde to bude nalajnované jednou pro vždy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Proč šetřit teplo?
  2. Jak šetřit teplo?
  3. Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock.com - Andrey Popov

Je rozúčtování tepla v bytech spravedlivé?

Žít v bytovce chtě nechtě znamená podřídit se zavedeným pravidlům. A že jich není málo. Týkají se všech myslitelných oblastí, pochopitelně tedy i společného vytápění a jeho rozúčtování. Začátek a konec topné sezóny je dán vyhláškou, zatopit si v létě proto vyžaduje shodu stanoveného podílu obyvatel domu. Legislativa…

Zdroj: AdobeStock-DDRockstar

Měřáky na radiátorech: Fatální omyly v rozúčtování nákladů za teplo v bytech

Jak se rozúčtovává teplo k vytápění v bytových domech? Co o něm víte a co si jen myslíte? Spousta obyvatel bytů si myslí, že po zavedení měřičů na radiátorech je rozúčtování spravedlivější. Fiktivní rozhovor vám osvětlí několik omylů. Otázky vyplývají ze zkušeností projektanta otopných soustav, na co se lidé…

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA