REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Proč šetřit teplo?

Tuto otázku si jistě pokládá mnohý z nás. A odpověď není zase tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Následující článek se pokouší zhodnotit jednotlivé přístupy, se kterými se při řešení dané problematiky můžeme setkat.
Proč šetřit teplo?

Nedostatek?

Energií musíme šetřit. Ale proč, máme jí snad málo? V sedmdesátých letech minulého století, v době kdy západní civilizaci zasáhla energetická krize, mohl člověk po přečtení několika „možných“ pesimistických scénářů vývoje snadno podlehnout dojmu, že se blíží konec světa. Jestli se nepletu, k dnešnímu datu měly být zdroje uhlí, ropy a zemního plynu podle tehdejšího stupně poznání buďto téměř zcela, nebo alespoň významně vyčerpány.

Čas ale ukázal, že to nebude zas tak horké. Postupně byla objevena nová naleziště fosilních paliv, lidstvo zapracovalo na energetické efektivitě, ale především nastal nebývalý rozmach alternativních zdrojů energie. Energie slunečního záření, větru, mořského přílivu, mořských vln, ale i energie říční vody nebo geotermální energie, jsou přitom nevyčerpatelné. Jde jen o to, naučit se je s co nejnižšími náklady využívat.

A rázem tu máme pro změnu nové „možné“ tentokrát optimistické vize, které hovoří o stoprocentním pokrytí lidských potřeb energie z alternativních zdrojů. A tyto hlasy zní natolik přesvědčivě, že nejedna ekonomická velmoc dobrovolně rezignuje na využívání jádra a dobrovolně se vydává cestou, na jejímž konci má být soběstačnost založená na slunci a větru.

Možná to nebude pro uživatele úplný cenový trhák, avšak rozhodně zde nehrozí rumunský scénář z období Ceausescovy vlády, kdy byla elektřina a teplo pro obyvatelstvo víceméně na příděl. Tak špatně na tom nejsme, i když si nejspíš budeme muset připlatit. Je tedy nutné energií šetřit, protože jí máme málo? Zjevně to tak není, energie je dostatek a je nevyčerpatelná.

© fotolia.com - chungking

Cena?

Důvodem, proč energií šetřit, by mohla být její cena. Nákup dražších surovin, výrobků nebo služeb většinový řadový občan zvažuje pečlivěji jednoduše proto, aby jeho omezené finanční zdroje nevyschly již týden před výplatou. Ale k tomu, aby člověk věděl, kolik může za co utratit, přece nepotřebuje nějaká vládní nařízení, na to mu stačí zdravý rozum.

Ano, politici mají často potřebu o nás pečovat, aniž bychom o to stáli, chránit nás před všemožnými, často virtuálními, nástrahami a vytyčovat nám cestu k prosperitě, abychom jim mohli být vděčni, pokud by některý z jejich nápadů náhodou vyšel. Ale co se cen energií týče, osobně si myslím, že ty budou tím posledním, co vládnoucí garnituru při naplňování své energetické politiky zajímá.

Kdo chce důkaz, může se podívat na detailní skladbu ceny elektrické energie pro konečného spotřebitele. Takže ani cena zjevně nestojí za naléhavým všeobecným požadavkem na provádění energetických úspor.

© Fotolia.com - timothyh

Životní prostředí?

Tím pravým důvodem je samozřejmě dopad na životní prostředí. Existuje celá řada vědeckých studií dokládajících tu více, tu méně, souvislost mezi výrobou elektrické energie a tepla, a globálním oteplováním naší planety. Proto ten apel na úspory energií. Nebudu nijak polemizovat s odpůrci ani se zastánci této teorie, beru to jako fakt, se kterým se asi budeme muset naučit žít. Koneckonců shodli se na tom vládci všech významných zemí světa na nedávném pařížském klimatickém summitu, takže i kdyby se všichni zastánci určujícího vlivu lidské činnosti na oteplování planety mýlili, není to nám, obyčejným lidem, nic platné.

Co si ale odpustit nemohu, je hodnocení kroků, které mají podle vlivných tohoto světa zajistit zastavení, či dokonce obrácení současného nepříznivého trendu. V této otázce ještě není vše jednou provždy nalajnováno, alespoň doufám, a věřím tedy, že stále ještě máme šanci změnu prosadit. O tom ale více v příštích dílech seriálu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Proč šetřit teplo?
  2. Jak šetřit teplo?
  3. Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Lidé mohou kvůli energiím žádat o příspěvek na bydlení i mimořádnou dávku

Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu cen navýší. Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na tuto dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na…

Zdroj: Bef Home s.r.o.

Jak na instalaci krbové vložky. Usazení a obezdění zvládnete i svépomocí

Krbová vložka je oblíbeným dodatečným zdrojem vytápění rodinného domu i zajímavým prvkem interiéru. Její instalace není složitá, přesto vyžaduje znalost stavebních postupů a pečlivost při práci. Důležitá je stavební připravenost – přívod vzduchu a odtah kouře. Zkušenější kutil může krbovou vložku zvládnout usadit a…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384.998. V porovnání s rokem 2020 je to o téměř 184.000 více. Může za to i konec dodavatelů energií, největší počet změn se uskutečnil v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110.290…

Plynový kotel, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Zákaz vytápění plynem v EU do roku 2040? Víme, jak je to doopravdy

V televizních zprávách proběhla vlna vyhrocených reportáží o tom, že EU nám nařizuje zákaz využití zemního plynu k roku 2040. Takto jednoznačné to však není a ve zprávách rozhodně nebylo řečeno vše. Zkuste se nad ukončením využití zemního plynu k roku 2040 a důsledky tohoto opatření společně se mnou zamyslet. A na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA