REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Proč šetřit teplo?

Tuto otázku si jistě pokládá mnohý z nás. A odpověď není zase tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Následující článek se pokouší zhodnotit jednotlivé přístupy, se kterými se při řešení dané problematiky můžeme setkat.
Proč šetřit teplo?

Nedostatek?

Energií musíme šetřit. Ale proč, máme jí snad málo? V sedmdesátých letech minulého století, v době kdy západní civilizaci zasáhla energetická krize, mohl člověk po přečtení několika „možných“ pesimistických scénářů vývoje snadno podlehnout dojmu, že se blíží konec světa. Jestli se nepletu, k dnešnímu datu měly být zdroje uhlí, ropy a zemního plynu podle tehdejšího stupně poznání buďto téměř zcela, nebo alespoň významně vyčerpány.

Čas ale ukázal, že to nebude zas tak horké. Postupně byla objevena nová naleziště fosilních paliv, lidstvo zapracovalo na energetické efektivitě, ale především nastal nebývalý rozmach alternativních zdrojů energie. Energie slunečního záření, větru, mořského přílivu, mořských vln, ale i energie říční vody nebo geotermální energie, jsou přitom nevyčerpatelné. Jde jen o to, naučit se je s co nejnižšími náklady využívat.

A rázem tu máme pro změnu nové „možné“ tentokrát optimistické vize, které hovoří o stoprocentním pokrytí lidských potřeb energie z alternativních zdrojů. A tyto hlasy zní natolik přesvědčivě, že nejedna ekonomická velmoc dobrovolně rezignuje na využívání jádra a dobrovolně se vydává cestou, na jejímž konci má být soběstačnost založená na slunci a větru.

Možná to nebude pro uživatele úplný cenový trhák, avšak rozhodně zde nehrozí rumunský scénář z období Ceausescovy vlády, kdy byla elektřina a teplo pro obyvatelstvo víceméně na příděl. Tak špatně na tom nejsme, i když si nejspíš budeme muset připlatit. Je tedy nutné energií šetřit, protože jí máme málo? Zjevně to tak není, energie je dostatek a je nevyčerpatelná.

© fotolia.com - chungking

Cena?

Důvodem, proč energií šetřit, by mohla být její cena. Nákup dražších surovin, výrobků nebo služeb většinový řadový občan zvažuje pečlivěji jednoduše proto, aby jeho omezené finanční zdroje nevyschly již týden před výplatou. Ale k tomu, aby člověk věděl, kolik může za co utratit, přece nepotřebuje nějaká vládní nařízení, na to mu stačí zdravý rozum.

Ano, politici mají často potřebu o nás pečovat, aniž bychom o to stáli, chránit nás před všemožnými, často virtuálními, nástrahami a vytyčovat nám cestu k prosperitě, abychom jim mohli být vděčni, pokud by některý z jejich nápadů náhodou vyšel. Ale co se cen energií týče, osobně si myslím, že ty budou tím posledním, co vládnoucí garnituru při naplňování své energetické politiky zajímá.

Kdo chce důkaz, může se podívat na detailní skladbu ceny elektrické energie pro konečného spotřebitele. Takže ani cena zjevně nestojí za naléhavým všeobecným požadavkem na provádění energetických úspor.

© Fotolia.com - timothyh

Životní prostředí?

Tím pravým důvodem je samozřejmě dopad na životní prostředí. Existuje celá řada vědeckých studií dokládajících tu více, tu méně, souvislost mezi výrobou elektrické energie a tepla, a globálním oteplováním naší planety. Proto ten apel na úspory energií. Nebudu nijak polemizovat s odpůrci ani se zastánci této teorie, beru to jako fakt, se kterým se asi budeme muset naučit žít. Koneckonců shodli se na tom vládci všech významných zemí světa na nedávném pařížském klimatickém summitu, takže i kdyby se všichni zastánci určujícího vlivu lidské činnosti na oteplování planety mýlili, není to nám, obyčejným lidem, nic platné.

Co si ale odpustit nemohu, je hodnocení kroků, které mají podle vlivných tohoto světa zajistit zastavení, či dokonce obrácení současného nepříznivého trendu. V této otázce ještě není vše jednou provždy nalajnováno, alespoň doufám, a věřím tedy, že stále ještě máme šanci změnu prosadit. O tom ale více v příštích dílech seriálu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Proč šetřit teplo?
  2. Jak šetřit teplo?
  3. Měření tepla v bytových domech úsporu nepřinese, tvrdí odborník

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Přestože jsou tepelná čerpadla pevnou součástí dnes používané tepelné techniky, při jejich volbě, návrhu a provozu se stále dělá řada chyb. Výrobci tepelných čerpadel svá zařízení zdokonalili tak, že jejich instalace je v některých případech opravdu velmi jednoduchá. A právě v té jednoduchosti se skrývají nebezpečí, ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dotace na kotel: Vysočina bude přijímat žádosti od 23. října

Kraj Vysočina bude od 23. října přijímat další žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové zdroje vytápění. Ve třetím dotačním kole s tímto zaměřením může rozdělit skoro 240 milionů korun, což je částka, za niž mohou obyvatelé v kraji vyměnit zhruba 2370 kotlů. Žádosti bude kraj opět přijímat do té ...

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od ...

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Dům, který je pro Pavla Černého splněným snem. Dřevostavba na nádherném místě, vnitřní hliněné omítky, těžká akumulační kamna a hlavně – žádné inkaso. Nevedou sem žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Celý dům se stavěl s ohledem na ...

Hradecký kraj navýšil podporu na výměnu kotlů o 2,2 milionů korun

Hradecký kraj navýšil podporu na výměnu kotlů o 2,2 milionů korun

Královéhradecký kraj navýšil o zhruba 2,2 milionu korun podporu na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva. Původně schválená dotace pro květnovou výzvu k předkládání žádostí na tzv. kotlíkové dotace byla pět milionů korun, nově je přibližně 7,2 milionu korun. Sdělili zástupci hejtmanství. Ve stanovené lhůtě podali ...

REKLAMA
REKLAMA