REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel

Festival Open House Praha 2017 nabídl možnost podívat se do běžně nepřístupných budov. Naše reportérka se vydala do kanceláří firmy Avast v budově Enterprise. Zadání architektům bylo jasné: Hravé a neformální kanceláře. Návštěvníci si mohli i vyzkoušet místní zaměstnanecké antistresové zařízení: boxovací pytel.

Nedávno jsme na ESTAV.cz představovali interiér moderních kanceláří společnosti Kiwi.com. Hravého trendu se drželi i architekti ze studia VRTIŠKA • ŽÁK při návrhu kanceláří pro významnou IT společnost Avast. Ty zabírají několik nejvyšších pater v kancelářské budově Enterprise na pražské Pankráci. Na projektu začali pracovat již v roce 2014, finálně dokončen byl až v roce 2016.

Vytvoření tohoto stylu interiéru bylo již zadáním od klienta, který si přál mít hravější interiér, než má Google v Curychu. To bylo pro architekty obrovskou výzvou. Že to nebyl úkol jednoduchý, to si umí každý (nejen) architekt představit. "Většinu naší kreativity jsme na počátku investovali do hledání nových neformálních řešení v kancelářích současnosti. Hlavním tématem bylo nalézt prvky, které budou nejen atraktivní, ale zároveň budou stále praktické a hojně užívané všemi zaměstnanci. Následujícím úkolem bylo vyřešit chod společnosti, rozmístění jednotlivých oddělení, a přitom zachovat pokud možno co nejvzdušnější prostor s maximálním zachováním soukromí," komentuje prvotní zadání Roman Vrtiška, jeden z autorské dvojice.

Autor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír ŽákAutor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír Žák

Dvě dominanty v prostoru

Z architektonického hlediska má prostor dva dominantní prvky. Jedním je prostorově velkorysé schodiště, umístěné uprostřed dispozice a propojující vertikálně sedm pater kanceláří společnosti.  Zvýrazněno je černou barvou a ohraničeno vůči okolnímu prostoru vtipně lankovou sítí. K tomuto společnému setkávacímu prostoru v centru každého podlaží patří také minimalisticky řešené, přesto luxusně vybavené kuchyňky, kde si můžou zaměstnanci uvařit kávu a posedět u ní v pohodlných křesílkách, kterých je všude rozmístěno mnoho. Na mezipodestách schodiště jsou potom tabule, kde je na komiksových obrázcích vyprávěna historie firmy od jejího založení až po expanzi do současné podoby.

Druhým dominantním prvkem je podle autorů jádro, které je umístěné na podélné ose budovy, i když je poměrně úzká, a je do něj soustředěna většina prostor, které nejsou pracovišti.  Zvýrazněno je obložením z bílého trapézového plechu a následně jsou do něj "vykousnuty" různě barevné místnosti, jako např. jednací místnosti, telefonní budky, tiskové koutky, soukromé pracovní kabiny... Barevné obložení stěn a stropu je řešeno nalepeným filcem, který má i výborné akustické vlastnosti. Každá funkce má pak svojí barvu.

Autor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír ŽákAutor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír Žák

Každý si může vybrat své místo 

Architekti si pohráli i se členěním prostoru na různé typy pracovních míst. Jsou tam jak větší kanceláře typu open space, tak i takzvané "man cave", což jsou pootevřené kanceláře. Ty jsou navíc v každém patře řešeny obložením z různých materiálů. Použito je dřevo, cetris desky, ocel, tahokov či korek.

Top management sídlí v nejvyšším jedenáctém podlaží a má svojí vlastní terasu. Ve stejném patře je i hlavní zasedací místnost, která je vybavena moderní technikou, jako například kamerami a mikrofony pro konferenční hovory s cizinou. Také zakladatelé společnosti zde mají svoje malé soukromé kanceláře.

Návrh interiéru vychází ze studia života v IT firmě, ale zároveň se snaží být nekonvenční a nabídnout něco nového. "S tím souvisí mj. naše idea tzv. office golfu. V podstatě se jedná o naši vlastní invenci, kdy jsme se snažili přimět zaměstnance k pravidelnému pohybu po všech patrech. Každé kancelářské patro má celkem osmnáct jamek, přesně jako běžné golfové hřiště. Navíc je vše vymyšleno tak, aby byla na každém z nich vždy rozdílná obtížnost. Zaměstnanci mají tak možnost v rámci jednání chodit po jednotlivých patrech, brainstormovat a zároveň se dostat tam, kam by se většina z nich běžně při práci nedostala. Na myšlenku office golfu nepřímo navazují i koloběžky, které jsou vyrobeny na míru pro Avast a jsou volně k dispozici na všech patrech. Budova je totiž 135 metrů dlouhá, takže koloběžka je ideálním, jednoduchým a rychlým způsobem, jak se po patrech pohybovat,“ doplňují autoři.

Autor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír ŽákAutor: Kristina Hrabětová Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír Žák

Zaměstnanci mají plnou důvěru a spousty možností

Protože je společnost Avast i vzhledem k sektoru podnikání dosti benevolentní ke svým zaměstnancům, můžou si zde během práce zajít třeba do kina, protáhnout se ve fitnessu, zabrnkat si na kytaru či zabubnovat v nahrávacím studiu, odpálit si pár míčků na golfovém simulátoru nebo třeba zahrát si s kamarády stolní fotbálek. Velký prostor v sedmém patře je věnován tzv. klidové zóně, kde je knihovna s velkým množstvím knih a deskových her a místnost, kde můžete relaxovat v houpacích sítích. V dnešní době nesmí chybět ani dětský koutek. V tomto patře se nachází i hlavní recepce budovy a jídelní část určená pouze pro zaměstnance firmy. Zajímavostí je, že všechno jídlo a pití je hrazené zaměstnavatelem, což by ocenil nejeden zaměstnanec kdejaké firmy.  I jídelní část je rozmanitá střídají se tam různé druhy sezení a stravování. Naleznete zde bar, bufet, i kuchyň s šéfkuchařem, připravujícím každý den zajímavé kulinářské pochoutky.

Na tomto interiéru je vidět, že se penězi nešetřilo a vznikl tak vynikající výsledek, promyšlený a dotažený do každého detailu s použitím kvalitních materiálů a kvalitně odvedené práce. Architekti zde sladili velké množství různých barevných akcentů na neutrálním základu, i několik druhů materiálů. Na podlahách kanceláří jsou skládané obrazce z kobercových šablon v různých odstínech, které dotváří hravou atmosféru a zároveň prostor zútulňují. V jídelním a relaxačním patře jsou potom masivní dřevěná prkna pokládaná našikmo k prosklené fasádě.  Stropy jsou buď z minerálních kazet anebo ponechány z pohledového betonu. V jídelně jsou pod stropem přiznané i veškeré rozvody a tím je laděna do industriálního vzhledu, což je zdůrazněno ještě použitými světly a nábytkem. Pečlivě je vybrán také veškerý kancelářský nábytek i různá designová křesílka a pohovky. Nic není pouze na okrasu, vše má být pohodlné a účelné, aby je zaměstnanci rádi využívali.

Puvodne architekti chteli vsechny stropy odhalene, tj. bez kazet s exponovanymi sitemi, ale vzhledem k financnim podminkam od majitele objektu jsme toto reseni museli zredukovat pouze na cast sedmeho patra.

Interiéry společnosti Avast

Autoři: Roman Vrtiška, Vladimír Žák / VRTIŠKA • ŽÁK
Klient: Avast Software
Místo: Budova Enterprise Office Center, Pankrác, Praha
Investiční náklady: 9 200 000 EUR
Plocha: 15 000 m2
Rok dokončení: 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

 1. Otevřená Praha 2024 - fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha: Úplná pravidla soutěže
 2. Fotosoutěž Otevřená Praha - formulář pro zasílání fotografií
 3. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
 4. Otevřeně o Praze: Zahušťování zástavby. Respektuje stávající území a obyvatele?
 5. Budova Elektrických podniků – funkcionalistická stavba byla rekonstruována od základů
 6. Budova Českého Rozhlasu v Karlíně má bohatou historii. Z původního obecního domu vysílal i Říšský vysílač, v pivnici založili KSČ
 7. Laichterův dům: nenápadná realizace Jana Kotěry. Sloužil jako nakladatelství, zabavili ho komunisté. Dnes je zpět v rodině
 8. Nákladové nádraží Žižkov se přemění ve čtvrť plnou bytů s industriální stopou
 9. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
 10. Dům plný paradoxů. Ateliér Jana Laudy vznikl kvůli jedné soše a měl být zbourán kvůli olympiádě v Praze
 11. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
 12. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
 13. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
 14. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
 15. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
 16. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
 17. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
 18. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
 19. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
 20. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
 21. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
 22. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Mohlo by vás zajímat

Foto: Claire Kurt

Moderní kanceláře pro 21. století ctí individualitu zaměstnanců

Zapomeňte na bezrozměrnou halu s kukaněmi v open-space stylu pro jednotlivé zaměstnance. Budoucnost kolektivní práce si žádá svůj díl pohody a soukromí. Právě takové teď vznikají v Paříži, kde si kvalitních pracovníků váží. A proto jim tu, s vydatnou pomocí architektů, vytvořili unikátní pracovní prostředí.

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se…

Zdroj: Fotolia.com - LIGHTFIELD STUDIOS

Potvrzeno: Open-space kancelář je zabiják spolupráce i komunikace na pracovišti

Dostat celý pracovní tým hezky pod jednu střechu, dopřát všem zaměstnancům pocit soudržnosti, protože přece všichni dohromady dělají na jedné společné věci. Zhruba tak se před pár lety ospravedlňovalo zakládání open-space kanceláří. V čem je háček? Nefunguje to, a lidé v otevřených kukaních spolu komunikují mnohem…

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam…

Moderní kancelář jako hřiště povzbuzující kreativitu, nechybí ani houpačky

Moderní kancelář jako hřiště povzbuzující kreativitu, nechybí ani houpačky

Moderní kanceláře se po vzoru velkých firem jako je Google či Apple stále více mění od neosobních šedých open office směrem ke kreativnímu a tvůrčímu prostředí, které nezřídka kdy připomíná dětské hřiště. Takové příklady zajímavého přístupu k pracovnímu prostředí zaměstnanců předvedla i firma Kiwi.com, pro kterou…

Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Lidé v zaměstnání tráví mnoho času a nezřídka se stává takřka jejich druhým domovem. Pracovní výsledky a efektivita práce jsou do značné míry závislé na vhodných pracovních podmínkách, které významně ovlivňuje hluk vznikající na pracovišti, nebo na pracoviště pronikající. Dnes již mnoho mezinárodních studií potvrdilo…

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Reprezentativní prostředí je stejně jako bezchybné vystupování důležitou součástí obchodního úspěchu. Interiéry administrativních budov mohou mít i kvalitní architektonickou podobu. Díky architektům a designérům ze studia Malvi se dosud fádní kancelářské prostory vedení řecké společnosti změnily v navýsost…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA