Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Reprezentativní prostředí je stejně jako bezchybné vystupování důležitou součástí obchodního úspěchu. Interiéry administrativních budov mohou mít i kvalitní architektonickou podobu. Díky architektům a designérům ze studia Malvi se dosud fádní kancelářské prostory vedení řecké společnosti změnily v navýsost přitažlivý prostor, který nad jiné vyniká účelností a funkčností „téměř bez hranic“.

Korporátní prostředí si ve světě za poslední tři desetiletí vybudovalo natolik svébytnou kulturu, že k tomu abyste porozuměli vedoucím manažerům a jejich dialektickému „newspeaku“, potřebujete přinejmenším výkladový slovník. Pro architekty představuje práce na projektu pro zadavatele z vyšší podnikatelské sféry lákavou nabídku, která je ale na druhé straně spojena s řadou komunikačních problémů.

Je totiž přinejmenším nesnadné trefit „ten správný brand-style“ jež by odrážel „identitu společnosti“, neomezoval se jen na vlastní „environment & workflow“, ale měl ten správný „focus“ i na další sféry a hodnoty jejich aktivit. Těžko říct, jakým způsobem se s tím architekti ze studia Malvi vyrovnávali. Výsledek byl ale kladně přijat jak na straně zadavatele, tak i v prestižním odborném tisku.

Jasně definovaný prostor není překážkou

Projektový manažer, Georgios Meselidis, vděčí za celkový úspěch projektu, který byl realizován v září roku 2014, především vynikající spolupráci s kolegy, kteří se věnovali jednotlivým částem projektu. Detaily tvoří celek, a bez geniální práce s přirozeným světlem a umělým osvětlením (Michalis Gkourogiannis) nebo přitažlivým zpracováním dřevených prvků (dodaných na zakázku společností Vordounas HM) by to prostě nebylo ono.

Prostor kanceláří, tedy 400 metrů čtverečních, byl totiž od počátku jasně definován: nebylo kam růst, či jak výrazně ovlivnit dispozice řešení. Jen dvě patra stávajícího nevyhovujícího open office uspořádání, a k tomu spousta tvůrčích postřehů architektů z Malvi. Kde tedy začít? Pochopitelně v přízemí, na recepci. Ta je ve svém provedení skutečně minimální, ale na druhé straně otevírá dostatek prostoru pro příchozí, kteří mohou v pohodlí klimatizované místnosti vyčkávat na odchodní schůzku.

Dovedně skryté zázemí

Vstupní prostor je navíc koncipován jako expoziční prostor, takže zde každý příchozí může načerpat inspiraci pro nadcházející jednání, a současně je to i cesta Astor Hellas k nenásilné osobní prezentaci produktů. Příchozí nemá pocit, že přišel do sterilního prostoru, ve kterém se nic neodehrává. Prosklená stěna (narazíme tu na ně často) totiž umožňuje průhled do první konferenční místnosti, a je tedy hned vidět, že se zde jen pasivně nevystavuje, ale především obchoduje.

Dále jsou v přízemí situovány „skryté“ prostory, klasické zázemí pro zaměstnance včetně převlékárny (šatny) a toalet, serverovna (IT pracoviště) a podpůrné „pracovní“ kanceláře. Dřevěné stěny jsou vyrobeny z laminovaných desek v barvě tmavého dubu, a dveře do zázemí jsou bezrámové, nenápadné až neviditelné. Srdcem tohoto patra je trojúhelníkovitá konferenční místnost, průhled do níž jsme viděli již při vstupu. Narazíme tu ale i na „aulu“, tedy prezentační sál s projekční technikou, a další malý uzavřený konferenční sál.

Prostor pro práci, prostor pro jednání

Cílem architektů ze studia Malvi bylo důsledně oddělit prostor pracovní a řekněme tvůrčí. Má to své opodstatnění: jde o to, aby pracovní proces nebyl jakkoliv narušován hlukem či vjemy zvenčí. „Oddělení jednacích prostorů od pracovních je základem efektivních a konstruktivních jednání,“ soudí zakladatel Malvi, Michaels Malindretos, který k návrhu projektu přispěl řadou postřehů. Otevřená jednání, zasedání a prezentace pro lidi z venčí tedy probíhají v přízemí, zatímco pro interní schůzky a pracovní porady je delegováno druhé patro.

To představuje v životě Astor Hellas to nejpodstatnější, vlastní kancelářské prostory se zázemím. Nachází se zde dvě luxusní kanceláře pro vedoucí pracovníky a hlavního manažera společnosti, pracoviště účetního, prodejního a obchodního oddělení. Původní myšlenka na „exkluzivní oddělení“ kancelářských prostor a jejich soustředění do druhého patra ale přeci jen doznala určité změny.

Aby na sebe všichni viděli...

I když jsou od sebe jednotlivá oddělení separována, přepážky jsou tvořeny průhlednými odhlučněnými stěnami. „Padl totiž požadavek na zprostředkování vzájemné komunikace mezi odděleními, a my si myslíme, že komunikace vizuální je stejně důležitá, jako ta vokální,“ dodává Panos Voulgaris, vedoucí kreativec studia Malvi. Skleněné příčné stěny a přepážky navíc rozbily rigidní plochu připomínající klasický open office, vytvořily různá boční členění a daly vzniknout větší dynamičnosti. Kanceláře tak vypadají větší a vzdušnější, než ve skutečnosti jsou.

Ve své podstatě jsou všechna oddělení společnosti soustředěna kolem kanceláří managementu, a vedení tak má absolutní přehled o konání svých zaměstnanců. Ti mají díky důmyslným systémům odhlučnění (dřevěné sférické obložení, sklo s protihlukovou izolací) absolutní klid a soustředění na práci, ale stačí jen pozvednout hlavu a mohou přes telefon komunikovat a hlavně i vidět kolegu z druhého oddělení, se kterým právě hovoří.

Kanceláře Astor Hellas vypadají ve své jednoduchosti velmi příjemně, ale každý kdo pracoval v ruchu administrativy a papírování na snímcích marně hledá archiv s šanony či balíky papírů do tiskárny. „Rozhodli jsme se, že budeme minimalizovat i vzruchy plynoucí z neuspořádaného pracovního prostředí,“ říká Voulgaris. „A tak jsou všechny příruční sklady, archivy a úložiště kancelářského materiálu zakomponovány do stěn, za nenápadné dřevěné obložení dvojitých stěn.“ Před zaměstnancem tak na stole leží vždy jen jeden problém, na který hledá řešení.

Informace o projektu

Název projektu Astor Hellas HQ
Lokalizace Pylia, Thessaloniki (Soluň), Řecko
Typ projektu Korporátní / kancelářské prostory
Rozloha 400 m²
Zahájení projektových příprav Leden 2014
Dokončení/realizace Září 2014
Vedoucí projektu Georgios Meselidis
Osvětlení Michalis Gkourogiannis / Reflect Lights
Dřevěné prvky Vordounas Hand Made

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír Žák

V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel

Festival Open House Praha 2017 nabídl možnost podívat se do běžně nepřístupných budov. Naše reportérka se vydala do kanceláří firmy Avast v budově Enterprise. Zadání architektům bylo jasné: Hravé a neformální kanceláře. Návštěvníci si mohli i vyzkoušet místní zaměstnanecké antistresové zařízení: boxovací pytel.

zdroj: www.momentura.cz

Interiér kanceláří industriálního vzhledu oživují syté barvy

Architektonicky kvalitně zpracované kanceláře mohou pozitivně ovlivnit pracovní výkony lidí. Stále častěji se objevují i u českých firem. Již dříve na ESTAV.cz jsme mohli číst o netradičních kancelářských interiérech. Dnes se podíváme, že i firma zabývající se strojírenskou výrobou čili oborem ryze technickým, může…

Moderní kancelář jako hřiště povzbuzující kreativitu, nechybí ani houpačky

Moderní kancelář jako hřiště povzbuzující kreativitu, nechybí ani houpačky

Moderní kanceláře se po vzoru velkých firem jako je Google či Apple stále více mění od neosobních šedých open office směrem ke kreativnímu a tvůrčímu prostředí, které nezřídka kdy připomíná dětské hřiště. Takové příklady zajímavého přístupu k pracovnímu prostředí zaměstnanců předvedla i firma Kiwi.com, pro kterou…

V módě jsou kanceláře s terasami

V módě jsou kanceláře s terasami

Disponovat únikovou zónou na vzduchu je pro firmy stále lákavější. Terasy nově vznikají při rekonstrukcích a přestavbách historických budov, u novostaveb je standardem, že se s nimi v projektu počítá. V Praze je jich ovšem velký nedostatek.

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Zubařská profese je v mnoha ohledech zvláštní. Návštěvu stomatologa nevyhledáváme, či spíše odkládáme, co to jde, pokud nás nic netrápí, a jakmile nás začnou zuby bolet, také se k němu zrovna netěšíme. Za zubaři v Sydney, konkrétně do dentální kliniky v Chatswoodu, se ale budete těšit i bez bolavých zubů, protože je…

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), vzniklo nakonec obydlí, které vám dá poznat jaké to je „žít v optické iluzi“.

Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Je mnoho způsobů, jak docílit odpovídajícího akustického řešení daného prostoru. Nikdy však nelze docílit optimálního řešení pouze instalací jednoho typu akustického prvku, ale vždy je nutné v závislosti na charakteru problému zvolit jejich vhodnou kombinaci.

Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Lidé v zaměstnání tráví mnoho času a nezřídka se stává takřka jejich druhým domovem. Pracovní výsledky a efektivita práce jsou do značné míry závislé na vhodných pracovních podmínkách, které významně ovlivňuje hluk vznikající na pracovišti, nebo na pracoviště pronikající. Dnes již mnoho mezinárodních studií potvrdilo…

Ordinace na miniaturní ploše

Ordinace na miniaturní ploše

Podiatrická klinika Novopie ve španělském letovisku Torrox sice nebude nejmenším medicínským objektem na světě, ale vážně na tento post aspiruje. Jak vmáčknout ordinaci, čekárnu a zázemí do necelých dvaceti metrů čtverečních?

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

I na Kavčích horách v Office Centre můžeme najít zajímavé interiéry, tvořené zkušenými architekty. Inspirativní pracovní prostředí je jedním ze stavebních kamenů úspěchu firmy, a vedení firem s vysokými ambicemi si to velmi dobře uvědomuje. Konceptem dnešní ukázky realizace byl čistý nerušený prostor s vtipnými…

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů,…

REKLAMA