Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů, doplněné o velké vstupní zóny a organické napojení interiéru na vnější prostředí.

Tribeca byla po dlouhá léta odpudivou skvrnou na tváři kvetoucího města, než na demoličně uvolněných pozemcích začaly růst nové reprezentativní domy, a kdy se po vzoru SoHo začaly do prostorných cihlových skladišť stěhovat první alternativci. Krátce po nich, pod vlivem štědrých dotací z n radniční pokladny, se celá Tribeca metamorfovala v úplně nový svět. Jendím z četných příkladů, jak nápaditě rekonstruovat objekt skladištních prostor, je i realizovaný projekt Tribeca loft od Andrew Franz Architect PLLC.

Tito profesionálové se postarali o architektonické zpracování a návrh interiérů loftového bytu. A to navzdory tomu, že zde byly všechny vnitřní prostory v roce 1884 až po strop zarovnány krabicemi s plechovkami aljašského dovozového kaviáru, a jen před pár lety tu byl zaprášený sklad hasičského materiálu.

Moderní transformace a historický dialog

Rezidence Tribeca Loft vznikla transformací a posunutím původního mezaninu, a jeho napojením na „nádvoří“ zanořené pod úroveň střechy. Součástí této úpravy, která je asi nejvýraznějším zásahem do objemu interiéru, je zbudování proskleného ostění. Původní schodiště se tak po obvodu stěny bývalého skladiště napojuje na skleněnou kostku, a rozděluje prostor určený primárně pro relaxaci od vlastního bydlení a zázemí (kuchyně, toalet, koupelny, ložnic). Přechod mezi starým a novým tu nemá podobu ostrého lomu (o přechodu či lomu tu skutečně nemůžeme hovořit, protože část vnějšího prostoru se de facto nachází uvnitř, v interiéru) k čemuž výtečně napomáhá i zeleň – instalovaná částečně uvnitř i vně proskleného nádvoří, a na střešní terase.

Prosklená střecha umožňuje maximální prostup přirozeného světla do všech místností, částečný zástin tu garantují původní masivní dřevěné trámy. Otevíratelná střešní okna, ovládaná dálkově, během okamžiku vyvětrají celý byt, který byl ještě donedávna zatuchlým a nehostinným skladištěm. V noci se o nerušivé osvětlení stará série LED světel vedených podél reliéfu zanořeného nádvoří. Tlumené světlo ozařuje vnitřní prostor, ale neoslňuje terasu a své okolí. I když se na hvězdy nad Manhattanem v noci bez výpadku proudu jen tak nepodíváte, tento nápaditý krok omezující světelný smog je zapotřebí přičíst na vrub pánům z Andrew Franz Architect PLLC.

Architekti v návrhu interiéru zhodnotili své zkušenosti z podobných projektů z centra města, a vsadili na kartu „historického dialogu“. Krom jiného tím výrazně snížili objem stavebních odpadů, a zároveň zvýšili atraktivitu rezidence pro nájemníky, kteří v Tribeca „ekologii“ tolik fandí.

Andrew Franz Architect PLLC se rozhodli celému bytu neupírat jeho industriální minulost, a tak zachovali určitý vizuální diskurs mezi vkladem moderních prvků do jednotlivých konzervovaných částí. Zůstalo tak mohutné dřevěné trámoví (pochopitelně po komplexní povrchové úpravě), ocelové schodiště na masivních nosnících (chemicky oživeno), původní cihlové profily ve stěnách (po úpravě vzhledu a konzervaci). Aby toho ale nebylo příliš, je tu i jeden společný jednotící prvek. Tím je místy obkladové jinde konstrukční dřevo v barvě tmavého ořechu, které je využito v rámci celé více-úrovňové rezidence. Pokud se do Tribeca Loft v dohledné době nenastěhuje nějaká celebrita, jistě jej za čas uvidíme jako kulisu nějakého amerického seriálu.

Turné po luxusních bytech

O tom, jak si žijí mediálně proslavené celebrity (na 12 500 obyvatel bloku je jich evidováno přes 600), nemusíte jen snít. Americký obchodní duch se nezastaví před ničím, a tak realitní kanceláře každoročně pořádají i zpoplatněné prohlídky aktuálně volných bytů pro horních pár tisíc obyvatel USA. Jen pro představu, i když je v poslední době kurz dolaru poněkud proměnlivou veličinou, jedna taková exkurze přijde našince na cca 1 200-2 500 Kč. Pochopitelně se proto nabízí otázka, nakolik přijde bydlení v loftech na Tribeca. Letmý náhled do ceníků realitních kanceláří nám prozradí, že stojí zhruba tolik co pražské byty na Vinohradech. Jen s tím nepatrným rozdílem, že cifry jsou uváděny v dolarech.

Nejdražší adresa ve Spojených státech amerických

Podle časopisu Forbes je to poštovní směrovací číslo (ZIP code 10013). A kde se adresáti s tímto PSČ nachází? Je to v newyorské prestižní čtvrti Tribeca, jen na dohled Brooklynskému mostu. Snad je v tom trocha ironie, že právě toto PSČ sdílí i malý kousek čínské čtvrtě Chinatown, kde bychom o luxusu moc hovořit nemohli, ale tím si zkazku o zlaté adrese přeci kazit nebudeme. Podstatné je, že když bydlíte v loftech na Tribeca, s poměrně vysokou pravděpodobností bude váš soused přes chodbu Robert de Niro, Angelina Jolie, rapper Jay-Z, nebo aspoň uvidíte Bona Voxe z kapely U2 vynášet nad ránem vegetariánské odpadky.

Vhodné by bylo vysvětlit i ten podivný pomístní název, který bychom na mapě Manhattanu těžko hledali. Jedná se totiž o akronymum, složeninu TriBeCa, tedy „Triangle Below Canal Street“, čili „trojúhelník pod ulicí Canal Street“. Rozprostírá se od Canal Street jižně k Park Place a od řeky Hudson k Broadwayi. Podobnou zkratku je například i název čtvrti SoHo, tedy South of Houston, kde pracují a tvoří nejrůznější alternativní umělci. Na Tribeca umělci netvoří, ale spokojeně a nákladně bydlí. Přitom z hlediska pozvolného vývoje městské zástavby se tu ještě před „pár desítkami let“ (kolem roku 1830) nacházely jen špinavé skladiště, dílny a opravny, a první obyvatelé se sem začali stěhovat až na přelomu 1880-1890. A rozhodně se tehdy nejednalo o nájemníky z horních deseti tisíc.

Technické parametry budovy

Název projektu: Tribeca Loft
Lokalizace: Manhattan (Tribeca), New York
Architektonické studio: Andrew Franz Architect PLLC
Typ projektu: rezidenční (rekonstrukce)
Dozorování prací/ odborná garance: Andrew Franz
Projektový manažer: Jaime Donate
Architektonický návrh: Anne Kemper
Zpracování návrhu interiéru: Ivy Lee
Projektový tým: Daniela Tanzj, Jeremy Taylor, Jim Tung
Strukturální inženýring: Blue Shore Engineering, LLC
Elektřina, rozvody, ovládání oken: A to Z Consulting Engineers
Klient: ZZZ Carpentry, Inc.
Rozloha: 280 m²
Rok dokončení: 2013

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vídeň a Praha mají historicky, místně i architektonicky k sobě nedaleko. Od devadesátých let se ale v každém městě liší přístup k takzvané střešní krajině. Zatímco Praha se snaží o zachování koloritu často za každou cenu, Vídeň otevírá střechy a podkroví pro odvážné přestavby, čímž se samozřejmě mění. Zda je dobře to…

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Dům, ve kterém by se klidně mohlo natáčet několik sekvencí v dalším filmu o Jamesi Bondovi. Zhruba tak dokonalý je totiž realizovaný projekt Secret Garden House, domu, který projektovalo architektonické studio Wallflower Architecture + Design ze Singapuru.

Hotel na konci světa

Hotel na konci světa

Hotel na ostrově Fogo má velice netradičního investora – kanadskou charitativní organizaci Shorefast. Ta hotel nechala zbudovat jako odkaz k unikátní kultuře a hospodářství velmi odlehlé lokality – ostrova Fogo a dvou ostrůvků Change, které jsou součástí kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Hlavními architekty…

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Zámek Jirny: Ubytování v objektu s historií

Zámek Jirny: Ubytování v objektu s historií

Zámek Jirny ležící východně od Prahy v obci mezi Čelákovicemi a Úvaly má od 17. století bohatou historii, prošel mnoha přestavbami a úpravami. A ani lidé dnešní doby nezůstávají v této činnosti pozadu. Studio 4A architekti se vypořádali s nelehkým zadáním vyžadujícím kombinaci historického objektu a moderního vzhledu.

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Dům v podobě ledové kostky v subtropickém klimatu

Když profesionálové z brazilsko/francouzského architektonického studia Triptyque dokončili v loni na jaře (2014) svůj projekt Groenlândia, byla odborná veřejnost trochu zmatená. Proč? Zaprvé jakoby se výsledný objekt vzpíral přirozené gravitaci, zadruhé - i když se nachází ve slunném Sao Paulu, naplňuje bezezbytku…

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Reprezentativní prostředí je stejně jako bezchybné vystupování důležitou součástí obchodního úspěchu. Interiéry administrativních budov mohou mít i kvalitní architektonickou podobu. Díky architektům a designérům ze studia Malvi se dosud fádní kancelářské prostory vedení řecké společnosti změnily v navýsost…

Dům jako okno do krajiny

Dům jako okno do krajiny

Harmonický domov s privátní zahradou je možné vytvořit kdekoli. Důkazem je přestavba, která rozšířila malý rodinný dům v hustě osídlené části Japonska o multifunkční prostor s kuchyní, zimní zahradu s houpačkou, stromy, trávou a výhledem na nebe.

Obytný dům na předměstí Medellínu

Obytný dům na předměstí Medellínu

Obyvatelé moderního města se nezříkají prvků tradiční architektury, byť je spojena s jejich vlastní „venkovskou“ minulostí. Casa BO /House BO od architektonického studia plan B arquitectos z tohoto historického odkazu těží.

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Co je zapotřebí pro realizaci citlivé rekonstrukce "domu s minulostí"? Práce s dobovým materiálem a znalost původních stavebních postupů je jen základ. Od skutečně schopného řešitelského týmu se navíc očekává i správné pochopení historického kontextu a také vhodné nastavení projektových priorit. Proč? V rámci úprav…

Ze stájí vzniklo moderní bydlení

Ze stájí vzniklo moderní bydlení

Maštal není dobrá jen pro koně. Důkazem je ohleduplná rekonstrukce od AR Design Studia, jež změnila chátrající dostihovou stáj v osobitý rodinný dům.