REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zámek Jirny: Ubytování v objektu s historií

Zámek Jirny ležící východně od Prahy v obci mezi Čelákovicemi a Úvaly má od 17. století bohatou historii, prošel mnoha přestavbami a úpravami. A ani lidé dnešní doby nezůstávají v této činnosti pozadu. Studio 4A architekti se vypořádali s nelehkým zadáním vyžadujícím kombinaci historického objektu a moderního vzhledu.

Na zámku byl dlouhá léta umístěn depositář Akademie věd ČR a teprve roku 1991 dochází k navrácení zdevastovaného Jirenského panství rodině po původním majiteli Rudolfu Josefu Zubrovi. Zámecký objekt byl poté několik let zcela prázdný.

Dědicové zámek v roce 2003 prodávají novému majiteli, kterým je firma Lettenmayer & Partner, která po náročné a historicky velmi citlivé opravě vrací zámku jeho dřívější krásu a vznešenost. Pro veřejnost je však uzavřen.

Přístavba jednoduchých tvarů s moderním interiérem

Projekt zahrnuje hlavní a vedlejší vstupy do objektu, umístění parkovacích stání, komunikace a jejich návaznost od suterénu po nadzemní patra a architektonické začlenění nových prvků do stávajícího areálu zámku. Požadavky na nové prostory (garáže a bazén) se řeší tvarově strohou a jednoduchou přístavbou směrem do zahrady zámku, ke které je navržen příjezd po svažitém terénu ze západní strany, přičemž pěší propojení – stávající kamenné schodiště – zůstává zachováno.

Přístavba si neklade za cíl konkurovat tvarově rozmanitému stylu stávajícího objektu, ale pouze jej doplňuje o potřebné prostory za použití vhodných materiálů (kámen, sklo, dřevo), které patří k původním užitým materiálům. Plochá střecha je navržena jako zelená pochozí terasa přístupná ze vstupní haly v přízemí. Výhodou tohoto řešení je i to, že využívá svažitost stávajícího terénu a nevyžaduje rozsáhlé zemní práce.

Společenská část (východní křídlo se sallou terrenou) je přístupná samostatným vstupem a je průchozí do zahrady. Využívá se stávající vertikální komunikace, hlavní schodiště je doplněno o osobní výtah. Reprezentační část – východní křídlo – je propojeno stávajícím točitým schodištěm. Důležitá je i rehabilitace zahrady tak, aby co nejvíce zapadala do běžného života zámku: vše v původním duchu s obohacením o nové dřeviny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zámek v Rájci se dočká opravy hlavních částí střech

Zámek v Rájci se dočká opravy hlavních částí střech

Památkáři do dubna opraví střechy střední části zámku v Rájci na Blanensku. Práce přijdou na více než tři miliony korun a jejich součástí bude nejen výměna střešních tašek a části krovů zničených ...

REKLAMA
REKLAMA