Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zámek v Rájci se dočká opravy hlavních částí střech

Památkáři do dubna opraví střechy střední části zámku v Rájci na Blanensku. Práce přijdou na více než tři miliony korun a jejich součástí bude nejen výměna střešních tašek a části krovů zničených dřevomorkou, ale i oprava kopule. V ní jsou zámecké hodiny z 19. století, které budou už brzy, po přibližně dvacetileté přestávce, opět fungovat, řekla rájecká kastelánka Jana Kopecká.
Zámek v Rájci se dočká opravy hlavních částí střech

Památkáři do dubna opraví střechy střední části zámku v Rájci na Blanensku. Práce přijdou na více než tři miliony korun a jejich součástí bude nejen výměna střešních tašek a části krovů zničených dřevomorkou, ale i oprava kopule. V ní jsou zámecké hodiny z 19. století, které budou už brzy, po přibližně dvacetileté přestávce, opět fungovat, řekla rájecká kastelánka Jana Kopecká. "Kopuli řemeslníci v těchto dnech rozložili a i s hodinami sundali na zem. Na opravě hodinového stroje pracují odborníci," doplnila.

Zámek má kromě střední části i severní a jižní křídlo. Po ukončení současné rekonstrukce by měla být na řadě oprava severní části objektu. Celkem si rekonstrukce střech rájeckého zámku vyžádá deset milionů korun. Práce uhradí stát. Zámek knížecího rodu Salmů byl postaven v 18. století ve stylu francouzského krále Ludvíka XVI. Střechy má stále ještě původní. Mnohé tašky se rozpadají a sesouvají se ze střech.

Rekonstrukci potřebuje i většina komínů na zámku a také jeho terasa. Objekt byl po staletí sídlem Salmů. V zámku je vystavena i jejich knížecí koruna. Stát jim jej zabavil po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Podle Salmů se tak ale stalo neoprávněně, protože nejsou Němci a s nacisty nekolaborovali. Spor o zámek se mezi Salmy a státem vleče už více než 20 let.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zámek Jirny: Ubytování v objektu s historií

Zámek Jirny: Ubytování v objektu s historií

Zámek Jirny ležící východně od Prahy v obci mezi Čelákovicemi a Úvaly má od 17. století bohatou historii, prošel mnoha přestavbami a úpravami. A ani lidé dnešní doby nezůstávají v této činnosti pozadu. Studio 4A architekti se vypořádali s nelehkým zadáním vyžadujícím kombinaci historického objektu a moderního vzhledu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA