REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hotel na konci světa

Hotel na ostrově Fogo má velice netradičního investora – kanadskou charitativní organizaci Shorefast. Ta hotel nechala zbudovat jako odkaz k unikátní kultuře a hospodářství velmi odlehlé lokality – ostrova Fogo a dvou ostrůvků Change, které jsou součástí kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Hlavními architekty projektu se stalo architektonické studio Saunders Architecture.

Hotel má tak sloužit k uchování a šíření mnoha stovek let tradičních zkušeností, znalostí a řemesel a propojit je s moderním vnímáním světa. Nadace Shorefast tak hotel spravuje a veškeré jeho zisky jdou ve prospěch ostrovní komunity, jedné z nejstarších kanadských osad.

Obyvatelé ostrova Fogo jsou lidé, kteří se na základě století geografické izolace stali mistry v ručních řemeslech, recyklaci a přijímání a řešení netradičních výzev všech možných druhů. Zapojení tohoto intelektuálního a kulturního dědictví bylo klíčovou a hlavní prioritou v návrhu budovy i její konstrukce, veškerého vybavení a především jejího přístupu k životnímu prostředí.

Hotel má i nádhernou koupelnu s výhledem
Pokoje jsou zařízeny elegantně

Hlavní budova má půdorys do tvaru písmene X. Dvoupodlažní část je orientovaná západových odně a jsou v ní umístěny veškeré společenské prostory– v přízemí knihovnu, uměleckou galerii, jídelnu, bar a salonek, který časopis Enroute vyhodnotil jako jednu z top nejlepších nových restaurací v Kanadě. Ve druhém podlaží pak najdeme především kinosál, patřící pod Národní kanadskou filmovou asociaci.

Čtyřpatrová budova, orientovaná z jihozápadu na severovýchod je rovnoběžná s pobřežím a je v ní umístěno celkem 29 pokojů pro hosty. Všechny pokoje jsou otočeny směrem k oceánu, s výhledem na rybolov, jež je hlavním lákadlem ostrova. Pokoje mají rozměry od 35 do 100 m², pokoje ve třetím podlaží disponují kamny na dřevo, pokoje ve čtvrtém podlaží mají stropy shodně skosené se střechou a jejich výška tak od západu na východ roste. Proto jsou pokoje na východní straně budovy vybaveny mezipatrem, ve kterém je vždy umístěno spaní. Pokoje čtvrtého podlaží navíc disponují venkovními terasami, na kterých jsou umístěny sauny a horké vířivky. Hlavní vstup je umístěn v místě spojení obou budov, z malého nádvoří.

Kdo by nechtěl strávit dovolenou v tomto pokoji?
Tato pohovka vypadá pohodlně

Čtyřpodlažní hmota hlavní části hotelu je postavena na hubených ocelových sloupech, které nejen odkazují k místnímu tradičnímu stavitelství, ale zároveň minimalizují otisk budovy do unikátního biotopu. Budova se zároveň snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí – ať už použitím dobře izolované obálky budovy, tak hospodařením s energiemi. Cisterny ve sklepě jímají dešťovou vodu ze střechy, které je po přefiltrování používána jako užitková voda na splachování záchodů a praní. Termické solární panely produkují teplou vodu pro zásobu podlahového vytápění objektu, na praní a do kuchyně. Velký důraz byl kladen i na dobrou míru akustické izolace mezi jednotlivými pokoji.

Jak již bylo předesláno v úvodu, znalosti a dovednosti místní tesařů a řemeslníků se staly stěžejními pro výběr materiálů, pro návrh a zhotovení detailů, nábytku a veškerých dekorací. Know-how ostrovního národa tak skvěle doplnilo moderní designery a architekty ze severní Ameriky a Evropy. Vznikla tak dlouhodobá spolupráce, která neskončila pouze u návrhu a realizace hotelu – a to bylo právě cílem nadace Shorefast - vetkat odlehlý ostrov do struktury moderního světa a přispět k podpoře a udrženíunikátní místní ekonomiky, hospodářství, řemesel a kultury.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Dřevostavbu rodinného domu navrhl architekt sám sobě

Pozemek v mírném východním svahu s výhledem na Lysou horu, Smrk a Kněhyni, místní tři největší kopce, se zdá být naprostým ideálem. Zvlášť, když na vlak je to od domu jen nějakých 200 metrů. I když při shánění vhodné parcely očekával David problémy, nakonec jim přálo štěstí.

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Luxusní dům v prudkém svahu

Luxusní dům v prudkém svahu

Prahnete po luxusu? Jistě, ale dostanete ho v několika absolutně odlišných provedeních. A přitom na jednom místě! Argentinský realizovaný projekt House in Q2 od architektonického studia Santiago Viale je prostě unikát.

Bytový dům SACRE COEUR v Praze

Bytový dům SACRE COEUR v Praze

Stavební pozemek nepravidelného tvaru sousedí z východní strany s bývalým klášterem sv. Gabriela, severní strana je vymezena městskou vilovou zástavbou Na Hřebenkách. Západní stranu tvoří dva štíty sousedních domů s otevřeným zeleným vnitroblokem. Pozemek má značný výškový rozdíl jižní a severní části (cca 15 m).

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

V Horním Rakousku, jen kousek od hranic s Českou republikou, leží v lůně krásné šumavské přírody architektonicky zajímavá dřevostavba, která se svou koncepcí otevírá nádherným výhledům daleko do krajiny. Z nových stavebních parcel ve vesnici Vorderweißenbach zbyly jako poslední neobsazené ty s komplikovanějším terénem.

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů,…

Nemocnice El Carmen de Maipu  - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu, stojící v srdci pětimilionové aglomerace Santiaga de Chile by se pravděpodobně nelišila od jiných podobných mamutích hospitalizačních komplexů po celém světě. Se zastavěnou využitelnou plochou přesahující 70 000 metrů čtverečních, jedenácti operačními sály, 125 ordinacemi a personálem…

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Jednoduchý a nenáročný nápad na výstavbu víceúčelového otevřeného pavilonu pro mládež v jiho-asijském univerzitním městečku je inspirací pro řadu podobných projektů po celém světě. „Dejme studentům prostor, oni už budou vědět co s ním,“ zněla teze architektů. A tak se stalo. Městský prostor, jehož účel tvoří lidé…

REKLAMA