Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Novostavba ve starém městě? Netušená omezení, netušené možnosti

Projekt Cordoba-ReUrbano Housing Building, přesněji řečeno Edificio Córdoba-Reurbano v městské části Colonia Roma Norte, je unikátní hned z několika důvodů. Původní myšlenkou je totiž zprostředkovat podmínky pro moderní bydlení v domě s bohatou historií. Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales museli vytvořit „něco lákavého“ pro budoucí nájemníky, ale přitom chtěli pracovat s respektem vůči staré zástavbě. Výsledek se může zdát trochu rozpačitý: na úrovni ulice projdete kolem staré fasády domu, který už něco pamatuje, ale od třetího patra jste konfrontováni s vysoce účelnou moderní architekturou. Jak to jde dohromady? Nechme promluvit Claru Solà-Morales:

„Celý projekt vznikl jako volné rozšíření iniciativy Urban Recycling. Je to ve své podstatě start-up iniciativa, která si předsevzala za cíl vdechnout starým městským čtvrtím v metropolích celého světa nový život. V případě Mexico City a Colonia Roma to představuje hned několikanásobnou výzvu. Už dopředu jsme totiž měli seznam historicky hodnotných budov, se kterými bychom měli pracovat, a které jejich prvky jsou nosné a hodné uchování. Další problém – všechny tyto domy byly bez parkovacích míst. Může se to zdát jako banalita v Kodani nebo Londýně, ale auta celému Mexico City kralují."

Bez aut a parkovacích míst máte jen málo šancí potenciální nájemce zaujmout. Co víc, na úrovni přízemí bylo zapotřebí vytvořit podmínky pro vybudování komerčního zázemí, pro restauraci, bistro nebo aspoň obchod. Proč je tohle komplikace? K tomu je zapotřebí trochu znát zdejší kulturní klima. Většina lidí má totiž krámky v přízemí spojené spíše s životem nižších společenských vrstev, a nejsou chápány jako nenahraditelná podmínka rozvoje kvality městského prostředí. Nakonec ReUrbano identifikovalo starý dům s historickou hodnotou, který byl opuštěn po úmrtí posledního osmdesátiletého obyvatele, a požádalo nás o zpracování projektu na vytvoření moderního bydlení.

Colonia Roma - Hnízdo alternativců

Kousek Říma ztracený v metropoli na úplně jiném kontinentu? V Mexico City je možné všechno. Colonia Roma, přesněji řečeno rušnou třídou Coahuila rozdělená Roma Norte a Roma Sur, je hlavním kulturním centrem čtvrti Cuauhtémoc. Jen na dohled historickému centru se zde nachází „kulturní epicentrum“, tedy místo zasvěcené alternativcům, hipsterům, veganům. Narazíte tu na módní kluby, zdravé eko-občerstvovny, procházíte územím zasvěceným uměleckým performancím a pouličním divadlům, míjíte petiční stánky bojující za práva jinosexuálů a zvířat. Stará Colonia Roma slouží jako dokonalá kulisa k tomuto každodennímu pestrému představení.

Kde se tu ale vzal ten trochu nepochopitelný a přepestrý shluk historických a moderních budov? Podle jaké evoluční strategie se tu budovalo, že zde narážíme na kostely ze 17. století, secesní mnohapatrové domy vedle přisedlých krámků, prostřídaných prosklenými obchodními domy? Tato čtvrť vznikala postupně od přelomu devatenáctého a dvacátého století jako první „volné“ rozšíření přebujelého historického centra. To se promítlo do pravidelné ortogonální sítě bulvárů a širokých ulic, a na svou dobu „moderní“ zástavbou.

Jenže časy, kdy v Colonia Roma hledala únik před shonem a ruchem městská smetánka, jsou nenávratně pryč. V padesátých letech minulého století obyvatelé Mexico City přešli k životu na předměstích (napomohlo k tomu zlepšení dopravní infrastruktury, a především výrazně lepší ceny pronájmů a celých domů na předměstích), a tak se kdysi tolik lákavá Colonia Roma začala rychle vylidňovat.

Poslední tečku za bývalou slávou této čtvrti pak učinilo katastrofální zemětřesení v roce 1985. „La Roma“ totiž z větší části stojí na zazeměném povrchu bývalého jezera Texcoco, a její podložní substrát je velmi nestabilní. To se projevilo už při prvních otřesech, které velkou část této čtvrti srovnaly se zemí. Demolice neměla plošný, ale spíše selektivní charakter. S tím, jak přibližně 30 % stojících budov padlo k zemi, došlo v důsledku i k ohromnému společenskému rozkladu.

Mezi ruinami a dosud stojícími domy bujela kriminalita, lidé se zde necítili bezpečně. Městská rada proto investovala nemálo času a energie do obnovy Colonia Roma, už proto že stojí v těsném sousedství historického centra. Na parcelách stržených domů vznikaly moderní stavby, cíleně se zvyšovala obslužnost, rostly tu nové obchody, bistra a bufety. Není divu, že místní patrioti rádi připomínají, že: „Projít Colonia Roma, to znamená projít se historií celého mexického hlavního města.“

Cordoba-ReUrbano Housing Building

Projekt zahrnuje vytvoření celkem devíti apartmánů různé velikosti a konfigurace. Součástí je i vytvoření komerčního prostoru v přízemí, ze strany od ulice. Architekti museli konfrontovat realitu architektonické hodnoty objektu s potřebou napojení moderního bydlení na funkční městskou síť, a najít způsob jak intervenovat v zájmu historického dědictví a obyvatelnosti. „Nakonec jsme se rozhodli pro „diskrétní, oddělený“ model, který umožnil zachovat původní prvky, nad které umístil novostavbu, která ale respektuje prostorovou strukturu a celého „ducha místa“ existujícího domu,“ říká Eduardo Cadaval, jeden z vedoucích architektů. Ten ke genezi celého návrhu dodává:

„Projekt Reurbano zachoval téměř celou stávající budovu beze změny, a to v míře nad rámec požadavku konzervace objektu. Hodně práce jsme měli s původní fasádou, která v sobě nesla asi největší díl té podstatné historické hodnoty. Budova sama zabírá výraznou část pozemku, i proto jsme ponechali původní dispozice téměř beze změny, jen jsme na ně navázali nový, téměř nezávislý obytný prostor. Vycházeli jsme přitom z pečlivé analýzy každého stávajícího prvku, abychom mohli generovat novou realitu celého domu. Výsledkem je koexistence starého a nového, vzájemný respekt dvou zcela odlišných architektonických typologií (které reagují na dva různé historické okamžiky). Edificio Córdoba-Reurbano zůstal jednou nohou v minulosti, druhou ale pevně stojí na území moderního, ekonomicky a sociálně příhodného bydlení.“

Kdo jsou Cadaval & Solà-Morales?

Architektonické studio Cadaval & Solà-Morales bylo založeno v roce 2003 v New Yorku, ale v roce 2005 zavětřilo příležitost k dalšímu rozvoji, a zamířilo do Barcelony a Mexico City. Architekti Eduardo Cadaval a Clara Solà-Morales rádi hovoří o svém studiu jako o „laboratoři“, kde se výzkum a vývoj stává součástí celého tvůrčího procesu. „Naším cílem je navrhovat designová řešení ušitá na míru, pro malé i velké projekty.

Naše pracovní měřítko začíná s detaily v bytech a končí na úrovni celých městských čtvrtí. “ Studio v současnosti drží několik významných ocenění: Bauwelt Prize (Mnichov, 2009), Young Architects Prize katalánského institutu architektů (Barcelona, 2008), Design Vanguard Award (New York, 2008) a Stříbrnou medaili z X. mexického architektonického bienále (Mexico City, 2010).

Jako most mezi dvěma věky

Klíčem k celému projektu je práce s materiálem, který dodává významnost jednotlivým částem. Původní historický dům je vystaven z cihel, a proto byla část cihel využita v přístavbě zadní části budovy. Cihlu tady chápeme jako „žijící hrubý materiál“, plný identity a historie. Nová přístavba se liší už tím, jak průmyslově je vystavěna, z ocelí a těžkých prvků. Prakticky celá horní část má svou vlastní identitu, ale tím že je zachován horizont zůstává zachováno i napojení. „V devíti apartmánech jsme originální strukturou vytvořili podmínky pro individuální životní styly,“ popisuje Morales. Místo zde naleznou rodiny s dětmi, tvůrčí lidé žijící sami, přátelé a studenti. Dispozičně jsou přitom standardní, jsou tu pokoje, ložnice, kuchyně a koupelny, ale každý apartmán je utvářen pro jiného uživatele.

Stávající nádvoří, které poskytuje vstup do původní části je stavebně replikováno i v zadní části domu. Celá obytná jednotka má tak dvě jádra. Vstoupit přitom můžete dovnitř z obou stran, a spojení mezi starou a novou částí umožňují průchody a kryté terasy. Terasy vytváří také celou sérii mezilehlých napojení mezi starou a novou částí. Některé slouží i jako malé zahrady, jiné jen jako zastřešené venkovní posezení. Dominantní a přesto neutrální barvy jsou tu černá a bílá. Prosklení přístavby má opticky snížit „hmotový přírůstek“. Interiér je členitý, transformován napříč třemi výškovými patry, ale bez ohledu na vodorovnost.

Název projektu: Cordoba-ReUrbano Housing Building
Lokace: čtvrť Roma, Mexico City, Mexiko
Koncept: Urban Recycling, ReUrbano
Architektonické studio: Cadaval & Solà-Morales
Vedoucí architekti: Eduardo Cadaval & Clara Solà-Morales
Projektový tým: Olivier Arditi, Catherine Nguyen
Strukturální inženýring: Ricardo Camacho
Stavební společnost: Eugenio Eraña, Juan Carlos Cajiga
Rozloha: 2200 m²
Zahájení projektu: 2013
Dokončení projektu: 2015
Využití: Rezidenční/apartmánové bydlení
Počet apartmánů: 9

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/

Podkrovní apartmán zalilo světlo díky chytrým nápadům architektů

Pokud jde o přímý popis projektu P-House, byli architekti z italského studia Sycamore Architects poněkud skromní: Rekonstrukce apartmánu rozložená do dvou navazujících etáží. Obytná plocha domácí části je obkroužena terasou, která jí dodává vzdušnost a lehkost.

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vídeň a Praha mají historicky, místně i architektonicky k sobě nedaleko. Od devadesátých let se ale v každém městě liší přístup k takzvané střešní krajině. Zatímco Praha se snaží o zachování koloritu často za každou cenu, Vídeň otevírá střechy a podkroví pro odvážné přestavby, čímž se samozřejmě mění. Zda je dobře to…

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Dům, ve kterém by se klidně mohlo natáčet několik sekvencí v dalším filmu o Jamesi Bondovi. Zhruba tak dokonalý je totiž realizovaný projekt Secret Garden House, domu, který projektovalo architektonické studio Wallflower Architecture + Design ze Singapuru.

Kam s lidmi? Architekti vyřešili problém s návalem turistů

Kam s lidmi? Architekti vyřešili problém s návalem turistů

Lidé z YAA sem byli přizváni k návrhu jednoho dílčího projektu, ale právě jejich přístup poukázal zbytku města na možné řešení vytvořené „nárazové“ návštěvnické situace. Jejich projekt minimalisticky vyvedené pekárny a baru Sawamura se stal jakýmsi návodem pro případ přívalu turistů.

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), vzniklo nakonec obydlí, které vám dá poznat jaké to je „žít v optické iluzi“.

Le Twist: Když se architektům omezení stanou inspirací

Le Twist: Když se architektům omezení stanou inspirací

Místní vyhlášky, nejrůznější omezení a zákonná opatření obvykle práci architektů příliš neprospívají. Případ z francouzského Montpellier je ale čestnou výjimkou. Když bylo v roce 2013 architektonické studio Urban Agency požádáno úřadem, aby s ohledem na stávající zástavbu přehodnotilo předkládaný projekt, přinesli…

Hotel na konci světa

Hotel na konci světa

Hotel na ostrově Fogo má velice netradičního investora – kanadskou charitativní organizaci Shorefast. Ta hotel nechala zbudovat jako odkaz k unikátní kultuře a hospodářství velmi odlehlé lokality – ostrova Fogo a dvou ostrůvků Change, které jsou součástí kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Hlavními architekty…

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

V Horním Rakousku, jen kousek od hranic s Českou republikou, leží v lůně krásné šumavské přírody architektonicky zajímavá dřevostavba, která se svou koncepcí otevírá nádherným výhledům daleko do krajiny. Z nových stavebních parcel ve vesnici Vorderweißenbach zbyly jako poslední neobsazené ty s komplikovanějším terénem.

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů,…

Zdroj: Fotolia.com © Robert Wilson

Letos začne druhá etapa dostavby Jihočeského letiště

Jihočeský kraj chystá druhou etapu dostavby Letiště České Budějovice. Začne letos a skončí v roce 2016, poté letiště čeká náročný proces certifikace. V roce 2017 by se mohlo stát mezinárodním leteckým přístavem, kde by mohla přistávat i letadla typu Boeing 737 či Airbus A320.

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Co je zapotřebí pro realizaci citlivé rekonstrukce "domu s minulostí"? Práce s dobovým materiálem a znalost původních stavebních postupů je jen základ. Od skutečně schopného řešitelského týmu se navíc očekává i správné pochopení historického kontextu a také vhodné nastavení projektových priorit. Proč? V rámci úprav…

Ze stájí vzniklo moderní bydlení

Ze stájí vzniklo moderní bydlení

Maštal není dobrá jen pro koně. Důkazem je ohleduplná rekonstrukce od AR Design Studia, jež změnila chátrající dostihovou stáj v osobitý rodinný dům.

Působivá rekonstrukce palírny v Laverstoke

Působivá rekonstrukce palírny v Laverstoke

Na tom, že se jeden z mezinárodně proslavených výrobců hořkého pití pro labužníky, ginu, rozhodl pro rekonstrukci stávajících výrobních hal vlastního podniku, by asi nebylo nic zvláštního. Jenže staré se tu mění na nové, a to v nevšední kombinaci důmyslných prvků, pod kterou je podepsáno architektonické studio…