REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Le Twist: Když se architektům omezení stanou inspirací

Místní vyhlášky, nejrůznější omezení a zákonná opatření obvykle práci architektů příliš neprospívají. Případ z francouzského Montpellier je ale čestnou výjimkou. Když bylo v roce 2013 architektonické studio Urban Agency požádáno úřadem, aby s ohledem na stávající zástavbu přehodnotilo předkládaný projekt, přinesli projekt, který ten předchozí trumfnul.

Přepracovaný návrh navíc vytvořil z projektu Le Twist modelový příklad pro řadu dalších architektů. Ne vždy představuje nařízení jen omezení, často je to inspirace. Nevěříte?

Jak vypadal projekt dříve? Deset luxusních apartmánů s restaurací v přízemí, obklopených částečně přístupnou veřejnou zahradou. Záměr ale narazil na striktní omezení. První se týkalo požadavku maximální výšky (18 metrů), další požadavku na povolené zastínění okolo stojících budov (úhel dopadajícího slunečního záření) nebo požadavek, aby 30 % rozlohy přízemí připadalo na ozeleněný pozemek. Jinými slovy, Urban Agency mohli svůj stávající projekt vzít a vyhodit. Anebo ho naklonit na stranu, což se nakonec stalo.

Projekt postavený na stranu

Tento inovativní designérský úkrok stranou umožnil získat 40 % dalšího místa na každé podlaží jenom tím, že se dříve jednolitá struktura posunula do strany. To ale není vše. Návrh nového Le Twist zpřístupnil prostor pro vybudování velkých teras/balkonů, které se vinou kolem jádrové struktury. Z toho nakonec těží jak zadavatel projektu, tak i samotní obyvatelé. Průměrná rozloha jejich teras a balkonů se totiž nedá srovnat s tím, čím disponují ostatní obyvatele Montpellier, a žádanost bydlení v Le Twist skokově stoupla.

Z hlediska vnitřního uspořádání prostoru je servisní jádro situováno do středu budovy, tak aby bylo nezávislé na externích zkosených balkonech. Toto rozvržení na druhé straně umožnilo zpracovat neuniformní a flexibilní plán jednotlivých podlaží. Klient si mohl objednat, zda si v daném patře představuje jeden, dva, tři nebo čtyři apartmány. Urban Agency si pohrála i s detaily.

Například měřila dráhu Slunce po obloze a průměrný úhel osvitu jednotlivých etáží, a na základě těchto údajů zpracovali výsledný překryv balkónů. Proč? V Le Twist si užijete sluníčka na každém patře, soused v patře nad vámi vás nezastíní. I stín tu ale má své místo. Díky originální předsazené sloupové fasádě (která trochu připomíná historické římské vily) se vnitřní prostory ani v horkých dnech nepřehřívají. Vlastní barevné provedení fasády přitom vzdává hold původní klasicistní architektuře v místě, zdi jsou pískově nažloutlé.

Technické parametry budovy

Název projektu: Le Twist
Lokalizace: Montpellier, Francie
Architektonické studio: Urban Agency
Zadavatel/klient: AD Promotion
Rok dokončení: 2013 projekt, aktuálně ve výstavbě
Rozloha: 850 m²
Typ projektu: Rezidenční, apartmánové bydlení
Rozpočet: 1,3 mil. Є

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Luxusní bydlení v domě s tajnou zahradou

Dům, ve kterém by se klidně mohlo natáčet několik sekvencí v dalším filmu o Jamesi Bondovi. Zhruba tak dokonalý je totiž realizovaný projekt Secret Garden House, domu, který projektovalo ...

Škola, která z trosek vyrostla: Las Nieves Technical

Škola, která z trosek vyrostla: Las Nieves Technical

Zemětřesení v Chile? Nic neobvyklého. V průběhu roku zaznamenají seismologové na 1600 středně silných otřesů, a lehké chvění tu už snad nikdo ani nepočítá. Otřesy, které v roce 2010 zasáhly předměstí ...

Dům jako okno do krajiny

Dům jako okno do krajiny

Harmonický domov s privátní zahradou je možné vytvořit kdekoli. Důkazem je přestavba, která rozšířila malý rodinný dům v hustě osídlené části Japonska o multifunkční prostor s kuchyní, zimní zahradu ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška