REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Podkrovní apartmán zalilo světlo díky chytrým nápadům architektů

Pokud jde o přímý popis projektu P-House, byli architekti z italského studia Sycamore Architects poněkud skromní: Rekonstrukce apartmánu rozložená do dvou navazujících etáží. Obytná plocha domácí části je obkroužena terasou, která jí dodává vzdušnost a lehkost.

Tento dojem umocňuje i odlehčené provedení podpůrných součástí ve společně sdílených místnostech. Navíc přirozené prosvětlení bytu dodává dynamiku: reaguje totiž přirozeně na proměny okolního města v rytmech střídání dne a noci.

Ústředním bodem realizovaného projektu se stal výtah s „krystalickou“ stěnou. Ten totiž svým prosklením umožnil prostup světla do nižší etáže, a funguje jako světelný tunel. Tato popisná stručnost a skromnost ale v zásadě není na místě.

Práce, kterou architekti během rekonstrukce bytu o užitné ploše 295 metrů čtverečních odvedli, si totiž zaslouží hlubší pozornost. A nejen proto, že se byt rozložený mezi páté a šesté patro nachází nad jednou z nejrušnějších tříd v okouzlujícím Římě.

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/Foto: Luigi Filetici / http://www.luigifiletici.com/

Kdo jsou ti páni architekti?

Předně, Sycamore Architects sice Raniero Botti založil už v roce 2002, ale od té doby se neprosazovali v rámci velkých a výrazných projektů. Ve své podstatě byli jen jedním z dlouhé řady nepříliš výrazných architektonických studií, které sází na diverzifikovaný mix schopností svých zaměstnanců, ale nemají potřebu pouštět se do nějakých zásadních projektů nebo velkých soutěží.

Hovořit se o nich začíná až nyní, kdy vyšel na světlo jejich P-House (na kterém pracovali od roku 2015). A až nyní se ukazuje, co vlastně lze díky nenápadné a skromné ale o to více pečlivé práci dosáhnout.

Sycamore Architects například mají na svém „účtu“ realizované výstavby a rozsáhlé rekonstrukce římských hotelů Delta Colosseum, Valadier, Mercure, Cinema Apolli a Marrio Renaissance. Proč je to pro nás důležité?

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/Foto: Luigi Filetici / http://www.luigifiletici.com/

Pokud jste někdy strávili dovolenou v Římě, je to nasnadě: zdejší ubytovací zařízení hotelového typu jsou ukázkou neskutečně stísněného, tmavého a až klaustrofobního prostoru. Zmíněné architektonické studio zatím pokaždé dokázalo na minimální ploše vykouzlit světlo, pohodlí, a příjemné klima. A všechny tyto zkušenosti se zrcadlí i v prostoru rekonstruovaného bytu P-House.

Ještě jeden rys práce Sycamore Architects je shodný u všech jimi dosud realizovaných projektů. Kladou totiž až „přehnaný“ důraz na systémy energetické efektivity a udržitelnost. V jejich případě však nejde o honbu za grálem čisté technologie.

Jde spíše o splynutí rozumných postřehů a chytrých nápadů. Jak zaznělo výše: Při osvětlení tmavého patra nečekejte girlandy úsporných LED zářivek, nebo masivní prosklení z mnohavrstvého skla, ale světlem prostoupený tubus „transparentního“ výtahu. Jednoduché, vyplývající z logického řešení a přitom efektivní.

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/Foto: Luigi Filetici / http://www.luigifiletici.com/

O projektu rekonstrukce bytu P-House konkrétněji

Renovace apartmánu je vždycky fascinující výzva. Ale když se k nám dostal projekt dvoj-apartmánu nad jednou z nejreprezentativnějších a nejkrásnějčích ulic Říma, místa, ze kterého můžete pozorovat střechu dómu svatopeterské baziliky, stala se z výzvy vášeň.“

Těžko říct, kolik si ke zhodnocení původní situace architekti nadsadili, ale pravdou je, že dispozice dvou apartmánů, respektive stísněného tmavého bytu v pátém patře a půdou na úrovni šestého, nedávala mnoho prostoru ke košatým myšlenkám.

Tým Raniera Bottiho si zvolil svůj „totem“ – centrální schodiště v srdci budovy, kolem které se rozhodl rozpracovat celý plán sloučeného apartmánu. Bílá barva na pozadí znásobuje světlost dosud uzavřených prostor a zvětšuje (alespoň opticky) vnitřní objem. S výjimkou kuchyně, kde jsou tóny pestřejší.

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/Foto: Luigi Filetici / http://www.luigifiletici.com/

V zásadě se tu ale v rámci celého bytu pohybujeme na úrovni monochromatické palety barev,“ dodávají architekti. Absolutní bělost střídá bílá malba s povrchovou texturou, případně kombinaci bílé barvy a lesklého nerezu kovu.

Výrazným prvkem rekonstrukce bytu bylo otevření a zpřístupnění široké terasy, ze které je možné shlížet na okolní město.  Struktura tzv. pergotendy je nasvícena přímo v nosných prvcích.

Údaje o projektu

Název projektu: P-House
Lokace: Viale dei Parioli, Řím, Itálie
Koncept: rekonstrukce podkrovního apartmánu
Architektonické studio: Sycamore Architects
Vedoucí architekt: Raniero Botti
Projektový tým: Letizia Licastro, Marco Dondolini, Pietro Grezia
Klient: soukromá osoba
Rozloha využitelné plochy: 295 m2 interiér, 200 m2 terasa
Dodavatelé: Arclinea, Vibia, Xal, Cea design
Zahájení projektové činnosti: 2015
Rok dokončení: 2017

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vídeň a Praha mají historicky, místně i architektonicky k sobě nedaleko. Od devadesátých let se ale v každém městě liší přístup k takzvané střešní krajině. Zatímco Praha se snaží o zachování koloritu často za každou cenu, Vídeň otevírá střechy a podkroví pro odvážné přestavby, čímž se samozřejmě mění. Zda je dobře to…

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA