REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vídeň a Praha mají historicky, místně i architektonicky k sobě nedaleko. Od devadesátých let se ale v každém městě liší přístup k takzvané střešní krajině. Zatímco Praha se snaží o zachování koloritu často za každou cenu, Vídeň otevírá střechy a podkroví pro odvážné přestavby, čímž se samozřejmě mění. Zda je dobře to či ono nechceme soudit. Dnes nás bude zajímat realizace, při které pod vedením italského studia FADD Architects došlo k zásadní rekonstrukci série půdních bytů, s výhledem na hlavní městskou třídu.

Dvoumilionové město Vídeň stálo po dlouhá staletí na špici evropského kulturního a ekonomického vývoje, a tato vysoká úroveň se odrážela i v nadmíru působivé architektuře. V posledních desetiletích však význam města na Dunaji poněkud upadal, minimálně pokud jde o celkovou úroveň stavebních projektů. Centrum této evropské metropole se totiž vnitřně zahltilo, a pro své vlastní skvosty už nemělo kam růst. Rozsáhlá památková zóna historických staveb uzavřela celé jádro modernější výstavbě, a postupně se tak střed města stával co do praktičnosti a kvality běžného života spíše omezujícím. Jistě, v kontrastu s tímto tvrzením je jasný fakt, že Vídeň je dlouhodobě považována za jedno z předních evropských měst, pokud jde o kvalitu života (například v kombinaci s dopravní infrastrukturou, čistotou ovzduší nebo kvalitou služeb). Ale to že máte na dohled barokní paláce, na které shlížíte z bytu na Ringstraße, vám nutně nezajistí prosluněný pokoj v létě a nezamrzlý přívod vody v zimě.

Moderní novostavba v historickém jádru? Co oči nevidí…

Historické jádro Vídně už dlouhodobě potřebuje zvýšit kvalitu bydlení po stránce celkové modernizace a funkčnosti nabízeného bydlení. Vysoké stropy a masivní silné stěny už prostě neberou obyvatele tolik, jako před sto lety. Jenže každý citelnější zásah provedený navenek by narazil na velmi přísné nařízení památkové péče.  FADD Architects se proto v rámci své zakázky pustili do práce z trochu jiné strany: na popud klienta začali s úpravou několika bytů v úrovni „mimo záběr pohledu“. Ve výškách nad ulicí, kam oči nedohlédnou. A tady, v rámci projektu nesoucím jméno G43 se jim podařilo udat zastaralému modelu bydlení jiný, současný tón.  Jejich práce dobře demonstruje, že návrat působivých a kreativních návrhů je stále možný, aniž by přitom muselo být třeba narušovat tvář města. I když si pochopitelně FADD Architects museli při své práci ve výškách dávat dobrý pozor na to, aby vizuálně nepřestřelili. Přeci jen, stavěli v srdci Vídně, a v podstatě nalepovali na historickou budovu novou strukturu.

Foto: Andreas Wallner Foto: Andreas Wallner

Místo nekonečné inspirace

Místem realizace se stala historická budova v Gumpendorfer (ve čtvrti táhnoucí se podél populární Mariahilf), tedy lokalitou, která je údajně dedikovaná životu alternativní mládeže. Sedí totiž na průsečíku tras mezi oblíbenými galeriemi, kavárnami, kluby a módními restauracemi, stejně jako na dohled od populárního tržiště Nachsmarktu. Designéři z FADD Architects se pokusili do návrhu interiéru a jeho vnějšího propnutí s okolím vpravit co nejvíce vlastních postřehů, ale nebránili se přitom spolupráci i s místním uměleckým podhoubím. Práce „domácích“ vídeňských alternativců tak v realizaci zazářila, především na úrovni zpracování nábytku a bytových doplňků. Architekti se museli postarat o komplexní rekonstrukci půdních prostor, a jejich přepracování do podoby tří štědře disponovaných střešních bytů (od 170 do 190 metrů čtverečních). A když k tomu připočteme i částečně zakryté průchozí balkóny a terasu s bazénem (90 m2), je zřejmé, že těžiště práce architektů tkvělo mimo jiné ve „znenápadnění“ celého bytového komplexu.

Italští stavitelé ve Vídni

Plošný záběr celé realizace se dotkl plochy 540 metrů čtverečních, a byl rozdělen mezi byty v projektu označené jako „top 11, top 12 a top 13“. Pro každý z bytů pak platí, že stejná pozornost jako zpracování a vybavení interiéru byla věnována i připojené vnější terase. Každý je přitom originál, který by bylo možné po stránce užitého designu popsat jako „letmý dotek Itálie“. Nešlo přitom jen značkové produktové řady vybavení a příslušenství (kuchyně Poliform Varenna, vnější vestavěná kuchyně  JokoDomus, venkovní nábytek Roda/Gloster), jako spíš prakticky projevený cit k výběru barev a materiálů. Scénické pozadí bytů má bázi prostých bílých stěn, a shodné je i provedení obkladů z přírodního kamene. Dva větší apartmány (top 12 a top 11) jsou vybaveny mini-lázní, ve které nechybí ani sauna s „konejšivými tóny“ šedého cedrového dřeva, menší byt (top 13) pro změnu disponuje tureckou lázní.

Třešničkou na dortu je pak terasa s bazénem, obložená teakovým dřevem. A co nesmí v „italském modelu“ nikdy chybět? Zeleň. Na střeše domu ji tedy alespoň v minimálním množství zastupují tvarované jehličnany, odolné vůči ne právě středomořskému vídeňskému podnebí. Každý z bytů je originál, ale typologicky je se svými sousedy velmi podobný. Tento designérský flirt s Itálií na vídeňský způsob prostě v případě G43 funguje na jedničku.

Kdo jsou FADD Architects?

Sami sebe popisují jako „kombinované“ studio, které se stejnou měrou soustředí na otázky praktického řešení bytového designu i architektury. Založeno bylo v roce 2007. Jeho zakladateli FADD jsou Marco Acri (vystudoval milánský institut Politecnico a v Neapoli pak Università Federico II.), Antonio Di Foggia (neapolská Università Federico II. a akademie Architettura di Mendrisio) a Fabrizio Fasolino (rovněž Neapol, ale také prý ryze „praktické“ vazby na Technickou univerzitu ve Vídni). Studio se snaží definovat svá řešení s respektem vůči okolnímu prostředí, s důrazem na integritu užitých materiálů a architektonickou čistotu stylu s ohledem na funkční a typologické požadavky.

Údaje o projektu

Název projektu: G43
Typ projektu: Návrh interiérů půdních bytů
Architektonické studio: FADD Architects
Lokalizace: Gumpendorfer 060, 1060, Vídeň, Rakousko
Vedoucí projektu: Marco Acri
Zahájení projektových prací: 2015
Dokončení projektu: 2015
Celková zastavěná plocha: 540 m2 + terasa s bazénem 90 m2
Členění: top 11 (170 m2) top 12 ( 180m2) top 13 (190m2)
Konstrukce: GLÜCK ARKITECTURE
Spolupráce: Lisa Izidorek
Dodavatel stavby: KASWURM IMMOBILIEN & WOHNBAU GMBH

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto:  Luigi Filetici   / http://www.luigifiletici.com/

Podkrovní apartmán zalilo světlo díky chytrým nápadům architektů

Pokud jde o přímý popis projektu P-House, byli architekti z italského studia Sycamore Architects poněkud skromní: Rekonstrukce apartmánu rozložená do dvou navazujících etáží. Obytná plocha domácí části je obkroužena terasou, která jí dodává vzdušnost a lehkost.

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Prázdné podkroví starého domu si přímo říká o vestavění několika ložnic. Tím získáte další prostor k bydlení a dům zhodnotíte. Na první pohled to vypadá jednoduše, jen opláštíte krovy sádrokartonem. Jakmile se do toho pustíte, tak možná ale zjistíte, že budete muset postavit celý krov znovu.

V podkroví domu vykouzlili netradiční hernu pro děti

V podkroví domu vykouzlili netradiční hernu pro děti

Zajímavý nápad na alternativní využití volného prostoru v praxi realizovali architekti z taiwanského architektonického studia Yestudio. Neobydlenou místnost pod střechou rodinného domu v Taipei přestavěli na dětskou hernu, pojmenovanou My Secret Garden, neboli „Moje tajná zahrada“.

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA