Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Akustika bytů a domů více o tématu

Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Lidé v zaměstnání tráví mnoho času a nezřídka se stává takřka jejich druhým domovem. Pracovní výsledky a efektivita práce jsou do značné míry závislé na vhodných pracovních podmínkách, které významně ovlivňuje hluk vznikající na pracovišti, nebo na pracoviště pronikající. Dnes již mnoho mezinárodních studií potvrdilo přímou vazbu mezi ruchem na pracovišti a množstvím provedených chyb při řešení náročnějších pracovních úkolů.
Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony

Proč je důležité řešit hluk v administrativních prostorách

Únava, podrážděnost, poruchy soustředění a přílišná přecitlivělost jsou častými důsledky špatně řešené akustiky v administrativních objektech. Uvedené problémy se projevují obzvláště v prostorech velkoplošných kanceláří. Pro tyto zdravotní komplikace již dokonce existuje odborný termín se zkratkou SOS, takzvaný Syndrom Open Space.
To už jsou dostatečně vážné důvody k tomu, proč akustiku administrativních prostor řešit!

Specifika jednotlivých prostor

Kanceláře

Prostorová akustika kanceláří by měla být řešena již v úvodních fázích projektu, ale z důvodu tlaku na nízkou cenu realizace bývá často opomíjena. Architektonický trend dnešní doby, který se vyznačuje používáním převážně hladkých odrazivých povrchů, jakými jsou především sklo a pohledový beton, negativně působí na dobrou akustiku kancelářských prostor. Často neúnosnou akustickou situaci mírně vylepšuje zátěžový koberec a otevřené police s kancelářským vybavením. To však nemůže zdaleka postačovat.

Důsledkem výše uvedených problémů je vysoká hlučnost a špatná srozumitelnost, což zvyšuje únavu pracovníků a snižuje schopnost jejich koncentrace.

Velkoplošné kanceláře (openspace)

Mírně odlišný přístup vyžadují velkoplošné kanceláře. Ty mají svým specifickým charakterem využití vyšší nároky na akustické vlastnosti. Při návrhu i realizaci velkoplošných kanceláří je často opomíjena skutečnost, že v otevřeném prostoru s velkým počtem komunikujících pracovníků dochází vlivem absence prvků pohlcujících zvuk ke značnému rušení a vytváření situací evokujících stres.

Při práci ve velkoplošné kanceláři je tichá komunikace pro pracovníky přijatelná, ale výrazným zdrojem rušení se stává telefonování a případně hlasitá komunikace většího počtu osob. Tyto faktory významně ovlivňují možnost soustředění a kvalitu práce. U některých pracovníků může i očekávání rušivých podnětů vyvolat averzi vůči ostatním kolegům a zamezit plnohodnotnému pracovnímu výkonu. Všichni jistě známe situaci, kdy se snažíme vyřešit nějaký složitý pracovní problém vyžadující soustředění, a něco nás neustále vyrušuje a brání v koncentraci. Většinou se dané úloze věnujeme až několikanásobně déle. Zdaleka ne všichni dokáží okolní ruch zcela odfiltrovat.

Ve velkoplošných kancelářích není možné zcela zabránit nežádoucímu přenosu zvuku mezi pracovníky. Avšak vhodnou aplikací prvků prostorové akustiky je možné tento přenos značně omezit.

Otevřené zasedací místnosti

Součástí velkoplošných kanceláří bývá prostor, který slouží jako zasedací místnost pro interní potřeby zaměstnanců. Ve většině případů se jedná pouze o jednací stůl se židlemi, který se nachází přímo v prostoru velkoplošné kanceláře. Vzhledem k časté absenci jak absorpčních, tak akusticky oddělujících prvků dochází k přenosu hluku do okolního prostředí kanceláře k ostatním pracovníkům.

Zasedací místnosti

Důležitou součástí kancelářských prostor jsou zasedací místnosti pro komunikaci s klienty. Často se jedná o designově řešené reprezentativní prostory pouze ze skla a betonu, zcela bez akustických úprav, a tudíž s velmi špatnou srozumitelností. Srozumitelnost je přitom pro jednání se zákazníky zcela zásadním parametrem. To, jak se v jednacím prostoru cítíme a jak si vzájemně rozumíme, často ovlivní výsledek celého jednání.

Místnosti pro videokonferenci

Trendem současné doby jsou videokonference. Tuzemské i zahraniční společnosti hojně využívají videokonference pro rychlou komunikaci mezi zaměstnanci jednotlivých poboček. Obdobně jako u zasedacích místností je zásadním parametrem srozumitelnost mluveného slova. Prvky prostorové akustiky musí být voleny na takové úrovni, aby při videokonferencích bylo možné pohodlně porozumět i komunikaci v cizím jazyce.

Call centra

Podstatou call centra je komunikace se zákazníky prostřednictvím telefonního přístroje. Vysoký počet hovořících osob je překážkou k dosažení dobré srozumitelnosti mluveného slova. Jak se cítíte jako klient, když mimo svého operátora v telefonu slyšíte ještě řadu dalších hovořících osob? Obzvláště v těchto prostorech bývá nezbytnou součástí akustických úprav aplikace vysoce účinných akustických paravánů.

(článek byl dříve publikován v časopise Stavebnictví 08/2015)

Ing. Tomáš Hrádek

V roce 2008 absolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze. Od roku 2007 se věnuje akustice s hlubším zaměřením na prostorovou akustiku a měření akustických parametrů. V roce 2014 se stává členem společnosti AVETON s.r.o., kde se mimo projekční činnosti a provádění specializovaných akustickým měřením věnuje výzkumu a vývoji. Je autorizovaným technikem ČKAIT v oboru technika prostředí staveb. e-mail: hradek@aveton.cz

Ing. arch. Ing. Vít Domkář

Absolvoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, obor Architektura a stavitelství. Od roku 2003 se zabývá projekční činností v oboru pozemních staveb a urbanismu. Od roku 2008 navrhuje a realizuje převážně akustické interiéry. V roce 2014 se stává členem společnosti AVETON s.r.o., kde na pozici architekt designér zajišťuje projekci a realizace atypických interiérů. e-mail: domkar@aveton.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů

 1. Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
 2. Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
 3. Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
 4. Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
 5. Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost
 6. Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
 7. Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
 8. Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
 9. Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí
 10. Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?
 11. Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony
 12. Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - LIGHTFIELD STUDIOS

Potvrzeno: Open-space kancelář je zabiják spolupráce i komunikace na pracovišti

Dostat celý pracovní tým hezky pod jednu střechu, dopřát všem zaměstnancům pocit soudržnosti, protože přece všichni dohromady dělají na jedné společné věci. Zhruba tak se před pár lety ospravedlňovalo zakládání open-space kanceláří. V čem je háček? Nefunguje to, a lidé v otevřených kukaních spolu komunikují mnohem…

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam…

Zdroj fotek: Roman Vrtiška, Vladimír Žák

V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel

Festival Open House Praha 2017 nabídl možnost podívat se do běžně nepřístupných budov. Naše reportérka se vydala do kanceláří firmy Avast v budově Enterprise. Zadání architektům bylo jasné: Hravé a neformální kanceláře. Návštěvníci si mohli i vyzkoušet místní zaměstnanecké antistresové zařízení: boxovací pytel.

zdroj: www.momentura.cz

Interiér kanceláří industriálního vzhledu oživují syté barvy

Architektonicky kvalitně zpracované kanceláře mohou pozitivně ovlivnit pracovní výkony lidí. Stále častěji se objevují i u českých firem. Již dříve na ESTAV.cz jsme mohli číst o netradičních kancelářských interiérech. Dnes se podíváme, že i firma zabývající se strojírenskou výrobou čili oborem ryze technickým, může…

Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích

Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích

Znáte to, přijdete do prázdné místnosti ve zcela vyklizeném bytě či jiném prostoru, a při hovoru slyšíte svoji ozvěnu. Po zaplnění místnosti nábytkem, záclonami, pohovkou se situace zlepší. Prostorovou akustikou bychom se měli zabývat v nahrávacích studiích, divadlech, učebnách, kancelářích ale i v bazénech či…

Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu

Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu

Dupání od sousedů, dupot na schodech bytového domu slyšitelný v bytě, upadnutí věcí na zem a podobné hlukové oběžující projevy známe běžně z našich bytů a to nejen v paneláku. Hluku šířenému konstrukcí vyvolanému například chůzí člověka má bránit kročejová neprůzvučnost konstrukce. Ani normou stanovené limity však…

V módě jsou kanceláře s terasami

V módě jsou kanceláře s terasami

Disponovat únikovou zónou na vzduchu je pro firmy stále lákavější. Terasy nově vznikají při rekonstrukcích a přestavbách historických budov, u novostaveb je standardem, že se s nimi v projektu počítá. V Praze je jich ovšem velký nedostatek.

Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Je mnoho způsobů, jak docílit odpovídajícího akustického řešení daného prostoru. Nikdy však nelze docílit optimálního řešení pouze instalací jednoho typu akustického prvku, ale vždy je nutné v závislosti na charakteru problému zvolit jejich vhodnou kombinaci.

Hluk v českých domácnostech - co obyvatele nejvíce obtěžuje a jak se mu bránit?

Hluk v českých domácnostech - co obyvatele nejvíce obtěžuje a jak se mu bránit?

Více než polovina Evropanů dnes žije v lokalitách, kde je hluk tak silný, že ohrožuje lidské zdraví. „České domácnosti obtěžuje venkovní hluk (44 %) v podobě ruchu z dopravy a hluk od sousedů způsobený běžným užíváním bytu (28 %) či domácími pracemi (29 %),“ říká architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální…

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

I na Kavčích horách v Office Centre můžeme najít zajímavé interiéry, tvořené zkušenými architekty. Inspirativní pracovní prostředí je jedním ze stavebních kamenů úspěchu firmy, a vedení firem s vysokými ambicemi si to velmi dobře uvědomuje. Konceptem dnešní ukázky realizace byl čistý nerušený prostor s vtipnými…

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Reprezentativní prostředí je stejně jako bezchybné vystupování důležitou součástí obchodního úspěchu. Interiéry administrativních budov mohou mít i kvalitní architektonickou podobu. Díky architektům a designérům ze studia Malvi se dosud fádní kancelářské prostory vedení řecké společnosti změnily v navýsost…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA