REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Akustika bytů a domů více o tématu

Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací

Hluk z okolních prostorů může být obtěžující natolik, že znemožňuje spokojené bydlení, což může zvyšovat stres a ohrožovat i zdraví obyvatel. Řešení odhlučnění vyžaduje odborný návrh i provedení. Velký vliv mají detaily. Na příkladech z praxe lze vidět řešení odhlučnění převážně sendvičovými konstrukcemi.

Bzučení z kotelny - hluk prostupující konstrukcí

Zákazník z Prahy požadoval odhlučnění specifického hluku „bzučení“. Tento monotónní hluk obtěžoval především v nočních hodinách, kdy hladina zvuku pozadí (projíždějící auta, hluky z ulice atd.) byla již nepatrná.

Po posouzení již konkrétních prostor bylo zjištěno, že se bzučivý hluk šíří z kotelny a že hluk vydávají čerpadla, která jsou napevno spojena s centrálním vedením potrubí a to následně kotveno do stropu (podlahy stěžovatele), do stěn a do podlahy kotelny.

Návrh odhlučnění

Na čerpadla byly dodány kompenzátory – gumové přerušovače hluku zamezující vibracím, které dále neprostupují v tak velké míře po trubce. Na vedení potrubí byl dodán pružný závěs uchycení. V rámci úprav bytu byla dodána protihluková předsazená příčka s křemičitopískovou deskou a s deskami  La Sound o celkové tloušťce 3,5 cm s parametrem neprůzvučnosti Rw 19 – 22dB. Zákazník se rozhodl současně s protihlukovými úpravami položit také novou podlahu, jejíž skladbu jsme mu také navrhnuli.

Hluk od sousedů pronikal přes stěnu rozrušenou instalacemi

Majitel bytu v novostavbě na Praze 9 si stěžoval na pronikající hluk skrz mezibytovou příčku od sousedů vedle, kdy slyšitelné bylo především mluvené slovo, radio, televize. Na místě bylo zjištěno, že mezibytová příčka je postavena z cihly Porotherm 24 aku. Tato cihla by měla splňovat hlukovou normu, ale po autorizovaném akustickém přeměření bylo prokázáno, že tomu tak není. Důvodem bylo zřejmě mnoho instalací vedených přímo v příčce, tudíž mnoho žeber cihly bylo porušeno a cihla tak nemohla mít stejný parametr neprůzvučnosti jako cihla neporušená. Chybný tedy není výrobek akustické cihly, ale jeho neodborné použití.

Návrh opatření zvukové izolace

Protože se jednalo o místnost ložnice a u sousedů se jednalo o obývací pokoj s kuchyní, bylo zákazníkovi doporučeno profesionální řešení opakovanou skladbou sendvičové stěny. Tloušťka skladby je 13 cm a parametr neprůzvučnosti je pak nad hodnotou 55dB při použití akusticky neprůzvučných desek Knauf DIAMANT a SILENT BOARD. Zákazník po realizaci konstatuje, že se hluk dostal pod práh jeho vnímání, nedokáže ho již probudit, nebo nezamezí pozvolnému usínání, prostě se na něj nesoustředí.

Odhlučnění ložnice, kde byl požadavek co nejužší skladby

Starší pár řešil celkem běžný problém s nedostatečnou neprůzvučností stěny, primárně se jednalo o vzduchovou neprůzvučnost, částečně i dupání. Na druhé straně příčky byl dětský pokoj kde trávili čas tři děti. Příčkou bylo slyšet nejen vískání, pobíhání, ale také rádio atd. Požadavek ze strany investora byl ale striktní, musíme se vejít do 3 cm. Investorovi byly vysvětleny fyzikální zásady zpětné rezonance, akustické křivky atd.

Návrh zvukové izolace 

Akusticky neprůzvučná deska s křemičitým pískem WOLF TRI 15 dále překrytá neprůzvučnou deskou La-sound. Původní odhad efektu odhlučnění před realizací byl kolem 30 – 40 %, toto bylo také splněno, hluk se celkově v místnosti stal zásadně snesitelnějším, bylo dosaženo efektu odhlučnění jak ve škále frekvenčního pásma, tak především v intenzitě hluku.

Odhlučnění stěn i stropu pracovny

V tomto případě byl požadavek co nejvíce odhlučnit pracovnu od souseda nad a vedle místnosti. Kvůli nedostatku místa byla navržena sendvičová skladba silná 8 cm, s parametrem neprůzvučnosti 20 – 23 dB a svěšený podhled na silentblokových závěsech s deskou Diamant 13 cm s parametrem neprůzvučnosti 18 -20 dB. V systému „místnost v místnosti“ je důležité dbát na jednotlivé napojení stěn v koutech a styku stěny s podhledem.

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů

 1. Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
 2. Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
 3. Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
 4. Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
 5. Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
 6. Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
 7. Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
 8. Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí
 9. Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?
 10. Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony
 11. Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam prostředí ...

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

REKLAMA
REKLAMA