REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Akustika bytů a domů více o tématu

Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?

Molitan zná asi každý. Měkká pěna, která se používá do čalounění židlí, výplně polštářů. Molitan se také využívá jako zvuk absorbující materiál. Pokud jste se někdy pokoušeli v domě odhlučnit garáž, dílnu nebo domácí zkušebnu, jistě jste po něm šáhli.
Zdroj: Fotolia.com - sushaaa

Co je to molitan?

Molitan je pěnový polyuretan. Z polyuretanu se vyrábí celá řada věcí ze všech odvětví. Od válců a válečků pro průmyslové dopravníky, kladky, přes oděvy až po povrchové úpravy materiálů a také molitany na kterých usínáme.

Molitany patří mezi základní amatérské až poloprofesionální řešení v úpravě doby dozvuku a to v prostorách sloužící povětšinou jako domácí zkušebny, dílny, nebo amatérská nahrávací studia. Lze tento materiál uplatnit především na pohlcení středních a vyšších frekvencí do 50% účinnosti, což se kolikrát může hodit a to z důvodu aby se prostor příliš „nezatlumil“

Zdroj: Fotolia.com - sumnersgraphicsincZdroj: Fotolia.com - sumnersgraphicsinc

Jak dobrý je molitan akustický izolant?

Vycházeno z měření Molitanových jehlanů 70 mm o objemové hustotě 35Kg/m3.

Materiál nedokáže pohlcovat nízké frekvence, dokonce do 250 Hz nemůžeme mluvit o jakékoliv pohltivosti, při frekvenci 500 Hz se pohybujeme na hranici 0,2.  Až kolem 1000 Hz se pohltivost pohybuje těsně pod 0,6. Stoupající frekvencí molitan pohlcuje lépe a lépe až na hodnotu 0,9.

Nutno dodat, že molitan patří mezi akusticky pohltivé materiály, s akusticky průměrnými hodnotami, ale se spousty výhod. Hlavní výhodou molitanů je, že si tento materiál může koupit a namontovat každý úplně sám, není zapotřebí jakékoli proškolení systému, další výhodou je relativně příznivá cena. Materiál se i skvěle udržuje a je mechanicky odolný, což je u akustických panelů málo běžné.

V současné době se na českém, evropském i světovém trhu je z čeho vybírat. Český výrobce bohužel zůstává u klasických jehlanů, zahraniční evropští výrobci jdou trochu dále, ale designové výstřelky u tohoto materiálu nehledejte.

Jaké tvary nabízí molitanové akustické izolace?

Z valné většiny se jedná o různé modifikace jehlanů, nebo krychliček, dále vlnky nebo stříšky. Nejefektivnější se zdají být tzv. „basstrap“ komponenty určené na instalaci do koutů, zde může být panel široký i několik desítek centimetrů a je schopný pohltit až cca 70 %, ale bohužel opět bez nízkých frekvencí.

Zhodnocení molitanu jako akustického panelu

 • dostupnost a cena
 • montáž může provádět i neproškolená osoba
 • údržba – třeba i luxováním a mokrou cestou
 • anorganický materiál, minimální riziko šíření plísní
 • mechanická odolnost
 • slabá zvuková absorpce
 • vzhled

A jak dobře absorbují zvuk polyesterové panely? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálů a jaké jsou jejich možnosti? Na ty se podíváme v jiném článku. Pokud si nechcete nechat ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz aktivujte si týdenní mailový zpravodaj zdarma.

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů

 1. Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
 2. Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
 3. Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
 4. Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
 5. Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
 6. Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
 7. Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
 8. Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí
 9. Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?
 10. Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony
 11. Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Foto: Biosuntec Home

Energeticky úsporný rodinný dům s vyladěnými technologiemi

Nízkoenergetické domy se stávají běžným standardem. Souběžně s tím ale často pokulhávají moderní technologie a ztrácí se kvalita vnitřního prostředí. Sladění technologií bývá pro mnohé projektanty velkým oříškem. Dům v malebné vesnici nedaleko Prahy se může pochlubit především možností plnohodnotně chladit a topit s ...

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce ...

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

REKLAMA