REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Open House Praha více o tématu

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

V rámci festivalu Open House Praha, během kterého se o víkendu 18. až 19. května otevřou dveře do jinak veřejnosti běžně nepřístupných budov, by neměla uniknout pozornosti moderní administrativní budova DOCK IN TWO. V první část článku byla věnována vytápění. V této je hlavní pozornost věnována vzduchotechnice a chlazení.

Vzduchotechnika a chlazení

Hygienická výměna vzduchu v objektu DOCK IN TWO je řešena centrálně. Do systému větrání je vřazeno zpětné získávání tepla z odváděného vzduchu. V nejnižším podlaží jsou dvě velké vzduchotechnické jednotky a zdroj chladu tvořený dvěma kompresorovými chladicími stroji s výkonem celkem 760 kW. Dva adiabatické chladiče, o celkovém výkonu 1000 kW při venkovní teplotě +35 °C, odvádějící přebytečné teplo jsou na střeše. Je uplatněno freecoolingové chlazení od venkovní teploty +4 °C. Základní větrání místností probíhá podle normami předepsaných požadavků.

V řadě z místností jsou instalována čidla koncentrace CO2, a pokud koncentrace stoupá, v dané místnosti se intenzita větrání zvyšuje. To je typické pro jednací atp. místnosti.

Vzduch je v případě potřeby dohříván na základní teplotu z větve vytápění ve vzduchotechnických jednotkách. Individuální požadavky na vyšší teplotu řeší otopná tělesa. Pokud je třeba chlazení, tak základní probíhá ve vzduchotechnických jednotkách a dále je zajišťují indukční jednotky instalované v rámci konstrukce stropů, nebo fan-coily, do kterých je přiváděna chladicí voda ze zdroje chladu. Součástí distribuce vzduchu do místnosti jsou i vířivé vyústky.

Zajímavým prvkem podílejícím se na akusticky příznivém prostředí v objektu je rozvod vzduchu v podhledu chodeb ze vzduchotechnického potrubí skládaného ze speciální tepelně a zvukově izolující, oboustranně kryté vláknité desky ISOVER Climaver. Předepsaný rozměr potrubí si řemeslník vytváří přímo na stavbě speciálním řezacím nástrojem. Teprve na tento rozvod je následně v objektu napojeno již jen krátké potrubí přívodu a odvodu vzduchu jednotlivých kanceláří, bez přenosu hluku mezi kancelářemi. Na připojeném obrázku je ukázka kousku potrubí, aby nebylo nutné otevírat podhled stropu na chodbě. Mimochodem, ukázka potrubí je záměrně na hracím stole stolního fotbalu. Neboť centrála SAINT-GOBAIN je řešena v souladu s aktuálním trendem vytvářet v rámci pracovního prostředí místa, kde si pracovníci mohou pohovořit i při neformální činnosti.

Vedle centralizovaného řešení lze v DOCK IN TWO objevit i decentralizované. Například na obrázku níže zachycená chladicí jednotka pečuje o příjemné prostředí v místnosti operátorů (Vodafone, Dialtelecom, UPC, T-Mobile, Cetin) sousedící s garáží v podzemním podlaží. Odpadní teplo je odváděno souběžně s větráním garáží.

V souvislosti s velkým množstvím odpadního tepla z chladicího stroje se nabízí otázka, zda je využito. Jediné možné využití by bylo při přípravě teplé vody. Vzhledem k čistě kancelářskému využití objektu je tento energetický potenciál příliš malý, a navíc polohově velmi roztříštěný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

  1. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
  2. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
  3. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
  4. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
  5. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
  6. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
  7. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
  8. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdoj: AdobeStock

Zelené kanceláře: O pětinu nižší nemocnost, o desetinu lepší profit

Sterilní kancelář, připomínající reklamu na čisticí prostředek? To už dnes neplatí, zvlášť když chcete prospět sobě i svým zaměstnancům. Aktuální série nezávislých studií vystavuje rostlinám v květináčích vynikající vysvědčení. Co všechno dokáže obyčejný fíkus?

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

Zdroj: Fotolia.com - Fotokon

Máte starší dům? Hrozí vám nebezpečí radonu?

Radon je půdní plyn, přirozeně se vyskytující v přírodě. Vyskytuje se však i v některých stavebních materiálech. V nízkých koncentracích není pro nás nebezpečný. Problém však nastává, pokud jej necháme pronikat do našich domů, kde se radon může koncentrovat. Potom již začíná být zdraví i životu nebezpečný. Je ...

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl II.

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl II.

Z několika pojednání o tom, že snížení objemu dodané energie na provoz budov je možno dosáhnout i jinými způsoby, než zateplením obálky či jejích částí, je předkládána v pořadí druhá část. Aby bylo možno provést přehledné porovnání různých variant, je vhodné nejprve zmínit, za jakých podmínek a s jakými předpoklady je ...

Zdroj: Fotolia.com - hiphoto39

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl I.

Pokud bydlíte ve starším rodinném nebo bytovém domě, jistě jste někdy uvažovali o snížení jeho energetické náročnosti. To vyžaduje často stavební úpravy a stěžejní je zateplení, což znamená většinou nemalé finanční investice. Snižovat energetickou náročnost a tím i náklady na provoz domu lze ale i dalšími způsoby. V ...

REKLAMA