REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty

28. říjen je významným dnem. Letos byl tento svátek ovšem o to významnější, neboť od vzniku samostatného Československa uplynulo rovných 100 let. Toto výročí si veřejnost mohla o víkendu 27. a 28. října připomenout na mnoha akcích a událostech s tím spojených. A ani fanoušci architektury nepřišli zkrátka.

Organizace Open House Praha, která návštěvníkům pravidelně umožňuje v rámci Open House festivalu nahlédnout do jinak nepřístupných budov, připravila k příležitosti tohoto významného jubilea akci Architektura první republiky v Praze. V rámci té bylo zpřístupněno celkem osm staveb a jednou z nich byl i tzv. Dům zemědělské osvěty na Vinohradech.

Dům, který stojí nedaleko náměstí Míru, na konci Slezské ulice, pochází z rýsovacího prkna jednoho z našich nejvýznamnějších architektů vůbec, Josefa Gočára. I přesto se ovšem jedná o poměrně neznámou stavbu a leckdo neznalý by ji marně hledal. Je to ovšem škoda, dům oplývá mnohými kvalitami, jak ostatně od tvorby architekta Gočára očekáváme, a pokud se naskytne příležitost nahlédnout dovnitř, rozhodně stojí za to této příležitosti využít.

Velký konferenční sál.

Stavba stále slouží svému původnímu účelu

O výstavbě domu rozhodl Dr. Ing. Eduard Reich, člen agrární strany, ekonom a později také ministr zemědělství. Měl sloužit a stále slouží jednak jako sídlo mnohých zemědělských institucí, tak, jak název napovídá, místo, kde v roce 1926 Československá akademie zemědělská založila knihovnu, tehdy zvanou „Ústřední slovanská zemědělská knihovna a čítárna ČAZ“. Dům tedy sloužil a slouží jako centrum zemědělského školství a osvěty. Veřejnosti byl otevřen 28. října 1926, tedy k 8. výročí založení Československa a také k 1. výročí prvního valného shromáždění Československé akademie zemědělské. Ještě před jeho otevřením, v červenci 1926, navštívil dům osobně i prezident T. G. Masaryk.

V současnosti v budově sídlí několik zemědělských institucí jako státní veterinární správa, Česká akademie zemědělských věd a Ústav zemědělské ekonomiky a financí. Dům tedy stále slouží svému účelu, je stále fungujícím organismem, a i nadále by tomu tak mělo být.

Mistr Gočár a jeho postkubistické období

Eduardu Reichovi se myšlenka na Dům zemědělské osvěty zrodila již v roce 1923. Tehdy jeho nápad podpořil i ministr zemědělství Milan Hodža nebo předseda vlády Antonín Švehla. Stavba byla zadána architektovi Josefu Gočárovi, který byl již v té době renomovaným a uznávaným architektem. Po odklonu od stylu Legiobanky, tedy rondokubismu, se rozhodl v tvorbě inspirovat holandskou cihlovou architekturou, kterou měl během svého pobytu v Holandsku možnost osobně nastudovat. Dům tak lze zařadit do Gočárova postkubistického stylu vyznačujícího se mimo jiné prvky neoklasicismu.

Železobetonová stavba tak na první pohled rozhodně zaujme svou fasádou z režných cihel, přísným členěním především čelní fasády a v neposlední řadě vertikálními pásy oken, za kterými se skrývají schodiště. Budova působí majestátně, monoliticky, ale zároveň noblesně. Fasádu zdobí jen dvě plastiky nad severním a jižním portálem, obličeje a reliéfy vinné révy a chmelu z dílny Otty Gutfreunda. V původním projektu se počítalo s plastikami koní stojících na atice, které by symbolizovaly téma náplně stavby, nicméně po smrti Jana Štursy a Otty Gutfreunda, sochařů a blízkých spolupracovníků Josefa Gočára, již nebyly realizovány.

Další plastiku pak spatříme po vstupu jižním portálem do recepce. Jedná se o lité dílo Josefa Laudy z roku 1926 odkazující k bratrům Veverkovým.

Takzvaný modrý salonek využívaný pro konference.

Při prohlídce domu je patrné, že Josef Gočár nenechal nic náhodě a věnoval pozornost i takovým detailům, jako je osvětlení, nábytek či kliky u dveří. I přes neštěstí v únoru 1944, kdy na dům dopadly spojenecké bomby a těžce jej poničily, byl dům zachován a znovu dostavěn. V letech 2005 až 2006 pak prošel celkovou rekonstrukcí, kterou lze považovat za velmi zdařilou a která navrátila domu autentickou atmosféru. Od osvětlení až po odstín barvy dveří v interiéru, vše důkladně zrestaurované nebo nahrazené věrnými kopiemi.

Krátká, asi dvacetiminutová prohlídka návštěvníky zavedla do velkého konferenčního sálu v přízemí, který v minulosti sloužil jako čítárna místní knihovny a který dnes vypadá přesně tak, jak vypadal v době otevření budovy. Dále prohlídka pokračovala o dvě patra výše, do tzv. Modrého salonku s kulatým stolem, který své jméno získal podle barvy stropu. Dominujícím prvkem jsou svítidla tvaru krychle vyhotovená dle návrhu Josefa Gočára. Po schodišti na opačné straně budovy se pak celá skupina přesunula do přízemí, do knihovny Antonína Švehly. Ta je sama o sobě unikátem, jde o třetí největší zemědělskou knihovnu na světě, obsahuje 1,2 mil. svazků a mezi nimi i takové rarity, jako například Mattioliho herbář z roku 1562.

Poslední bod prohlídky, návštěva střešní terasy, kde jsou v současnosti chovány včely, byl pro nepřízeň počasí vypuštěn. I přesto šlo o nevšední zážitek z budovy, kterou mnozí míjí, a jejíž význam není znám.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

 1. Festival Open House Praha 2021 bude tentokrát v létě
 2. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
 3. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
 4. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
 5. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
 6. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
 7. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
 8. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
 9. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
 10. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
 11. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
 12. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
 13. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
 14. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
 15. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dům Autoklubu ČR Foto: Autoklub ČR

Dům Autoklubu ČR stál dříve na okraji Prahy. Navrhl jej slavný architekt Pavel Janák. Prvky interiéru jsou moderní i dnes

Dům přestavený v letech 1926-1929 architektem Pavlem Janákem slouží dodnes Autoklubu ČR, naší nejstarší organizaci sdružující motoristy. Budova před třemi lety oslavila jubilejních 90 let, historie Autoklubu, který se významně podílel na rozvoji motorismu v Československu, sahá ale ještě o něco dále. Dnes si tento…

Zdroj: Tomáš Kovařík

Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji

Sedmý ročník festivalu Open House Praha 2021 otevřel návštěvníkům 79 běžné nepřístupných prostorů, kterými je provedlo na 350 dobrovolníků. Během festivalového víkendu 7. 8. – 8. 8. 2021 bylo možné navštívit mimo jiné i nově vznikající centrum umění Kunsthalle na Klárově v budově bývalé trafostanice. Nahlédněte s…

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Festival Open House Praha již popáté otevřel o víkendu 18. a 19. května svým návštěvníkům na 80 běžně nepřístupných staveb a prostorů a byl tak jedinečnou příležitostí pro zájemce o architekturu poznat mnohdy známé budovy i z jiného pohledu, než je vídáme za běžného dne. Jedním z domů, který se návštěvníkům otevřel,…

REKLAMA
REKLAMA