REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Architektonická procházka: Moderní přestavba starého depa

Projděte se s námi po netradiční kancelářské budově Five! Na Smíchově, která elegantně propojuje moderní obvodový plášť s industriální fasádou bývalého tramvajového depa.

Five! Smíchov

Projekt Five! Smíchov vznikl v letech 2015 až 2017 a architektonické studio Quarta architektura v něm úspěšně skloubila paměť historického místa a moderní technologie. To se také odráží v oficiálním mottu projektu, kterým je „History meets future“. Budova vyrostla na místě bývalé tramvajové vozovny, jejíž obvodové zdi do ulic Na Valentince a Svornosti projekt zachoval a využil jako kontrastní prvek k železobetonovému monolitickému skeletu a modernímu obvodovému plášti z tahokovu. Zdivo, původní zděný komín a historické hodiny uchované v lobby budovy také dodávají jistý industriální nádech, který je pro tuto oblast Smíchova nepochybně typický. V dokonalé symbióze s těmito historickými prvky je pohledový beton, v interiéru hojně využívaný, a odhalená vedení elektroinstalace.

Kromě recepce najdeme v přízemí budovy také téměř 700 m2 komerčních ploch, nad kterými se tyčí 6 nadzemních podlaží kancelářských prostorů. Velkou část hodnoty stavby ovšem najdeme až na nejvyšším podlaží, kde se nachází otevřená terasa skýtající unikátní výhled na nejvýznamnější pražské památky.

Dalším významným aspektem projektu je jeho trvalá udržitelnost, které dosahuje velmi vysoké úrovně, což potvrzuje i prestižní certifikace LEED Platinum.

Den architektury

Procházka byla získána díky akci Den architektury 2019, který se konal jako již tradičně na přelom září a října, jako již tradičně, ve více než stovce českých měst. Ta zájemcům umožnila zdarma navštívit více než 350 akcí, mimo jiné procházek, prohlídek budov, přednášek či projekcí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty

Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty

28. říjen je významným dnem. Letos byl tento svátek ovšem o to významnější, neboť od vzniku samostatného Československa uplynulo rovných 100 let. Toto výročí si veřejnost mohla o víkendu 27. a 28. října připomenout na mnoha akcích a událostech s tím spojených. A ani fanoušci architektury nepřišli zkrátka.

Zdroj: DA Karlín

Karlínské myší díry slouží jako průchody i galerie umění

Jedno říjnové odpoledne nám DEN ARCHITEKTURY nabídl procházku myšími dírami Karlína s kurátorkami tamní galerie VI PER Barborou Špičákovou, Irenou Lehkoživovou a Janou Pavlovou. Propustnost je v místě nakumulované energie, jakým město je, velice důležitá, nicméně ne všude je obyvatelům města dostatečně umožněno tyto ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěžte o koupelnu Jika

Soutěžte o koupelnu Jika

Soutěžte o koupelnu Jika

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA