REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

Takzvaná „kachlíkárna“, jak se budově podle fasádního obkladu od firmy Rako přezdívá, vznikla mezi léty 1931 a 1934 na základě architektonické soutěže vypsané Všeobecným penzijním ústavem v místech, kde stávala Pražská obecní plynárna. Návrh mladých architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka byl velmi odvážný, ale možná právě proto se jim podařilo v soutěži zvítězit. Stavbu tvoří železobetonový skelet na křížovém půdorysu. Centrální část patří kancelářím, kterých je zde na 700, ve středu kříže se nachází vertikální komunikace, tedy výtahy a dvě schodiště. Dvě křídla přiléhající k centrální kancelářské části na severní a jižní straně slouží k bydlení a v parteru přiléhajícím k ulici Seifertova se nacházejí komerční jednotky. Součástí východního křídla je také podzemní společenský sál Přítomnost.

Autoři návrhem hmoty i vnitřních dispozic sledovali především cíl dostat do interiéru maximum světla. To je přivedeno tak typickými pásy oken, členěnými jen subtilními meziokenními pilířky. Navzdory symetrii v půdorysu působí stavba poměrně dynamicky.

Vstup do bytového jižního křídla je situován do ulice U Rajské zahrady. Po stranách vstupů najdeme původní poštovní schránky.

Jak už to tak s progresivní architekturou bývá, neobešla se stavba bez kritiky. Již od počátku jí byla vyčítána urbanistická necitlivost k historickému centru města a její výška, ačkoliv v tomto ohledu udělali autoři jistý ústupek, neboť původním záměrem byla budova ještě o dvě patra vyšší. I přesto si budova pro své nesporné kvality zasloužila již v roce 1958 status kulturní památky.

V roce 1951 byl Penzijní ústav začleněn pod Československý svaz odborů a od té doby byla budova známá jako Dům odborových svazů. Tak tomu bylo až do roku 2018, kdy dům za více než miliardu korun koupila společnost Dům Žižkov a. s., která vznikla za účelem oživení již viditelně zchátralé budovy a využití potenciálu jak pro bydlení, tak k pronájmu kanceláří či komerčních prostor.

Jedno z typických podlaží s vertikálními komunikacemi.

Překvapení při prohlídce – byt s původními prvky

Procházka byla získána díky akci Den architektury 2019, který se konal jako již tradičně na přelom září a října, jako již tradičně, ve více než stovce českých měst.

Prohlídka domu Radost byla nabitá. Kromě technického zázemí, schodišť, recepce a střešní terasy mohli návštěvníci nahlédnout také do podzemního krytu civilní obrany nebo do jednoho z nájemních bytů, který aktuálně není obývaný, což bylo nečekané, ale velmi vítané zpestření. O to více, když součástí bytů jsou stále prvky původního vybavení, jako světla či vestavěné skříně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Aleš Jungmann

Citlivá rekonstrukce prvorepublikové vily postavené jako pocta slavnému Le Corbusierovi

Vily v blízkém okolí Prahy se za první republiky považovaly za znamení úspěchu. Asi nejdražší a zároveň nejkrásnější rezidence patřila továrníkovi a mecenáši Josefu Volmanovi. Nacházela se v rozlehlém čelákovickém parku poblíž řeky Labe. Nedávno ukončená rekonstrukce ji vrátila původní tvář a zařadila ji mezi světové…

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0  , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Foto: Enric Duch

Villa Heike: rekonstrukce hezké budovy s nehezkou minulostí

Současné hyperkorektní tendence našich německých sousedů k lepšímu uchopení architektonického dědictví let nedávno minulých zrovna neprospívají. Tvářit se neutrálně, jako že ve 30. letech minulého století všichni vyrazili někam na dovolenou a vrátili se až se vstupem do Evropské unie, totiž mimo jiné znamená…

Foto: Tomáš Kovařík

Chátrající i chráněné obchodní domy z éry socialismu, část první: Lesk a sláva

Chátrající i chráněné. Tak by se dal velice široce shrnout porevoluční osud několika desítek obchodních domů, kdysi staveb plných nejmodernějšího technického zařízení, které v bývalém Československu vyrostly v 60., 70. a 80. letech minulého století. Všímavější návštěvníci mohli navíc zpoza regálů odhalit i mnohdy…

Zdroj: DA Karlín

Karlínské myší díry slouží jako průchody i galerie umění

Jedno říjnové odpoledne nám DEN ARCHITEKTURY nabídl procházku myšími dírami Karlína s kurátorkami tamní galerie VI PER Barborou Špičákovou, Irenou Lehkoživovou a Janou Pavlovou. Propustnost je v místě nakumulované energie, jakým město je, velice důležitá, nicméně ne všude je obyvatelům města dostatečně umožněno tyto…