Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Open House Praha více o tématu

Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020

Festival Open House Praha 2020 skončil. Zájem o návštěvu běžně nepřístupných budov předčil očekávání organizátorů. Ohlédněte se s námi za proběhlým festivalem.

Proběhl šestý ročník festivalu Open House Praha 2020, který se tentokrát uskutečnil v náhradním termínu. O víkendu 5. a 6. září se otevřelo 66 běžně nepřístupných objektů, od industriálních památek, po historické paláce, designové kanceláře, šetrné budovy či rezidenční bydlení. Největší zájem byl o festivalové novinky jako například kubistickou Kovařovicovu vilu, sídlo Úřadu vlády ve Strakově akademii, Kongresové centrum Praha, coworkingová centra Sněmovní 7 a HubHub v Paláci ARA, ale i Nuselský pivovar nebo nedávno dokončenou budovu radnice Úřadu městské části Prahy 7. Návštěvníky lákaly též netradiční prostory jako podzemní kryty, vodárenské věže, industriální a technické provozy.

Přijměte naše pozvání a ohlédněte se s naším reportérem za některými místy, které bylo možné v rámci festivalu navštívit. Třeba Vás inspirují k návštěvě během příštího ročníku, který se uskuteční 10. – 16. května 2021.

V rámci festivalu zpřístupněný Laichterův dům v Chopinově ulici je tak trochu skrytým pokladem Vinohrad. Dům si nechal postavit nakladatel Jan Laichter v letech 1908 – 1909 dle návrhu předního architekta moderny Jana Kotěry, který dostal při návrhu zcela volnou ruku. Dům tak nese jeho nezaměnitelný rukopis pozdější tvorby, kdy již upustil od využívání secesních prvků a soustředil se na geometrickou čistotu. Důraznou tektoniku a symetrickou geometrii čelní fasády doplňuje režné zdivo z pálených cihel a různé struktury hrubých omítek. Jakákoliv další zdobnost není zapotřebí.

Jan Laichter chtěl v domě skloubit bydlení se svou prací, takže v přízemí najdeme prostory nakladatelství s okny do ulice, v zadní části pracovnu pana Laichtera, v první patře pak samotný byt rodiny Laichterových a ve 2. až 4. patře nájemní byty. Dům i dnes slouží své původní funkci, v přízemí najdeme nakladatelství Paseka. Součástí je také malá dvorní zahrada, kterou taktéž navrhl Jan Kotěra.

Průčelí domu disponuje dvěma oddělenými vstupy, jižní sloužil rodině Laichterových a dodnes slouží nakladatelství, severní vstup využívají nájemníci bytů v horních patrech. Ty jsou i v současnosti obývané.

Prostory nakladatelství, pracovnu a byt Laichterových propojuje schodišťová hala zdobená malbami Františka Kysely. Řezbářské zdobení zábradlí v podobě sov odkazuje k moudrosti a vzdělanosti, symbolizuje tak hodnoty, jaké vyznával pan majitel. Hala se dochovala v původním stavu a zachovává si tak skutečně autentickou atmosféru.

Rozhlédněte se z Quadria a ohlédněte se za Open House Praha 2020

Již téměř tradičním bodem programu Open House Praha je možnost vyjet výtahem na střešní terasu multifunkčního objektu Quadrio ve Spálené ulici. Stavba Jakuba Ciglera z roku 2014 se nevyhnula přinejmenším smíšenému přijetí veřejností. Masivní, ale na menší logické celky členěný objekt v sobě kombinuje obchodní plochy, kancelářské prostory a byty. Stavba při svém vzniku také nahradila bývalý vestibul metra a napojila se na stávající obchodní dům Máj.

Quadrio navazuje na obchodní dům Máj, jehož napojení a střešní terasu si lze ze střechy Quadria důkladně prohlédnout. Legendární obchodní dům Máj navržený v letech 1972 – 1975 autory z libereckého ateliéru SIAL čeká v dohledné době zásadní rekonstrukce. V kruzích odborníků i amatérských zájemců aktuálně vře debata, zde je projekt rekonstrukce dostatečně citlivý k původní mašinistické estetice budovy.

Letmé nahlédnutí do ulice 28. října a Na Příkopě. Za budovou Škodova paláce od Pavla Janáka, dnešního úřadu Magistrátu hlavního města Prahy, vykukuje palác Ara. Klenot meziválečné funkcionalistické architektury s prvky art deco od architekta Milana Babušky prošel rekonstrukcí a jeho vnitřní prostory aktuálně využívané coworkingem HubHub mohli zájemci v rámci festivalu taktéž navštívit.

Pohled ulicí Spálená na Karlovo náměstí s bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v pozadí. Kromě věže Novoměstské radnice a výškových budov na pankrácké pláni také můžeme v malebně členité střešní krajině rozpoznat například budovu polikliniky VFN v Praze na Karlově náměstí. Funkcionalistická budova je vrcholným dílem Ferdinanda Fencla, na kterém v letech 1937 až 1950 pracoval s Vojtěchem Kerhartem.

Nelze opomenout ani výhled směrem k Pražskému hradu a vrcholu Petřín. V levé části snímku vystupuje nad střechy okolní zástavby polyfunkční budova Drn od architekta Stanislava Fialy dokončená v roce 2017. Unikátní dům získal ocenění Stavba roku 2019. Ačkoliv je dominantním materiálem sklo, stavba je velmi důmyslně a citlivě provázána s barokním Schönkirchovským palácem, se kterým tvoří vnitřní dvůr, čímž velmi přirozeně a nenásilně vstoupila do stávající zástavby a vhodně ji doplnila. Svou přezdívku dům získal díky fasádě obrůstající zelení.

Tomáš Kovařík

Ztotožňuje se s citátem H. Holleina „všechno je architektura“. Možná proto, navzdory ekonomickému vzdělání, má k architektuře blízko, často ve spojitosti s fotografováním, které ho naučilo rozhlížet se kolem sebe. Tyto dvě záliby daly v roce 2018 vzniknout výstavě fotografií zobrazující významné stavby z let 1948 až 1989. Středobodem jeho zájmu jsou stavby ve stylu brutalismu, technicismu, konstruktivismu a funkcionalismu. Zajímá ho problematika brownfields a skandinávská architektura, za kterou také rád cestuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Open House Praha

 1. Festival Open House Praha 2021 bude tentokrát v létě
 2. Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2020
 3. Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji
 4. Palác Ara: klenot československého funkcionalismu s prvky amerických mrakodrapů
 5. Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality
 6. Staré parní mlýny v Holešovicích ukrývají moderní kanceláře
 7. Kancelářská budova v Holešovicích má školku a běžeckou dráhu na střeše
 8. Ohlédnutí za architekturou první republiky v Praze: Dům zemědělské osvěty
 9. Redakční návštěva Open house Praha: Restaurace EXPO 58
 10. Budova plná zeleně na Národní třídě klame tělem. Její interiéry vás překvapí
 11. Open House Praha, Filadelfie a BB centrum: Podívejte se na redakční návštěvu již dnes!
 12. V pražské kanceláři jezdí na koloběžkách. Proti stresu mají boxovací pytel
 13. Projděte se s námi po Ďáblicích - čtvrti, která ožívá novou architekturou
 14. Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha
 15. Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Kubismus v pražské architektuře

Kubismus v pražské architektuře

Festival Open House Praha 2020 je sice za námi a i v těchto nelehkých časech bychom vám rádi zprostředkovali kulturní zážitek prostřednictvím komentovaných procházek věnovaných poznávání kubistické architektury v Praze.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA