REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Fotovoltaika více o tématu

Rozumná návratnost domácí fotovoltaiky? Pozor na správný střídač

Zvažujete fotovoltaiku na svém rodinném domě? Jakou bude mít návratnost, záleží i na střídači. Střídač schopný asymetrické dodávky elektřiny je v českých podmínkách klíčový pro zajištění návratnosti domácí fotovoltaické elektrárny. Jak účty za elektřinu ovlivňuje měření po fázích? Podívejte se na jednoduchý příklad dvou domů.
Fotovoltaika na rodinném domě - zdroj: fotolia.com

Střídač. Co je to a k čemu slouží

Střídač je základní prvek fotovoltaické elektrárny. Obvykle vypadá jako „krabice na zdi“ a převádí stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na elektřinu s takovými parametry, aby na ni mohly fungovat běžné domácí spotřebiče zapojené do zásuvky. Pro rozumnou návratnost třífázové domácí elektrárny v ČR je přitom jedním z hlavních parametrů schopnost symetrické nebo asymetrické dodávky. Ukážeme si to na zjednodušeném příkladu dvou domů:

Zjednodušené porovnání fotovoltaických elektráren se symetrickým a asymetrickým střídačem, zdroj: Jiří ZilvarZjednodušené porovnání fotovoltaických elektráren se symetrickým a asymetrickým střídačem, zdroj: Jiří Zilvar

Na obou obrázcích je stejná situace. Oba domy z fotovoltaiky vyrábí 3 kW a oběma na třetí fázi běží spotřebič s odběrem 3 kW. Na fázích 1 a 2 ani v jednom domě momentálně žádná spotřeba není. Jediný rozdíl je, že dům 1 má fotovoltaiku se symetrickým střídačem a dům 2 se střídačem asymetrickým.

Symetrický střídač

Symetrický střídač rozkládá výrobu z fotovoltaiky rovnoměrně, to znamená, že do každé fáze posílá třetinu výkonu bez ohledu na spotřebu. Je jednodušší a levnější. V příkladu z obrázku v domě 1 to znamená, že z vyráběných 3 kilowattů jde do každé fáze 1 kW. Na první a druhé fázi není žádná spotřeba, dva nevyužité kilowatty proto přetékají do sítě. Na třetí fázi ale spotřebič vyžaduje 3 kW a z fotovoltaiky jde do třetí fáze jen 1 kW. Aby měl spotřebič na třetí fázi dostatečný výkon, dobere si 2 kW ze sítě.

Asymetrický střídač

Asymetrický střídač rozděluje výkon do třech fází různě podle potřeby. Je složitější a dražší. V příkladu na obrázku se to projevuje tak, že asymetrický střídač v domě 2 posílá všechny 3 kW z fotovoltaiky na třetí fázi, kde je spotřeba. Do zbylých fází neposílá nic, protože na nich žádná spotřeba není. Fotovoltaika tak pokrývá veškerou spotřebu v domě, žádná elektřina se ze sítě neodebírá, ani do sítě nepřetéká.

České specifikum

Zpět k příkladu dvou domů. Jsou-li oba domy řekněme v Polsku, oba za těchto okolností šetří 15 Kč. Jsou-li oba domy v ČR, pak dům 2 právě šetří 15 Kč, zatímco dům 1 právě platí 3 koruny za elektřinu ze sítě. Jak je to možné?

Hlavní roli v tomto paradoxu hraje odlišný režim měření spotřeby v obou zemích. V Polsku a ve většině zemí světa je tzv. součtové měření. V ČR máme měření po fázích. Pojďme se podívat, jak to funguje.

Součtové měření

Při součtovém měření se počítá bilance výroby a spotřeby na všech třech fázích dohromady. Dům 1 se symetrickým střídačem 2 kW odebral a 2 kW ve stejnou chvíli do sítě poslal, bilance je 0. Dům 2 s asymetrickým střídačem ze sítě nic neodebral, ani do sítě nic neposlal, bilance je 0. Je jedno, jaký střídač se použije, účet za elektřinu je v obou domech stejný. Proto ve většině zemí světa stačí instalovat jednodušší a levnější symetrický střídač.

Měření po fázích

Při měření po fázích (ČR), kdy se počítá bilance na každé fázi zvlášť, vznikne rozdíl. Elektřina z fotovoltaiky poslaná do sítě na fázi 1 a 2 je totiž vykoupena za nulovou nebo minimální cenu (20 hal - 1 Kč, rok 2021), zatímco elektřina ze sítě na fázi 3 je nakoupena za standardní maloobchodní cenu (nejčastěji okolo 5 Kč). Při použití symetrického střídače dům 1 na prvních dvou fázích posílá do sítě celkem 2 kW, za což dostává od dodavatele 2 Kč. Na třetí fázi pokrývá fotovoltaika 1 kW spotřeby – tento výkon nemusí domácnost nakoupit ze sítě a šetří tím elektřinu za 5 Kč. Ale protože výkon 1 kW je na třetí fázi k pokrytí spotřeby nedostatečný, chybějící 2 kW si dům dobere ze sítě a bude to stát 10 Kč. Úspory jsou za 7, odběr za 10.

Díky fotovoltaice domácnost sice ušetří 7 Kč, ale i tak je 3 Kč v minusu. Dům 2 s asymetrickým střídačem nemusí při stejné spotřebě nakoupit ze sítě nic, je tedy 15 Kč v plusu. I dům se symetrickým střídačem tak v ČR šetří za elektřinu, ale násobně méně, než dům se střídačem asymetrickým.

Zaplatit při stejné spotřebě 3 Kč nebo naopak 15 Kč ušetřit je velký rozdíl, který zásadně ovlivňuje dobu návratnosti fotovoltaiky. Ta v případě elektrárny se symetrickým střídačem vychází klidně na 50 - 150 let. Naproti tomu návratnost dobře nastavené elektrárny s asymetrickým střídačem nejčastěji vychází na 10 - 15 let. Pokud by bylo součtové měření i v ČR, bylo by možné i zde instalovat levnější fotovoltaiku se symetrickým střídačem a s vidinou lepší návratnosti.

Dá se v ČR dobrat rozumné návratnosti se symetrickým střídačem?

Ano, ale vyžaduje to rozložení spotřeby v domě rovnoměrně do všech třech fází, tedy velmi důkladně navržený systém. Když firma nabízí v ČR k domácí elektrárně symetrický střídač, měla by být schopna vysvětlit, jak se vypořádá s měřením po fázích.

Pokud se způsob měření v ČR nezmění, doporučujeme instalovat buď elektrárnu jednofázovou, nebo používat asymetrický střídač.

Článek aktualizován 12. 4. 2023

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Fotovoltaika

  1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
  2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
  3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
  4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
  5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
  6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
  7. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
  8. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie
  9. Rodinný dům s fotovoltaikou. Na co dát pozor při jeho koupi
  10. Rozumná návratnost domácí fotovoltaiky? Pozor na správný střídač
  11. Kolik elektřiny reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna? Co ovlivní výkon elektrárny?
  12. Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody
  13. Soused mi chce zastínit solární panely. Jak situaci řešit? Právník radí
  14. Kupujete dům nebo chalupu s fotovoltaikou? Co všechno ohlídat. Dejte si pozor na tyto věci

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: regulus.cz

Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody

Se solárním ohřevem lze významně snížit účty za přípravu teplé vody a větší instalace mohou pomoci i při vytápění. Zároveň lze na fototermické systémy získat dotace. Jak fototermické systémy fungují?

Zdroj: fotolia, kenny

Pět dobrých důvodů, proč se vyplatí pořídit si fotovoltaiku

Fotovoltaika zažívá v Česku nebývalý boom. V minulém roce bylo podle Solární asociace instalováno celkem 62 megawattů nových fotovoltaických elektráren, což je o 20,6 procenta více než o rok dříve. Největší měrou se na tomto nárůstu podílely drobné střešní instalace na rodinných domech. Soukromníky ke koupi panelů…

Foto „Rozvaděč“: Na jedné straně datové a na druhé silové rozvody – zdroj K & V ELEKTRO, a.s.

Jak vybrat správný rozvaděč pro rodinný dům nebo byt. Jaký je rozdíl mezi elektroměrovým a domovním rozvaděčem?

Pod pojmem rozvaděč (pro někoho také rozváděč, rozvodnice – vše v kombinaci s přídavnými jmény jako venkovní/vnitřní, elektroměrový/domovní, hlavní/podružný atd.) si v obecné rovině představíme skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která současně obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání…