Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Solární energie pro rodinný dům více o tématu

Kolik elektřiny reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna? Co ovlivní výkon elektrárny?

Chcete instalovat fotovoltaiku na střechu svého domu a přemýšlíte, kolik elektřiny asi vyrobí? A jak bude fotovoltaická elektrárna fungovat v zimě? Zde najdete základní informace.
Zdroj: Fotolia - Ingo Bartussek

Jeden kilowattpeak fotovoltaiky (3 – 4 panely) instalovaný v ČR vyrobí za rok přibližně 1000 kilowatthodin elektřiny, tedy jednu megawatthodinu. Jedná se o přibližný údaj, přesné hodnoty závisí na mnoha faktorech.

Na čem závisí výroba fotovoltaické elektrárny?

Počet instalovaných panelů

Čím více fotovoltaických panelů nainstaluji, tím více elektřiny fotovoltaika vyrobí. Jeden fotovoltaický panel má výkon 250 – 450 Wp v závislosti na typu.

Jednotka instalovaného výkonu je Wp (wattpeak) a obvykle se udávají jeho násobky kWp (kilowattpeak), případně MWp u opravdu velkých elektráren. Z názvu jednotky wattpeak vyplývá, že se jedná o špičkový výkon měřený za ideálních podmínek. Za běžného provozu bude okamžitý výkon elektrárny ve většině případů nižší, než výkon instalovaný.

Jeden solární panel v ČR za rok vyrobí přibližně 250 – 450 kilowatthodin.

Orientace a sklon panelů

Nejvýhodnější je orientace na jih, ale je-li to možné, je vhodné instalovat více panelů a orientovat je na více světových stran. Dosáhne se tím rovnoměrnější výroby během dne. Panel natočený kolmo na sluneční záření vyrobí více elektřiny, než panel instalovaný svisle (např. přímo na fasádě) nebo zcela vodorovně. Vhodný sklon pro dobrou celoroční účinnost bývá okolo 35 ° vůči zemi.

Panely lze samozřejmě instalovat i se sklonem nižším nebo v orientaci východ-západ. Záleží, jaká instalace bude vzhledem k danému místu a jeho spotřebě optimální. To posoudí instalační firma po analýze spotřeby a prohlídce domu.

Stínění panelů

Zastínění solárního panelu snižuje výrobu celé elektrárny.  Stín komína, antény, stromu, okolních domů, to vše omezuje výrobu fotovoltaiky. Čím méně stínů nebo čím kratší doba zastínění, tím vyšší bude výroba fotovoltaiky. Pokud se delšímu stínění nelze vyhnout, dobrá instalační firma si bude vědět rady. Řešení bude zahrnovat nejčastěji tzv. výkonové optimizéry, které umí odpojit zastíněné panely, takže pak nesnižují výkon celé elektrárny.

Počasí, roční období i lokalita ovlivňují výrobu fotovoltaiky

Nejvíc elektřiny panely vyrobí při jasných slunných dnech. Když je opar nebo lehká oblačnost, výkon fotovoltaiky klesá. A při nízké oblačnosti, mlze, hustém dešti nebo sněžení padá výroba solárního panelu na minimum až k nule.

Čím déle na panel svítí slunce, tím vyrobí více elektřiny. Z toho vyplývá, že největší výroby fotovoltaika dosahuje v létě, kdy jsou dlouhé dny a slunečné počasí. Nejméně elektřiny naopak solární elektrárna vyrobí v zimě, kdy jsou velmi krátké dny a navíc bývá často zataženo. Většinu elektřiny za rok tak fotovoltaika vyrobí v období od března do října. Naopak od listopadu do února fotovoltaika vyrobí jen malý zlomek celoroční produkce.

Průměrná měsíční výroba fotovoltaické elektrárny

měsíc měsíční výroba [kWh] z FVE 5 kWp průměrná denní výroba [kWh] z FVE 5 kWp měsíční výroba FVE [kWh]na 1 kWp instalovaného výkonu
1 99 3 20
2 291 9 58
3 497 16 99
4 640 21 128
5 668 22 134
6 686 22 137
7 672 22 134
8 615 20 123
9 478 15 96
10 310 10 62
11 105 3 21
12 66 2 13
CELKEM kWh 5129 1026

Zdroj dat: TZB-info

Parametry elektrárny

 • Instalovaný výkon panelů:
5 kWp (20 x 250 Wp)
 • Orientace panelů:
Jih
 • Umístění:
střecha rodinného domu
 • Sklon střechy:
30°
 • Typ panelů:
polykrystalické
 • Uvedení do provozu:
2013
 • Střídač:
třífázový Kostal Piko 5.5

Roli hraje také teplota – čím je nižší, tím má fotovoltaický panel lepší účinnost. Za jasného zimního dne tak má fotovoltaika vyšší výkon než během horkého dne v létě. Místní klima pak ovlivňuje dlouhodobou výrobu. To znamená, že tentýž solární panel instalovaný ve dvou různých lokalitách vyrobí různé množství elektřiny.

Využití výroby fotovoltaiky

Aby se domácí fotovoltaická elektrárna vyplatila, je potřeba vyrobenou elektřinu co nejvíce využívat. Nejvíc elektřiny fotovoltaika vyrobí v létě, kdy jsou dlouhé dny. Bývá někdo doma přes den, kdy svítí slunce? Je v domě spotřebič, který v létě využije hodně elektřiny (klimatizace, vyhřívání bazénu apod.)? Pokud ne, je na místě zvážit, zda se fotovoltaika vůbec vyplatí, případně zda by se hodilo k fotovoltaice připojit akumulátor.

V zimě naopak fotovoltaika vyrobí nejméně elektřiny. Větší domácí elektrárna, tedy 10 a více kWp, v kombinaci s baterií sice většinou zvládne dodat dostatek elektřiny pro domácí spotřebiče, ale nedá se na ni spoléhat při vytápění.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Solární energie pro rodinný dům

 1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
 2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
 3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
 4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
 5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
 6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
 7. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
 8. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie
 9. Rodinný dům s fotovoltaikou. Na co dát pozor při jeho koupi
 10. Rozumná návratnost domácí fotovoltaiky? Pozor na správný střídač
 11. Kolik elektřiny reálně vyrobí fotovoltaická elektrárna? Co ovlivní výkon elektrárny?

Přečtěte si více k tématu Solární energie pro rodinný dům

Stánek redakce TZB-info a Estav.cz na veletrhu Aquatherm Praha 2022. Představujeme nový portál ESTAV.tv. Zdroj: estav.cz

Jak ušetřit za vytápění? Jaké kotle a tepelná čerpadla jsou k dostání, zjistíte na veletrhu Aquatherm

Vytápění, chlazení, větrání, fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla, akumulační nádrže na dešťovou vodu a další technická zařízení pro bytové i rodinné domy naleznete na veletrhu Aquatherm Praha 2022. Navštivte pražské letňanské výstaviště až do pátku 22. dubna. Mezi vystavovateli naleznete i naši redakci, jsme u…

Veletrh For Pasiv - archivní snínek redakce, foto Jiří Zilvar

Přijďte na veletrh FOR PASIV 2022. ESTAV.cz nabízí volnou vstupenku zdarma!

Přijměte pozvání redakce ESTAV.cz na jarní stavební veletrhy zaměřené na úsporné bydlení, vytápění a dřevostavby FOR PASIV, FOR THERM a FOR WOOD. Na veletrhu můžete získat na našem stánku příručku Jak koupit bydlení. Navštívit můžete i odborný doprovodný program. Vstupte na veletrh zcela zdarma s naší volnou…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lucaz80

V Brně vznikne městská firma, bude se starat o solární panely na střechách

V Brně vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno nazvaná Sako Brno Solar, která se bude starat o umístění a provoz solárních panelů na střechách městských objektů. Vznik firmy dnes schválili zastupitelé. Město chce do pěti let za více než miliardu umístit panely na 500 střech jako například domovy seniorů,…

REKLAMA