REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Solární energie pro rodinný dům více o tématu

Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant

Výroba elektřiny ze slunečního záření je stále populárnější. Ceny technologií klesají a stát na pořízení fotovoltaiky poskytuje štědré dotace. Co obnáší pořízení vlastního zdroje elektřiny a co od něj můžete očekávat? Podíváme se dnes na dvě varianty domácích solárních elektráren.
Soláry, panely, fotovoltaika pro rodinný dům

předchozím článku jsme si ukázali základní rozdělení solárních panelů. Zde si přiblížíme využití slunečního svitu pro domácí výrobu elektřiny neboli fotovoltaickou elektrárnu.

Pořízení fotovoltaické elektrárny zvyšuje nezávislost. Víte, že pokud zítra vyjde slunce, budete mít vlastní elektřinu bez ohledu na to, co se stane v okolním světě. Faktury za elektřinu, podmínky dodavatelů, ceny paliv, změny v legislativě, stav přenosové soustavy a živelné pohromy vás budou trápit tím méně, čím větší část spotřeby elektřiny si zvládnete pokrýt z vlastního zdroje. Současně bude vaše domácnost šetrnější k životnímu prostředí. A to je příjemné. Ale je to i pohodlné? A kolik to stojí?

Různé domácnosti mají různé možnosti výroby elektřiny ze slunce. Nejlépe jsou na tom majitelé rodinných domů, kteří si mohou dovolit investovat několik desítek až stovek tisíc korun. Ale to neznamená, že by méně zámožní obyvatelé bytů museli přijít zkrátka.

Jaké jsou dnes možnosti pořízení a provozu fotovoltaické elektrárny?

Vyrobená elektřina se spotřebuje doma

V minulosti byly fotovoltaické elektrárny na střechách domů stavěny hlavně jako zdroj příjmu. Instalovaly se bez baterií a většina vyrobené elektřiny se tak posílala do sítě. Kdo stihl instalovat elektrárnu do 30 kW v době štědrých výkupních cen (v letech 2006 – 2010), má dodnes zajištěný celkem slušný příjem. Později výkupní ceny klesly natolik, že pořízení fotovoltaické elektrárny dnes dává smysl jen v případě, že se naprostá většina elektřiny spotřebuje v místě výroby a tím se ušetří za nákup elektřiny ze sítě.

Minimální varianta – mikroelektrárna

  • Cenové rozpětí 1500 – 30 000 Kč

Chcete si vyzkoušet výrobu elektřiny ze slunce a výhodu částečné soběstačnosti, ale nechcete za ni utrácet moc peněz. Pracujete z domova, nebo máte zařízení, které přes den vyrobenou elektřinu využije (lednička, automatické zavlažování zahrady, spotřebiče ve stand-by režimu). Nebo nemáte na chatě přípojku a chcete provozovat základní spotřebiče (LED osvětlení, malá lednička, rádio, notebook).

Jste připojeni k síti a k tomu si koupíte jeden až pět fotovoltaických panelů s mikroměniči, které vám za slunečného počasí doma pokryjí provoz méně náročných spotřebičů. Když je zrovna slunce málo, nijak vás to neomezuje a dál čerpáte cenově přijatelnou elektřinu ze sítě.

Přirovnání: Do práce jezdíte převážně hromadnou dopravou a rozhodnete si pořídit moped. Moc toho neuveze, ale za hezkého počasí vás doveze do práce i zpátky. V zimě a za ošklivého počasí budete dál pohodlně jezdit hromadnou dopravou.

Pohodlná varianta – hybridní elektrárna

Líbí se vám myšlenka ekologické výroby elektřiny a menší závislost na cenách elektřiny a zároveň nechcete elektrárnu příliš řešit, nebo omezovat svůj současný komfort. Vlastní zdroj vám spolu s baterií zvládne pokrýt většinu vlastní spotřeby. Přitom ale není nutné stavět „extrémní variantu“ (kterou probereme v příštím článku) pro případ dlouhodobě nepříznivého počasí – chybějící elektřinu si prostě vezmete ze sítě. Elektřiny ze sítě ovšem odebíráte výrazně méně a díky vlastnímu zdroji si můžete snížit i hodnotu hlavního jističe – pokud budete potřebovat vysoký výkon, vezmete ho primárně z elektrárny a z baterie. O elektrárnu se téměř nemusíte starat, pokud vás zajímá, co zrovna dělá, můžete ji odkudkoli zkontrolovat přes internet. V řadě případů ji přes internet kontroluje i instalační a servisní firma a sama vyhodnotí, jestli elektrárna potřebuje nějaký servis.

Na střeše máte 10 a více panelů, v garáži baterie a střídače a zároveň jste připojeni k síti. Používáte všechny spotřebiče bez omezení, užíváte si nižší faktury za elektřinu a pocit, že šetříte životní prostředí.

Solární ohřev vody

Velkou část ceny hybridních elektráren tvoří baterie. I když jejich cena klesá, stále jsou velmi drahé (rok 2018). Pokud chcete využít dotace na fotovoltaiku a zároveň se vám nechce investovat statisíce, můžete si s dotací instalovat malou fotovoltaickou elektrárnu, která místo baterie přebytečnou elektřinu ukládá do boileru a ohřívá vodu. V noci tak sice vždy berete elektřinu ze sítě místo z baterie, ale zase máte zdarma ohřev teplé vody. Když si na takový systém vezmete dotaci, vyjde vás obvykle okolo 60 000 Kč.

Přirovnání: Bydlíte ve městě a od státu dostanete příspěvek na auto. Naprostou většinu jízd po celý rok si tedy obstaráte autem, a když občas není příznivé počasí, pohodlně dojedete do cíle veřejnou dopravou.

Příště se podíváme na variantu solární elektrárny pro soběstačný (ostrovní) rodinný dům.

Nechcete si nechat nic ujít z obsahu ESTAV.cz? Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Solární energie pro rodinný dům

  1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
  2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
  3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
  4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
  5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
  6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
  7. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
  8. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie

Přečtěte si více k tématu Solární energie pro rodinný dům

BP: Obnovitelná energie bude do roku 2040 největším zdrojem

BP: Obnovitelná energie bude do roku 2040 největším zdrojem

Obnovitelné zdroje energie se do roku 2040 stanou největším zdrojem výroby elektřiny. Globální poptávka po energii se ve stejné době zvýší zhruba o třetinu, potáhne ji hlavně rychlý růst střední třídy v Asii. Růst energetického trhu v Číně ale prudce zpomalí, zejména kvůli slabší ekonomické expanzi. Ve své každoroční ...

Zdroj: Fotolia.com - majorosl66

Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie

Jak a čím optimálně ohřívat teplou vodu s ohledem na vysokou míru komfortu, když žijete v panelovém nebo činžovním domě? Některá společenství vlastníků a bytová družstva našla způsob, jak propojit ekonomický zájem s tím ekologickým, a sice kombinací současných zdrojů tepla s obnovitelnými zdroji energií, především ...

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl II.

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl II.

Z několika pojednání o tom, že snížení objemu dodané energie na provoz budov je možno dosáhnout i jinými způsoby, než zateplením obálky či jejích částí, je předkládána v pořadí druhá část. Aby bylo možno provést přehledné porovnání různých variant, je vhodné nejprve zmínit, za jakých podmínek a s jakými předpoklady je ...

Zdroj: Fotolia.com - hiphoto39

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl I.

Pokud bydlíte ve starším rodinném nebo bytovém domě, jistě jste někdy uvažovali o snížení jeho energetické náročnosti. To vyžaduje často stavební úpravy a stěžejní je zateplení, což znamená většinou nemalé finanční investice. Snižovat energetickou náročnost a tím i náklady na provoz domu lze ale i dalšími způsoby. V ...

Obnovitelné zdroje předstihly v Německu uhlí ve výrobě elektřiny

Obnovitelné zdroje předstihly v Německu uhlí ve výrobě elektřiny

V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl ...

REKLAMA