REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Bytový dům s fotovoltaickými panely a baterií? Proč ne

Stejně jako rodinný dům i bytový dům má střechu, kam se dají dát fotovoltaické panely, suterén, kam lze umístit baterii a obyvatele, kteří by ocenili úspory a čistou elektřinu z vlastního zdroje. Jak lze využít hybridní fotovoltaiku v bytovém domě a co tomu brání?
Bytový dům s fotovoltaickou elektrárnou, foto © TZB-info.cz

Hlavní zádrhel spočívá ve faktu, že o domě rozhoduje družstvo nebo SVJ a s instalací a provozem fotovoltaiky i dalších úprav musí souhlasit podle stanov buď většina, nebo všichni členové. Pro výbor družstva/SVJ přitom často bývá náročné přesvědčit obyvatele i o mnohem hmatatelnějších a srozumitelných věcech, jako je nutná rekonstrukce nebo zateplení budovy, natož o něčem tak abstraktním, jako je výroba elektřiny ze slunce.

Pro výbor družstva/SVJ je tak velmi těžké fotovoltaiku prosadit a pro případné odpůrce je velmi snadné ji blokovat. Lépe jsou na tom novostavby. U nich o instalaci a zprovoznění fotovoltaiky nerozhoduje početná skupina členů družstva nebo SVJ, ale jeden investor. Budoucí majitel bytu už bude postaven před hotovou věc – dům má fotovoltaiku – a buď si byt v takovém domě koupí, nebo ne.

Investor, družstvo nebo SVJ rozhodli kladně a fotovoltaika s baterií „má zelenou“. Jaké jsou možnosti úspor?

Aby mělo smysl stavět na bytový dům fotovoltaiku, je nejprve potřeba sjednotit odběry domu do centrálního odběrného místa na patě domu, zavést podružné měření a vytvořit tak vlastní síť, tzv. mikrogrid. To znamená, že bytový dům má jeden hlavní jistič na patě domu, kde je i měření distributora a v bytech své vlastní elektroměry, které měří spotřebu uvnitř domu. Distributor tak vidí, kolik elektřiny spotřeboval celý dům, ne však jednotlivé byty. Spotřebu uvnitř domu si měří a rozúčtovává družstvo/SVJ samo.

Tento krok sice znamená náklady – výměna jističů a vytvoření centrálního odběrného místa. Ovšem shoda obyvatel domu se vyplácí už zde – místo, aby každý byt platil za svůj jistič, platí všichni obyvatelé domu jen za jedno odběrné místo na patě domu. V domě tak ještě není fotovoltaika ani baterie a obyvatelé celého domu už dohromady šetří několik desítek tisíc ročně. Nemluvě o stále zvažované variantě zvýšení poplatků za jistič zvaném „nová tarifní struktura“.

Pokud družstvo/SVJ bude pokračovat dále a přidá do domu fotovoltaiku, pokryje její výrobou část spotřeby domu. Z toho vyplývá úspora nákladů za nákup elektřiny ze sítě. A nejde jen o samotné kilowatthodiny. Díky domovnímu mikrogridu z předchozích odstavců se za elektřinu z vlastní fotovoltaiky neplatí distribuční poplatky ani další fixní platby. Další dobrá zpráva je, že na fotovoltaiku pro bytové domy lze čerpat dotace z Nové zelené úsporám (v Praze) nebo z IROP (zbytek ČR). Vzhledem ke klesajícím nákladům na fotovoltaiku a stoupajícím cenám elektřiny se taková investice může vrátit do čtyř let.

Fotovoltaiku je nutné správně dimenzovat, aby se většina vyrobené elektřiny spotřebovala v domě a jen minimum přeteklo do sítě. Samozřejmě lze minimalizovat přetoky, udělat třetí krok, instalovat domovní akumulátor a zvýšit využití vlastní elektřiny. Na rozdíl od fotovoltaiky však baterie dosud (začátek roku 2020) nestihly zlevnit do té míry, aby měly stejně rychlou návratnost, jako samotná fotovoltaika. Jejich instalace se tak za současných podmínek (rok 2020) bude bytovému domu vracet přibližně 14 a více let.

Informace pocházejí z publikace „Chci vlastní elektřinu a moderní domácnost. Co mi v tom brání? A vyplatí se to?“, kterou vydala kancelář Luďka Niedermayera ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost a advokátní kanceláří Doucha Šikola advokáti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Solární energie pro rodinný dům

For Pasiv - archivní obrázek, zdroj: ABF

Volná vstupenka na For Pasiv 2020. Přijďte na veletrh pro příručky od ESTAV.cz zdarma!

For Pasiv je specializovaným veletrhem pro šetrné stavebnictví a úspory energií. Přijměte pozvání na výstavu technologií a materiálů pro nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby. ESTAV.cz pro vás má připravenou volnou vstupenku zdarma. Na veletrhu si navíc můžete vyzvednout oblíbené příručky redakce ESTAV.cz Jak ...

Foto: Biosuntec Home

Energeticky úsporný rodinný dům s vyladěnými technologiemi

Nízkoenergetické domy se stávají běžným standardem. Souběžně s tím ale často pokulhávají moderní technologie a ztrácí se kvalita vnitřního prostředí. Sladění technologií bývá pro mnohé projektanty velkým oříškem. Dům v malebné vesnici nedaleko Prahy se může pochlubit především možností plnohodnotně chladit a topit s ...

Zdroj: AdobeStock-AlekseySergeychik

Čím vytápět rodinný dům. Podle čeho vybrat zdroj tepla pro vytápění

Čím vytápět dům? Co je nejvýhodnější? Je lepší topit elektřinou nebo plynem? Jaký tepelný zdroj zvolit při rekonstrukci a zateplení rodinného domu? Bylo by vhodné vyměnit zdroj tepla? Podle čeho se rozhodovat? Podíváme se na kritéria, která dále kromě ekonomického a ekologického hlediska mohou při výběru druhu ...

Infotherma - výstava soutěžních exponátů soutěže TZB-info

V Ostravě začala Infotherma, výstava věnovaná vytápění a úsporám

Na ostravském Výstavišti Černá louka dnes v 9:00 začala čtyřdenní výstava Infotherma. Zaměřuje se na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Jde o největší takovouto specializovanou akci v Česku. Redakci ESTAV.cz a TZB-info na výstavě nemůžete minout.

Solární elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Do čisté energie investovali loni v USA rekordních 55,5 mld. USD

Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA