REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Solární energie pro rodinný dům více o tématu

Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel

Trend obnovitelných zdrojů energie je nepřehlédnutelný. Mluví se o nich v televizi, píšou o tom noviny a nějaký druh solárního panelu už možná mají na střeše i vaši sousedé. A protože slunce pravděpodobně svítí i na váš rodinný dům, nabízí se otázka, zda toho můžete nějak využít. Jaká je cena za solární panely a vyplatí se to?

Pomineme-li tradiční aplikace slunečního svitu jako sušení či osvětlení, můžeme dnes sluneční energii využít tak, že si na osluněný pozemek, fasádu, balkón nebo střechu umístíme solární panely.  Podle funkce dělíme solární panely na tři druhy:

Solární kolektor

Slouží k ohřevu vody a k vytápění. Ohřev vody či vytápění založené na solárních kolektorech se nazývá solární (termický) systém.

Zdroj: Fotolia.com - frame

Fotovoltaický panel

Vyrábí elektřinu. Pro její využití v domácnosti je potřeba dalších komponentů, které společně s panely tvoří domácí fotovoltaickou elektrárnu.

Zdroj: Fotolia.com

Teplovzdušný panel

Ohřívá vzduch a fouká ho zvenku do budovy. Slouží tedy k větrání, zejména chalup a rekreačních objektů.

Teplovzdušný panel SolarVenti

Proč si pořídit solární panel

Lidé si solární panely pořizují z různých důvodů. Například nemají v dosahu elektrickou přípojku a potřebují si zajistit dodávku elektřiny. Nebo se chtějí zabezpečit proti budoucímu kolísání cen paliv či elektřiny. Nebo se jim líbí myšlenka energetické nezávislosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Mnohdy je to kombinace těchto faktorů, mezi nejčastější pohnutky však patří postoj „chci ušetřit za energie, slunce mi doma svítí, tak ho nechám svítit na nějaký panel a vyrobím si část energie (nebo i všechnu) sám/sama“. Stále klesající ceny jednotlivých technologií zejména u fotovoltaiky takovému rozhodnutí nahrávají.

Všechny tři druhy panelů lze využívat v libovolném rozsahu podle vašich potřeb, možností instalace a peněženky. Tyto tři věci spolu vzájemně souvisejí.

 1. Potřeby – na co to chcete? Chcete se odstřihnout od elektrické sítě a být energeticky nezávislí, nebo si jen na chatě ze slunce nabíjet mobil a večer posvítit? Líbí se vám nápad nechat si přes týden větrat víkendovou chalupu, abyste v ní neměli zatuchlo nebo potřebujete vyhnat z kamenného domu plíseň? Chcete, aby vám slunce v létě ohřálo vodu v malém bojleru, nebo má být solární systém plnohodnotnou součástí vytápění rodinného domu?

 2. Možnosti instalace – kam můžete umístit panely a příslušenství? Budou mít panely dostatek slunečního svitu? Vejde se na dané místo tolik panelů, kolik potřebujete? Lze je nastavit do správné polohy a bezpečně upevnit? Je kudy vést kabeláž nebo trubky od kolektorů?

 3. Peněženka – kolik jste ochotni za celou věc utratit? K nabití mobilu, LED svítilny nebo rádia na chatičce u Sázavy stačí malý panel za několik stokorun, k pohonu ledničky v bytě dva panely s mikroměničem v řádu jednotek tisíc, k větrání chalupy teplovzdušný panel začínající na 10 000 korunách, pokrýt spotřebu elektřiny na chalupě za slunečných dnů může fotovoltaická elektrárna od 40 000 a bojler ohřeje systém s kolektory za 60 000. Ceny jsou orientační a jedná se o minimalistické varianty, vše lze samozřejmě škálovat směrem nahoru. Příklad – chcete-li se odstřihnout od sítě, veškerou elektřinu pro potřebu svého domu získávat ze slunce a zároveň příliš neomezovat svůj současný komfort, počítejte s částkou minimálně 300 000, spíše však výrazně vyšší (rok 2017). Má-li solární termický systém markantně pomáhat domácí otopné soustavě, počítejte s počáteční částkou okolo 100 000 korun.

Dotace Zelená úsporám zrychluje finanční návratnost

Cílem instalace solárních panelů není jen šetřit energii, ale i peníze. Dobrá zpráva proto je, že na pořízení většiny výše zmíněných panelů lze čerpat celkem štědré dotace z programu Nová zelená úsporám. V případě větší fotovoltaické elektrárny vybavené baterií může maximální příspěvek čítat až 150 000 korun.

Pro získání dotace je nutné, aby zvolené zařízení a jeho montáž splňovaly určité parametry, což mohou někteří uživatelé vnímat jako omezení. Splnění těchto parametrů by ale zároveň mělo zaručit účinnost celého řešení, tzn., že pro vás bude opravdu znamenat úsporu. Dotace samotná významně zkracuje dobu návratnosti investice.

Pokud nejste techničtí nadšenci, kteří si rádi části systému instalují nebo opraví „na koleně“, je pro vás výhodnější, pokud montáž i servis solárních panelů svěříte odborné firmě. Většina českých dodavatelů solárních panelů má ve své nabídce obvykle hned několik řešení, která splňují parametry pro získání dotace. Instalační firma kromě poradenství zajistí montáž, servis, často i samotné vyřízení dotace. Řešení je tedy na klíč a uživateli stačí jen projevit zájem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Solární energie pro rodinný dům

 1. Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel
 2. Solární energie pro rodinný dům: Princip funkce fotovoltaických elektráren
 3. Fotovoltaická elektrárna pro byt nebo rodinný dům. Porovnání dvou variant
 4. Solární energie pro rodinný dům: Elektrárna pro nezávislý provoz celého domu
 5. Co všechno obsahuje běžná fotovoltaická elektrárna?
 6. Základní možnosti připojení fotovoltaické elektrárny. Se sítí nebo bez ní?
 7. Jaký je vývoj fotovoltaiky v České republice? A jak si stojíme v Evropě?
 8. Bytový dům může využít solární panely k úsporám či k prodeji energie
 9. Rodinný dům s fotovoltaikou. Na co dát pozor při jeho koupi

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA