REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyrábíme levně, platíme draho. Proč máme v ČR tak drahou elektřinu?

Proč máme tak drahou elektřinu, když naše výrobní náklady jsou nízké? Proč stát nezakáže vývoz elektřiny? A jak se na cenách energie projeví výroba z obnovitelných zdrojů?
Zdroj: AdobeStock.com - ABCDstock
Zdroj: AdobeStock.com - ABCDstock

Na otázky, které pálí nejednoho zvídavého spotřebitele elektrické energie, odpovídal pro TZB-info Jiří Gavor. Okolo vysokých cen energií a způsobů, jak je snížit, se točí mnoho mýtů a polopravd. Odkaz na celý rozhovor najdete pod článkem.

Proč máme v ČR elektřinu tak drahou, když ji vyrábíme levně?

Výrobní náklady našich jaderných bloků, které nemusí pálit drahý zemní plyn a nepotřebují drahé emisní povolenky, jsou opravdu mnohem nižší než tržní ceny.

(…)

Cena ale není primárně určována výrobními náklady ale poptávkou a nabídkou, tedy trhem s elektřinou. Poptávka po elektřině je nyní tak vysoká, že k jejímu plnému pokrytí musí být do výroby zapojeny i ty nejdražší plynové elektrárny. Problémem pro trh jsou i odstávky francouzských elektráren z důvodu odstavení více než poloviny francouzských jaderných elektráren pro jejich zanedbanou údržbu.

Proč česká vláda nezakáže export elektřiny? To by v ČR cenu mohlo snížit?

ČEZ již nyní prodává většinu produkce obchodníkům působícím na tuzemském trhu, na burzu směřuje jen malá část. Zákaz exportu elektřiny, případně exportovat pouze přebytky nad tuzemskou spotřebu, by znamenal zásadní porušení pravidel trhu s elektřinou v EU a neprovádí to žádný evropský stát. Teoreticky je to možné, ale lze si těžko představit, že by naši sousedé tolerovali, že si takto pro sebe vytvoříme ostrov naší levnější elektřiny, a přitom budeme nadále žádat veškeré výhody plynoucí z volného pohybu zboží v rámci EU. Včetně solidárních dodávek plynu v současné krizové situaci. Právě volný pohyb zboží je základem dobrého fungování českého průmyslu, jsme exportně orientovanou zemí.

Kdo je Jiří Gavor?

Narozen 28. 2. 1954. Je absolventem Českého vysokého učení technického, fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (ČVUT – FJFI), kandidát fyzikálně technických věd. Působil jako vysokoškolský pedagog, výzkumný pracovník v energetice a od roku 1992 jako zakladatel, majitel a řídící pracovník konzultační firmy ENA. Zároveň je výkonným ředitelem ANDE – Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Je specialistou na vývoj energetických trhů, relace cen, daní a konkurenceschopnosti veškerých druhů paliv a energií. Řada studií se týkala možností uplatnění pokročilých energetických technologií a energetických úspor včetně hodnocení jejich ekonomické efektivnosti. Řídí energetické audity velkých průmyslových podniků. K těmto tématům pravidelně publikuje včetně prezentací na mezinárodních konferencích. Spolupracuje s řadou prestižních institucí včetně mezinárodních arbitrážních tribunálů. Angažuje se rovněž při formování názorů na směřování státní energetické koncepce ČR a dalších aktuálních problémů energetiky, včetně spolupráce se sdělovacími médii všech typů. Je členem Výboru pro udržitelnou energetiku při Vládě ČR a členem výboru Plynárenské trhy při ČPS. Je rovněž členem českého výboru World Petroleum Congress.

Co obnovitelné zdroje? Větrné a solární elektrárny mohou pomoci se snížení cen elektřiny?

Podobně jako ceny elektřiny nyní určují nejdražší zdroje, tak naopak při nízké poptávce jsou ceny stlačovány dolů levnou výrobou z fotovoltaických a větrných elektráren. Jakmile jsou už postaveny, tak jsou jejich proměnné výrobní náklady velmi nízké, ještě nižší než u jaderných zdrojů. Čím více těchto zdrojů se dostává na trh, tím je vyšší šance, že časové úseky levné elektřiny budou na velkoobchodním trhu delší a delší. A to se samozřejmě promítne i do peněženek konečným spotřebitelům.

Jak mění vysoké ceny elektřiny pohled na výstavbu jaderných elektráren? Co by způsobilo zestátnění ČEZ a jeho větší kontrola? Přečtěte si celý rozhovor s dalšími informacemi na TZB-info. A pokud vás zajímá energetická bezpečnost ve vztahu k plynu, i na to odpovídal Jiří Gavor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: fotolia, kenny

Pět dobrých důvodů, proč se vyplatí pořídit si fotovoltaiku

Fotovoltaika zažívá v Česku nebývalý boom. V minulém roce bylo podle Solární asociace instalováno celkem 62 megawattů nových fotovoltaických elektráren, což je o 20,6 procenta více než o rok dříve. Největší měrou se na tomto nárůstu podílely drobné střešní instalace na rodinných domech. Soukromníky ke koupi panelů…

Zdroj: Fotolia.com - tl6781

Solární panely pro rodinný dům: Vybíráme solární panel

Trend obnovitelných zdrojů energie je nepřehlédnutelný. Mluví se o nich v televizi, píšou o tom noviny a nějaký druh solárního panelu už možná mají na střeše i vaši sousedé. A protože slunce pravděpodobně svítí i na váš rodinný dům, nabízí se otázka, zda toho můžete nějak využít. Jaká je cena za solární panely a…

REKLAMA