REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kanalizace více o tématu

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných zařizovacích předmětů. Podle způsobu instalace se dělí na prvky pro zazdění do masivní konstrukce a na prvky určené do lehké sádrokartonové konstrukce.

Charakteristika předstěnových instalačních systémů

Už dávno se nejedná pouze o oblíbené závěsné WC systémy, ale stále častěji se využívají předstěnové systémy pro instalaci všech zařizovacích předmětů. Oproti dříve běžně používanému způsobu vedení instalací, se u předstěnových systémů potrubí nezasekává do drážek ve zdivu objektu, ale vede se volně po povrchu a dodatečně se zakrývá zděnou přizdívkou nebo sádrokartonovou konstrukcí. Tento způsob provádění instalací jednak snižuje pracnost montáže, ale také přináší řadu výhod vyplývajících z vedení potrubí mimo zdivo objektu – jedná se například o snížení hluku z potrubí, dochází k eliminaci tepelných mostů (především u potrubí vedeném v obvodovém zdivu), zdivo není staticky narušováno ležatou drážkou a v neposlední řadě lze snáze provést kompletní výměnu zařizovacích předmětů v případě jejich morálního dožití nebo třeba z důvodu změny využití objektu.

Možnosti montáže

V přizdívkách nebo sádrokartonových konstrukcích lze vést připojovací potrubí o průměru až 110 mm nad úrovní podlahy do vzdálenosti až 4 m. Umístění WC tak není limitováno blízkostí svislého odpadního potrubí. Na jedno kanalizační připojovací potrubí vedené nad podlahou je možné připojit několik zařizovacích předmětů.

Montážní rám a prvky

Základem systému je rám, ke kterému se připevňují další montážní prvky.  Rám je složen z různých profilů z oceli. K rámu patří další prvky jako šrouby, přípojky, předmontované jednotky atd. Rámy s dalšími montážními prvky se vyrábí pro WC, umyvadla, dřezy, sprchy, vany, pisoáry, bidety, výlevky. Vzhledem k tomu, že se vyrábí různé druhy i velikosti zařizovacích předmětů, vyrábí se k nim také rámy patřičných rozměrů.

Montážní prvky se vyrábí jak pro instalaci k rovné stěně, tak i do rohů. Rohové montážní rámy a prvky umožňují rohovou montáž v půdorysně atypických prostorách, nebo tam, kde je příliš málo místa pro zařizovací předměty. Některé zařizovací předměty (záchodové mísy nebo bidety) mají možnost umývání spodní části těla teplou vodou a/nebo sušení proudem vzduchu. Pro tyto zařizovací předměty se vyrábí montážní prvky s připravenou instalací pro připojení elektrického proudu.

Pro montáž většího množství zařizovacích předmětů do předstěnových systémů se používají tzv. kolejnice. Jsou to opět ocelové konstrukce s prvky. Důležitá je vždy aretace, která zajišťuje přesné usazení a upevnění prvků do svislé a vodorovné polohy.

Montáž do masivní konstrukce a sádrokartonové příčky

Do pevných zdí se osazují montážní rámy s prvky určenými pro instalaci s mokrými procesy. Montážní rámy se mohou osazovat také do sádrokartonových příček. Pro oba způsoby se vyrábí rámy potřebných velikostí a nosnosti. Nejvíce zařizovacích předmětů instalovaných do předstěnových systémů jsou záchodové mísy. Prvky k zazdění mají ocelovou konstrukci, která musí být po namontování zazděna a podle místních podmínek případně podezděna nebo i obezděna z boků. Po obezdění získá požadovanou nosnost, která činí až 400 kg.

Při montáži rámů a prvků do sádrokartonové příčky je třeba se řídit pokyny výrobce. Nosnost nemusí být vždy taková, aby se mohly do sádrokartonu osadit libovolné zařizovací předměty. Při montáži je třeba počítat s tím, že předstěnové systémy přenáší velké zatížení ze zařizovacího předmětu do nosné konstrukce. Je nutno dodržovat zásady stanovené dodavateli sádrokartonových konstrukcí, kteří mají pro instalační příčky speciální úpravy a přepředstěnový prvek s touto konstrukcí musí být dokonale spojen.

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kanalizace

  1. Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí
  2. Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí
  3. Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí
  4. Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"
  5. Vnitřní kanalizace: větrací potrubí
  6. Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí
  7. Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo
  8. Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí
  9. Podlahové vpusti využijete v kotelně i prádelně. Jak se osazují a na co si dát pozor?
  10. Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…