REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kanalizace více o tématu

Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí

Ve vnitřní kanalizaci se v ČR nejvíce používají trubky a tvarovky plastové. Používaným materiálem je neměkčené PVC (polyvinylchlorid), PP (polypropylen) a PE (polyetylen), méně často ABS (terpolymer akrylonytril-butadien-styren). Trubky ukládané do země mají označení KG, ostatní trubky nesou označení HT. Jak se v materiálech pro kanalizaci vyznat, jaké se vyrábí, kam jsou které vhodné?
Zdroj: Fotolia.com - fefufoto
Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

V menší míře se lze setkat také s potrubím z neplastových materiálů. Jedná se například o potrubí z kameniny nebo litiny, betonové potrubí (nelze použít pod objekty), ocelové potrubí (v ČR se téměř nepoužívá), potrubí olověné (používalo se minulosti) nebo skleněné potrubí a v zahraničí také potrubí vláknocementové (zdravotně nezávadná obdoba azbestocementového potrubí).

Běžně používanými materiály pro vnitřní kanalizaci jsou PP a PVC. Každý z těchto materiálů má své přednosti, které jej předurčují pro konkrétní použití. Ve vnitřní kanalizaci se nejčastěji lze setkat s variantou potrubí PP-HT a PVC-KG. Vyrábí se a s výhodou používá také potrubí z PP určené pro uložení do země (KG), obdobně existuje také varianta PVC-HT.  

Polypropylen (PP), ve srovnání s PVC, vykazuje tyto lepší vlastnosti: vyšší chemickou odolnost, zvyšuje rozmezí teplotní použitelnosti plastových trub a není citlivý k nárazům ani plošným dynamickým rázům, nevykazuje křehnutí okolo bodu mrazu, které může komplikovat manipulaci i pokládku běžných PVC trub, má nižší úbytek materiálu při oděru.

Foto: Jaroslav DufkaFoto: Jaroslav Dufka

Trubky a tvarovky HT (šedé)

Nesmí se ukládat do země, jsou určeny pro běžné instalace ve stěnách nebo i na povrchu. Vyrábí se v různých průměrech od 32 mm do 150 mm i délkách (150, 250, 500, 1500 a 2000 mm)

Tvarových kusů se vyrábí velké množství různých druhů, průměry jsou shodné s DN rovných trubek. Výrobní sortiment různých výrobců se může lišit v typech vyráběných tvarovek. Podobně mohou různí výrobci klást důraz na různé způsoby instalace jimi vyráběného potrubí. Proto je vhodné se vždy seznámit s podklady daného výrobce – katalogy výrobků, návody pro instalaci atd. Dále je nutno upozornit, že škála výrobků může obsahovat také tvarovky, které nelze použít pro vnitřní kanalizaci v souladu s ustanovením českých technických norem.

Ukázka nejpoužívanějších tvarovek

Kolena – vyrábí se v úhlech 15°, 30°, 45°, 67°, 87° / Odbočky jednoduché a redukované. Mohou navazovat ve stejném průměru, nebo v odlišném, úhly 45°, 67°, 87°/ Odbočky dvojité a dvojité rohové / Redukce krátké a dlouhé – slouží ke změně dimenze potrubí / Přesuvky / Čisticí kusy – slouží k možnosti přístupu do kanalizace Foto: Jaroslav DufkaKolena – vyrábí se v úhlech 15°, 30°, 45°, 67°, 87° / Odbočky jednoduché a redukované. Mohou navazovat ve stejném průměru, nebo v odlišném, úhly 45°, 67°, 87°/ Odbočky dvojité a dvojité rohové / Redukce krátké a dlouhé – slouží ke změně dimenze potrubí / Přesuvky / Čisticí kusy – slouží k možnosti přístupu do kanalizace Foto: Jaroslav Dufka

Trubky KG (červenohnědé)

Trubky KG se vyrábí a osazují do země na ležatá (svodná) potrubí. Průměry používané pro vnitřní kanalizaci jsou DN 110 až DN 200. Větší průměry se používají pro venkovní kanalizaci. Vyrábí se až do průměru 500 mm v délkách 1000 – 6000 mm. Druhy (tvary) červenohnědých KG tvarovek jsou většinou shodné se šedými tvarovkami HT.

Červenohnědé potrubí KG, foto: Jaroslav DufkaČervenohnědé potrubí KG, foto: Jaroslav Dufka

Tiché potrubí

Zvukovou zátěž uživatelů domů řeší některé normy. Maximální úroveň hluku způsobeného prouděním vody v potrubí má být pod hodnotou 30 dB (A) v prostorech chráněných před hlukem.

Čím je větší objemový průtok vody potrubím, tím je více hluku v potrubí. Tzv. tiché trubky jsou z výroby uzpůsobené tlumení hluku. Výrobci pro ně používají různé názvy, jako např. silent, Master apod. Stejně jako trubky, tak i tvarovky se vyrábí s velkým útlumem hluku.

K dosažení útlumu hluku z potrubí však nedostačuje pouze samotné tiché potrubí. Nutné je použití speciálního upevňovacího systému aby se vibrace z potrubí nepřenášely do stavebních konstrukcí a také je zapotřebí provádět správně směrování potrubí, které má velký vliv na vznik hluku v potrubí.    

Tiché trubky bývají obvykle tvořené třemi vrstvami:

 • vnější robustní vrstva, vyrobeno z polypropylenového kopolymeru (PP-CO),
 • střední vrstva, vyrobeno z minerálního polypropylenu (PP-MV), velká tuhost, vysoký útlum hluku, vysoká rozměrová stabilita,
 • vnitřní vrstva, vyrobeno z polypropylenového kopolymeru (PP-CO), zabraňuje roztržení vodního sloupce – snížení vzniku hluku, vysoký průtok odpadního potrubí.

Materiálové složení trubky s velkým hlukovým útlumem Foto: Jaroslav DufkaMateriálové složení trubky s velkým hlukovým útlumem Foto: Jaroslav Dufka

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kanalizace

 1. Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí
 2. Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí
 3. Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí
 4. Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"
 5. Vnitřní kanalizace: větrací potrubí
 6. Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí
 7. Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo
 8. Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí
 9. Podlahové vpusti využijete v kotelně i prádelně. Jak se osazují a na co si dát pozor?
 10. Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Související témata

Přečtěte si více k tématu Kanalizace

Testování na COVID, zdroj: Adobestock, halfpoint

VŠCHT: Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testy

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to dnes uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního…

Projekt Třídím olej s mapou popelnic, foto redakce

Projekt Třídím olej s mapou popelnic

Oleje v žádném případě nepatří do kanalizace. Prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a můžou tak člověku znovu posloužit.

Zdroj: Nicoll

Podtlakové odvodnění ploché střechy

Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip…

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA