REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kanalizace více o tématu

Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí

Ve vnitřní kanalizaci se v ČR nejvíce používají trubky a tvarovky plastové. Používaným materiálem je neměkčené PVC (polyvinylchlorid), PP (polypropylen) a PE (polyetylen), méně často ABS (terpolymer akrylonytril-butadien-styren). Trubky ukládané do země mají označení KG, ostatní trubky nesou označení HT. Jak se v materiálech pro kanalizaci vyznat, jaké se vyrábí, kam jsou které vhodné?
Zdroj: Fotolia.com - fefufoto
Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

V menší míře se lze setkat také s potrubím z neplastových materiálů. Jedná se například o potrubí z kameniny nebo litiny, betonové potrubí (nelze použít pod objekty), ocelové potrubí (v ČR se téměř nepoužívá), potrubí olověné (používalo se minulosti) nebo skleněné potrubí a v zahraničí také potrubí vláknocementové (zdravotně nezávadná obdoba azbestocementového potrubí).

Běžně používanými materiály pro vnitřní kanalizaci jsou PP a PVC. Každý z těchto materiálů má své přednosti, které jej předurčují pro konkrétní použití. Ve vnitřní kanalizaci se nejčastěji lze setkat s variantou potrubí PP-HT a PVC-KG. Vyrábí se a s výhodou používá také potrubí z PP určené pro uložení do země (KG), obdobně existuje také varianta PVC-HT.  

Polypropylen (PP), ve srovnání s PVC, vykazuje tyto lepší vlastnosti: vyšší chemickou odolnost, zvyšuje rozmezí teplotní použitelnosti plastových trub a není citlivý k nárazům ani plošným dynamickým rázům, nevykazuje křehnutí okolo bodu mrazu, které může komplikovat manipulaci i pokládku běžných PVC trub, má nižší úbytek materiálu při oděru.

Foto: Jaroslav DufkaFoto: Jaroslav Dufka

Trubky a tvarovky HT (šedé)

Nesmí se ukládat do země, jsou určeny pro běžné instalace ve stěnách nebo i na povrchu. Vyrábí se v různých průměrech od 32 mm do 150 mm i délkách (150, 250, 500, 1500 a 2000 mm)

Tvarových kusů se vyrábí velké množství různých druhů, průměry jsou shodné s DN rovných trubek. Výrobní sortiment různých výrobců se může lišit v typech vyráběných tvarovek. Podobně mohou různí výrobci klást důraz na různé způsoby instalace jimi vyráběného potrubí. Proto je vhodné se vždy seznámit s podklady daného výrobce – katalogy výrobků, návody pro instalaci atd. Dále je nutno upozornit, že škála výrobků může obsahovat také tvarovky, které nelze použít pro vnitřní kanalizaci v souladu s ustanovením českých technických norem.

Ukázka nejpoužívanějších tvarovek

Kolena – vyrábí se v úhlech 15°, 30°, 45°, 67°, 87° / Odbočky jednoduché a redukované. Mohou navazovat ve stejném průměru, nebo v odlišném, úhly 45°, 67°, 87°/ Odbočky dvojité a dvojité rohové / Redukce krátké a dlouhé – slouží ke změně dimenze potrubí / Přesuvky / Čisticí kusy – slouží k možnosti přístupu do kanalizace Foto: Jaroslav DufkaKolena – vyrábí se v úhlech 15°, 30°, 45°, 67°, 87° / Odbočky jednoduché a redukované. Mohou navazovat ve stejném průměru, nebo v odlišném, úhly 45°, 67°, 87°/ Odbočky dvojité a dvojité rohové / Redukce krátké a dlouhé – slouží ke změně dimenze potrubí / Přesuvky / Čisticí kusy – slouží k možnosti přístupu do kanalizace Foto: Jaroslav Dufka

Trubky KG (červenohnědé)

Trubky KG se vyrábí a osazují do země na ležatá (svodná) potrubí. Průměry používané pro vnitřní kanalizaci jsou DN 110 až DN 200. Větší průměry se používají pro venkovní kanalizaci. Vyrábí se až do průměru 500 mm v délkách 1000 – 6000 mm. Druhy (tvary) červenohnědých KG tvarovek jsou většinou shodné se šedými tvarovkami HT.

Červenohnědé potrubí KG, foto: Jaroslav DufkaČervenohnědé potrubí KG, foto: Jaroslav Dufka

Tiché potrubí

Zvukovou zátěž uživatelů domů řeší některé normy. Maximální úroveň hluku způsobeného prouděním vody v potrubí má být pod hodnotou 30 dB (A) v prostorech chráněných před hlukem.

Čím je větší objemový průtok vody potrubím, tím je více hluku v potrubí. Tzv. tiché trubky jsou z výroby uzpůsobené tlumení hluku. Výrobci pro ně používají různé názvy, jako např. silent, Master apod. Stejně jako trubky, tak i tvarovky se vyrábí s velkým útlumem hluku.

K dosažení útlumu hluku z potrubí však nedostačuje pouze samotné tiché potrubí. Nutné je použití speciálního upevňovacího systému aby se vibrace z potrubí nepřenášely do stavebních konstrukcí a také je zapotřebí provádět správně směrování potrubí, které má velký vliv na vznik hluku v potrubí.    

Tiché trubky bývají obvykle tvořené třemi vrstvami:

 • vnější robustní vrstva, vyrobeno z polypropylenového kopolymeru (PP-CO),
 • střední vrstva, vyrobeno z minerálního polypropylenu (PP-MV), velká tuhost, vysoký útlum hluku, vysoká rozměrová stabilita,
 • vnitřní vrstva, vyrobeno z polypropylenového kopolymeru (PP-CO), zabraňuje roztržení vodního sloupce – snížení vzniku hluku, vysoký průtok odpadního potrubí.

Materiálové složení trubky s velkým hlukovým útlumem Foto: Jaroslav DufkaMateriálové složení trubky s velkým hlukovým útlumem Foto: Jaroslav Dufka

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kanalizace

 1. Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí
 2. Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí
 3. Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí
 4. Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"
 5. Vnitřní kanalizace: větrací potrubí
 6. Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí
 7. Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo
 8. Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí
 9. Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Související témata

Přečtěte si více k tématu Kanalizace

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Nejčastější problémy

Dešťová voda je přirozená srážková voda, která nebyla znečištěna použitím. Těsně před dopadem na povrch obsahuje řadu látek. Jsou to zejména rozpuštěné plyny a látky zachycené průchodem atmosférou jak organické, tak neorganické. Po dopadu na povrch se obohacuje o další látky, které unáší nebo rozpouští na své cestě…

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce se vztahuje na novinky společnosti IVAR z oblasti posílení tlaku vody komerčních budov, kalových nádrží s příslušenstvím a systému využití dešťové vody v domácnosti.

Podle odborníků je možné snížit spotřebu pitné vody až o polovinu

Podle odborníků je možné snížit spotřebu pitné vody až o polovinu

Po výrazném poklesu na začátku tisíciletí se spotřeba pitné vody v posledních letech ustálila okolo 90 litrů na člověka. Experti však uvádí, že do budoucna je možné spotřebu snížit i o další čtvrtinu. Klíčový by měl být větší důraz na užitkovou vodu, recyklace šedých vod či plošné sledování spotřeby v reálném čase…

Voda, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, thongchai

Liberec podpoří první žadatele o vybudování domácích čistíren

Liberec letos podpoří první žadatele z Harcova a Kunratic dotací z nového programu na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Cílem je zlepšit kvalitu vody na přítocích do harcovské přehrady. Letos dostanou žadatelé podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) peníze na projektové…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA