REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které lze jednoduše, snadno a za rozumných finančních podmínek vyměnit.
Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Trendy barva není jen jedna

Barevné trendy prezentuje řada zdrojů. Jedním z nejvýznamnějších je Pantone, jejichž vzorníky patří mezi celosvětově uznávaný a definovaný standard pro barevnou škálu a používají je nejčastěji grafici. V tomto barevném systému je každé barvě a jejímu odstínu přiřazeno číslo a přesné složení. Pantone však udává trendy i do „fashion“, a hlavně „home“, což je pro nás zajímavé.

Letošní barvou Pantone je MARSALA. Jméno barvě dalo silné červené víno, které pochází ze západního cípu ostrova Sicílie. Červenohnědý základ poukazuje na sofistikovanou a přirozenou zemitost. Tento odstín dodá interiéru hřejivou a útulnou atmosféru. Na matném povrchu bude evokovat přírodu, na lesklém luxus a noblesu. Další výhodou této barvy je dobrá kombinovatelnost s jinými odstíny.

A protože článek není jen o současnosti, ale také o pohledu zpět. Zmínit musíme i barvy z předešlých let. Loni dominovala u Pantone„Radiant Orchid“, tedy zářivá orchideová - fialová, a rok před ním kralovala „Emerald“ smaragdová zelená.

Dalším významným zdrojem barevných trendů v interiéru je nadnárodní společnost Akzo Nobel, která ve své publikaci Colour Futures určuje nejen jednu barvu roku, ale i čtyři další barevné styly - vzorkovníky. Barvy se nedefinují jen tak z rozmaru. Na jejich výběr se připravují výzkumy, které zohledňují všechny sociologicko – politicko - ekonomické faktory. Letošní barvou je bez velkého překvapení měděná, které měla na tento post našlápnuto již několik let zpět. Tato barva je stejně jako marsala teplá, pocitově příjemná a dobře kombinovatelná jak na velké ploše, tak i na doplňcích.

V loňské sezóně u Akzo Nobel vyhrála zeleno-modrá, a rok před tím panovala temná modrá. Oba tyto odstíny měly velký úspěch a doznívají ještě dnes.

Pokud se podíváme na mimoevropský trh, najdeme barvu roku u společnosti PPG Global, kde letos vévodí „Blue paisley“. Ani tato barva není náhodná, stačí se jen podívat na již zmíněné barvy roku 2013 a 2014 u Akzo Nobel. Dalo by se říci, že tohle je takový malý kompromis. Loni byla barvou roku u této značky krémová žlutá, velmi podobná barvě roku 2011. (Akzo Nobel)

A protože výjimka potvrzuje pravidlo, vymyká se i barva roku značky Benjamine Moore všem ostatním. Jejich letošní barvou je totiž Guilford Green, jež je oproti všem ostatním velmi neutrální a nadčasová.

Rok 2016

Již nyní víme, že barvou roku u společnosti Akzo Nobel, je „ochre gold“ neboli zlatá okrová. Jak tomu bude u Pantone, se musíme nechat překvapit. Možná, že směr Benjamine Moore k zelené, náhoda nebude…

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Pokud bychom se zaměřili na definici barvy, tak definice bude různá, podle úhlu pohledu. Je zde ale objektivní fakt, že barva je vlnová délka bílého světla, pohybující se mezi 400 – 700 nm, ve škále od červené po fialovou. Červené odstíny aktivují spíše naše fyzické tělo a odstíny směrem od fialové zase více…

Čtyři trendy pro interiéry ze světového veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem

Čtyři trendy pro interiéry ze světového veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem

Již od roku 1991 se koná v rámci veletrhu Heimtextil přehlídka trendů. V letošním roce měla na starosti koncepci a design „Theme Parku“ s hlavním tématem Exploration Natalie Weinmann ze studia Carlin International/Exalis. Nebyla v tom ale sama. Každý rok zkoumá skupina mezinárodních expertů, jež se nazývá Trendtable,…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová

Tato barva se řadí mezi ty nejkontroverznější. Jedni ji jednoznačně odmítají, druzí velkolepě obdivují. Často je řazena jen do kategorie "dětských" a "dívčích" barev, což je velká škoda. Růžová má totiž mnoho podob a výrazů.

Originální materiály pro originální interiér

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Kdo byl alespoň jednou na mezinárodním veletrhu Heimtextil, ví, že jedna z těch nejzajímavějších hal je o přehlídce trendů, která se zde koná již od roku 1991. Tuto velkolepou expozici jsme mohli letos vidět v hale č. 6, kde dostala opravdu velký prostor.

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.

Teorie barev, míchání a modely barev

Teorie barev, míchání a modely barev

Z fyzikálního hlediska je barva označení vlnové délky viditelného světla. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. Lidské oko má čípky trojího druhu, citlivé na tři základní barvy - červenou, zelenou a modrou (R, G, B). Detailněji si o tomto barevném modelu povíme později.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Dřevo lze využít na nábytku, pro obložení stěn, na výrobu příček. Moderní zpracování tradičního materiálu má neopakovatelné kouzlo. Objevte jeho možnosti!

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA