REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: V interiéru převládá trend decentní bílé a přírodních materiálů

Architektka a designérka Anna Lacová v rozhovoru říká, že skončila doba barevných stěn a v módě je zase bílá. Interiérům vládnou jednoduché linie, hodně světla a zeleně.

„První, co je třeba v novém bytě promyslet, je barevné ladění stěn, podlah a nábytku. U podlahových krytin pozorujeme návrat ke světlejším materiálům, vede přírodní, případně lehce vybělený dub. Oblíbenější je styl širších prken než menší parketové vzory. V případě omezenějších rozpočtů lidé preferují vinyl, který lze sehnat i jako velmi realistickou napodobeninu dřeva,“ říká na úvod rozhovoru Anna Lacová a vše dokládá na příkladu rezidenčního projektu v Nových Chabrech.

V tomto projektu se při výmalbě stěn přihlíželo k velikosti a prosvětlení místností. Dostatek denního světla dovolovalo použít i tmavší odstíny barev, které světlo pohlcují a zužují prostor. Neutrální bílá nechá vyniknout bytové doplňky a dekorace. Některé stěny jsou vymalované nebo vytapetované pouze do půlky, přičemž na začátku dominují světlé barvy a tóny, které postupně přecházející až do bílé. Využívá se i benátský štuk, italská luxusní omítka, která každou místnost opticky zvětší. Návrat k bílé je patrný také při výběru dveří, a to nejčastěji v provedení mat. Projasňují interiér a umožňují větší variabilitu při dalším vybavování nábytkem. Bytové textilie jsou provedeny v osvědčených přírodních barvách – zemité odstíny jsou nestárnoucí klasikou jak na pohovce, tak na polstrování židlí či postelí.

Doplňují je závěsy v podobných odstínech. „Současný trend připouští maximálně dvě dominantní barvy na stěnách i u doplňků,“ připomíná Anna Lacová. Trendem současnosti jsou kromě bílé a minimalismu také: „více světla a hodně doteků přírody“. Venkovní prostor by měl být nedílnou součástí všech bytů. Propojení se zahradou, terasou či balkonem slouží především k relaxaci, která je pro vlastní bydlení nezbytná. Důležitá je také výzdoba květinami, stromky i dalšími nápaditými dekoracemi. Nejlépe, pokud terasy a předzahrádky disponují i dostatečným prostorem pro zázemí kuchyně.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou podle vás nejčastější mýty vztahující se k interiérovému designu?

Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...

Možná bych to nenazvala mýtem, ale jen podceněním prostoru či bytu. Lidé, kteří v nějakém bytě či domě bydlí dlouhou dobu, si při rekonstrukci často nedokážou představit skutečné možnosti, které prostor nabízí. Kuchyně byla 20 let tady - tak přece „nejde“ dát ji jinam…. Tak to ale vůbec není. Jednoduchým stavebním zásahem (jako je zbourání jedné příčky, posunutí dveří, vyměnění koupelny za kuchyni) dokážeme často dispoziční zázraky a výrazně s klienty zlepšíme celkový komfort bytu či domu. Doporučuji tedy nenavazovat vždy na staré zavedený principy, ale poradit se s odborníkem, zda by prostor nenabídl další možnosti.

ESTAV.cz se ptá...

Jaký styl převládá mezi rezidenty?

Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...

Jednoznačně zaznamenávám návrat ke klasickým materiálům a decentním přírodním barvám. Ustupují výrazné barevné prvky a interiéry dostávají světlý ráz v přírodních barvách, béžová, šedá, bílá, hnědá atd. Dává se vyniknout samotným materiálům v jejich přírodní podobě – dekory dřeva, kamene, betonu. Stěny jsou častěji opět bílé.

ESTAV.cz se ptá...

Jak se bude dále vyvíjet navrhování interiéru v době internetu a virtuální reality. Lze tyto věci skloubit a do návrhu zapracovat?

Anna Lacová, Architektka a designérka, odpovídá ...

Osobně v praxi internet hodně využívám. Určitě zrychlil proces navrhování, klientům se snáze předkládají ceny jednotlivých prvků, rychleji se vyhledávají alternativy pro materiály a vybavení. Inspirací je jistě i pro klienty, kteří si dle prezentovaných obrázků mohou lépe vytvořit představu, co se jim líbí a co ne. Často mi ukazují třeba nějaké interiéry, které na internetu objevili a líbí se jim, a některé z použitých prvků by chtěli promítnout do toho svého.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - redpixel

3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?

Práce architekta je pro mnohé stavebníky rodinného domu stále často obestřena rouškou tajemství, nepochopení a polopravd. Co vlastně architekt vytvoří, proč bychom se na něj měli obrátit? Jak nám může pomoci s vytvořením našeho vysněného bydlení? A proč je lepší se na něj obrátit ještě dříve, než zakoupíme pozemek?…

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Moderní interiér: vedou světlé materiály a nezbytný je venkovní prostor k relaxaci

Moderní interiér: vedou světlé materiály a nezbytný je venkovní prostor k relaxaci

Koupí nového bytu nic nekončí. Naopak! Teprve nyní začíná ta pravá zábava se zařizováním, vylepšováním, zkrátka přetvářením bytu v domov. Ty tam jsou doby křiklavě barevných stěn a rustikálních kuchyní. V módě je zase bílá. Interiérům vládnou jednoduché linie a hodně světla. Touhu po vzdušnosti dokládá i trend…

ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

Pavilon pro výstavu České republiky na EXPO 2015 v Miláně je dílem mladého architektonického ateliéru CHYBIK+KRISTOF Associated Architects. O EXPO mluví jako o olympiádě architektury, vědy, umění a techniky a možnost navrhnout pavilon považují za velkou čest.

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost

Barevnost stěn a stropů dokáže pořádně proměnit prostor vašeho bytu. S barvami se dá prostor doslova deformovat, opticky zkracovat, zvětšovat. Pomocí vzorů na výšku či světlého stropu alespoň pocitově místnost zvýšit, světlými stěnami místnost protáhnout. K fantazii je dobré načerpat i něco teorie.

Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu

Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu

Barvy jsou všude kolem nás. Především ve vašem bytě záleží pouze na vás, jakými barvami se obklopíte. Pouze zněny barev mohou stejný prostor opticky rozšířit, snížit či zútulnit. Základní dělení na teplé a studené barvy zná každý. Na každého z nás působí barvy trochu jinak, přesto lze vypozorovat obecné reakce na…

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Jak si vymalovat pokoj, jaký druh barvy použít, jak připravit podklad, jak často škrabat starou výmalbu i o tom jak se orientovat ve vzornících barev jsme si povídali s Jiřím Brinkmanem, který má s realizací interiérů a povrchových úprav bohaté zkušenosti ze své profesní praxe.

REKLAMA