Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Česká republika na EXPO 2015 více o tématu

ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

Pavilon pro výstavu České republiky na EXPO 2015 v Miláně je dílem mladého architektonického ateliéru CHYBIK+KRISTOF Associated Architects. O EXPO mluví jako o olympiádě architektury, vědy, umění a techniky a možnost navrhnout pavilon považují za velkou čest.
ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

CHYBIK+KRISTOF Associated Architects je mezinárodní ateliér se sídlem v Brně, založený roku 2010. Působí v oblasti architektury, urbanismu a krajinářské tvorby. Hlavními členy sdružení jsou architekti Ondrej Chybík a Michal Krištof. Projekty ateliéru jsou uveřejňovány v domácích i světových architektonických publikacích a k vidění jsou také na výstavách. Kancelář získala radu ocenění ve veřejných i vyzvaných architektonických soutěžích.

Jak jste se k modulární architektuře dostali?

MK: "Prostřednictvím studentské soutěže „Modulární architektura“, kterou pravidelně vypisuje výrobce modulu KOMA. První ročník jsme vyhráli, a zřejmě proto nás kontaktovalo vedení firmy. Po dokončení studií na brněnské technice jsme spojili své znalosti s chutí firmy KOMA vystavět víceúčelovou budovu, která je kombinací jídelny a zázemím pro zaměstnance. A to byl první významný společný modulární počin."

Čím je tento projekt zajímavý?

OCH: "Samotný dum je založen na konceptu oddělení místa pro jídlo a odpočinek (jídelna ve druhém podlaží) od přízemí, kde se pracuje. Po formální stránce je budova ukázkou potenciálu modulového konstrukčního systému."

Mluvíte o potenciálu modulového konstrukčního systému. V čem vidíte budoucnost modulární architektury?

MK: "Myslíme si, že jde o mimořádně dynamický segment stavebnictví a svůj vrchol má ještě před sebou."

Za současný vrchol modulární architektury lze zřejmě považovat návrh českého pavilonu EXPO 2015. Jak vnímají tento projekt mladí architekti z Brna?

OCH:"Jsme nadšeni z příležitosti národní pavilon pro milánské Expo navrhovat. Logicky jsme zvolili modulární konstrukční systém, který představuje nejjednodušší způsob výstavby dočasné architektury pavilonu s možností opětovného rozebrání a výstavby na jiném místě. Přesně to chceme ukázat světu. Jde o velice dobře udržitelné řešení ve smyslu efektivního využití vynaložené investice – na rozdíl od posledního Expa v Šanghaji, kde většina tehdy nablýskaných pavilonu leží dnes za plotem bez jakéhokoliv využití."

Jak jste spokojeni s procesem výstavby?

MK: "Překvapila nás především jeho rychlost a koordinovanost. Je až neuvěřitelné, za jak krátkou dobu je možné dum vyrobit, zabalit, přivézt a poskládat. Díky tomu jsme byli na staveništi Expa první země s viditelně dokončenou hrubou stavbou. Nyní se ladí detaily a pavilon se připravuje na zimu a práce v interiérech."

Co pro vás samotný projekt pavilonu EXPO znamená?

MK: "Expo je olympiáda védy, techniky, architektury a designu. Od počátku je to pro nás výzva srovnatelná s kvalifikací atletu na Hry. Zároveň jde o naši první stavbu v zahraničí – a doufáme, že ne poslední."

Těšíte se, až si pavilon podle vašeho návrhu projdete při slavnostním otevření?

OCH: "Již během kontrolních dnu na staveništi si užíváme prostor, který jsme vytvořili. Jsme nadšeni ze světla, které dopadá do výstavního prostoru skrze střešní světlíky, z elegance lehké ocelové konstrukce, z velkorysosti centrálního prostoru se schodištěm. Když navrhujete dum, existuje mnoho způsobů, jak navržené řešení ověřovat. A i když se jich snažíme využívat co nejvíce (modely, 3D vizualizace, referenční příklady), realita je vždy daleko uhrančivější. Nejvíce se těšíme, až se při zahajovacím ceremoniálu pavilon rozzáří a zaplní lidmi."

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Česká republika na EXPO 2015

  1. Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci
  2. Expozice ČR na EXPO 2015
  3. ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015
  4. Navštivte pavilon České republiky na EXPO 2015 virtuálně!

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - redpixel

3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?

Práce architekta je pro mnohé stavebníky rodinného domu stále často obestřena rouškou tajemství, nepochopení a polopravd. Co vlastně architekt vytvoří, proč bychom se na něj měli obrátit? Jak nám může pomoci s vytvořením našeho vysněného bydlení? A proč je lepší se na něj obrátit ještě dříve, než zakoupíme pozemek?…