REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Česká republika na EXPO 2015 více o tématu

Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci

Český pavilon pro letošní EXPO 2015 je sám o sobě exponátem: zajímavý koncept odkazující na funkcionalismus, promyšlená dispozice s otevřeným parterem a střešní zahradou i způsob realizace z modulárního systému. V rozsáhlé fotogalerii si můžete pavilon náležitě prostudovat.

Inspirace, koncept

Koncept je založen na dočasnosti pavilonu, na tématu výstavy EXPO 2015: „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Mottem českého pavilonu je voda, prezentuje nové možnosti nanotechnologického čištění vody, vztah České republiky k lázeňství atd.

Bazén je i praktickým lákadlem pro návštěvníky, není pouhou okrasou, je v něm umožněno koupání, což v teplém Miláně přijde jistě vhod. Vybavení jako plavky, ručník a žabky dostanou návštěvníci zdarma jako propagační materiál, jistě trvanlivější než běžné tiskoviny.

I samotný pavilon má být sám o sobě exponátem naplňujícím vztah k přírodě – stavba nemá zatěžovat životní prostředí a proto po splnění svého účelu má být rozebrána a použita jinde a jinak.

Jednoduchá forma pavilonu odkazuje na silnou tradici funkcionalismu v české architektuře.

Architektonická studie

Pavilon má tři nadzemní podlaží – průchozí otevřené přízemí, dvě patra a veřejnosti přístupnou střechu.

Co vás zaujalo na budově pavilonu České republiky? (můžete zvolit více odpovědí nebo nám napište svoji)
 
23%
 
38%
 
8%
 
15%
 
8%
 
8%

Dispozice pavilonu je založená na myšlence prostupnosti přízemí a otevřenosti návštěvníkům. Prostor v přízemí poskytuje stín, možnost koupání v bazénu, posezení v restauraci.

V centru dispozice lze stoupat po širokém schodišti do dalších podlaží pavilonu, ve kterých se nacházejí jednotlivé výstavní prostory či jednací salonky, až na střechu se střešní zahradou.

Realizace

Realizace probíhala velice rychle díky použití modulárního systému výstavby (systém firmy KOMA modular s. r. o.). Česká republika měla hrubou stavbu pavilonu hotovou jako vůbec první z vystavovatelských zemí. Moduly byly připraveny ve výrobně a na pozemku výstaviště již pouze montovány na připravené základy.  Na modulech KOMA v českém pavilonu najdete na podlahách, stěnách i stropech sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Hlavním důvodem pro volbu právě těchto protipožárních desek s nejvyšší evropskou třídou reakce na oheň byly požadavky na požární odolnost ze strany italských organizátorů výstavy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Česká republika na EXPO 2015

  1. Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci
  2. Expozice ČR na EXPO 2015
  3. ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015
  4. Navštivte pavilon České republiky na EXPO 2015 virtuálně!

Mohlo by vás zajímat

Soutěžní návrh na pavilon EXPO: Nebe pod stromy aneb zahrada v oblacích

Soutěžní návrh na pavilon EXPO: Nebe pod stromy aneb zahrada v oblacích

Nabízíme pohled na tvůrčí proces u soutěžního návrhu Pavilon EXPO 2025 v ateliéru Mjölk architekti. Získali za něj třetí místo v konkurenci 38 návrhů. Ukazují naši zemi jako zahradu v srdci Evropy v souladu s enviromentálním přístupem, kdy koncepce pavilonu vychází z představy zahrady v oblacích.

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Letošní soutěž projektů designérů a architektů d3 Natural Systems (v kategorii Bydlení zítřka) vyhrál korejský projekt „Bydlení na okraji“ (Living on the Edge), který odbornou porotu strhnul na svou stranu jak neotřelou myšlenkou, tak i grafickým zpracováním. Namísto mrakodrapů, zasídlených kupolí nebo podzemních…