REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Bydlení zavěšené na skalách – řešení pro budoucnost?

Letošní soutěž projektů designérů a architektů d3 Natural Systems (v kategorii Bydlení zítřka) vyhrál korejský projekt „Bydlení na okraji“ (Living on the Edge), který odbornou porotu strhnul na svou stranu jak neotřelou myšlenkou, tak i grafickým zpracováním. Namísto mrakodrapů, zasídlených kupolí nebo podzemních sídel řeší vítězný projekt Kim Min Kyua osidlování strmých mořských útesů.

Cílem soutěže, která svůj vznik datuje k roku 2009, je ukázat hypotetická řešení. Zakládá si na tom, že je spekulativní, „divoká“, alternativní. Na druhé straně, navzdory těmto přídomkům, mohou právě tyto neotřelé nápady v budoucnu získat svoji váhu. Základním kritériem přihlašovaných projektů ve zmíněné kategorii je netradiční přístup k řešení otázek bydlení, originalita návrhu a pokročilý ekologický design.

Proto na soutěžních projektech nepracují jen architekti, ale také lidé čistě designérských a inženýrských profesí. V nepřehledné změti přihlášených děl pak možná někde číhá skutečné řešení výzev budoucnosti, stejně jako v případě „Bydlení na okraji“. A konkrétně?

Globální lidská populace se ve stále větší míře přesouvá do měst, které díky rozrůstání zabírají stále větší plochu souše. To v konečném důsledku komplikuje kvalitu lidského žití ve městech. Plošné zasídlení koncentrované na plochu není ekologické, hospodárné ani praktické. A táhnout města „do výšky“?  Technicky a ekonomicky náročné.

Foto zdroj: Inhabitat.com

„Bydlení na okraji“ proto raději těží z přirozené vertikální struktury, na kterou jen nalepí novou formu bydlení. Charakterizuje ji kombinace udržitelnosti, chytrého provedení a velká míra společenské interakce. Je to prostě bydlení v pobřežních městech, připevněných na hranách útesů.

Tato přirozená vertikála prý zabírá až 20 % souše, takže místa je k dispozici dostatek. Modulární bydlení by mohlo soběstačně těžit z přítomnosti rozbouřených vln a přílivu i přímého dopadu slunečního záření (obnovitelný zdroj energie), přítomnosti vodního zdroje (po odsolení vhodný ke konzumaci i pro závlahu) a technicky nenáročného budování vertikální struktury bydlení (díky „přilepení se na podklad“). Nevýhody? Bydlení na okraji budou nenávidět lidé s agorafobií. A výhody? Budou je milovat milovníci mořského vzduchu a výhledů na západy slunce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Neviditelná chatová osada z Islandu

Neviditelná chatová osada z Islandu

Na Islandu chápou samotu jako jeden z rysů osobní svobody, a proto si tu soukromí skutečně umí vážit. I na dovolené. Dobře si to uvědomovali architekti ze studia PK Arkitektar, když připravovali svůj ...

Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci

Český pavilon EXPO 2015: Od inspirace po realizaci

Český pavilon pro letošní EXPO 2015 je sám o sobě exponátem: zajímavý koncept odkazující na funkcionalismus, promyšlená dispozice s otevřeným parterem a střešní zahradou i způsob realizace z ...

REKLAMA
REKLAMA