REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Barvy v interiéru více o tématu

ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Jak si vymalovat pokoj, jaký druh barvy použít, jak připravit podklad, jak často škrabat starou výmalbu i o tom jak se orientovat ve vzornících barev jsme si povídali s Jiřím Brinkmanem, který má s realizací interiérů a povrchových úprav bohaté zkušenosti ze své profesní praxe.
ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

ESTAV.cz, se ptá...

Chci si vymalovat pokoj - jaké mám možnosti v druzích barev?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Pro výmalbu starších domů jsou stále ještě používány barvy hlinkové, které mají vysokou prodyšnost a relativně nízkou cenu. Tento druh barev však nesplňuje požadavky otěruvzdornosti a omyvatelnosti.

Naopak u nových bytů a domů dobře izolovaných jsou nejrozšířenější a na trhu všudypřítomné barvy disperzní a akrylátové. U těchto typů lze vyzdvihnout, vysokou krycí schopnost, otěruvzdornost, omyvatelnost, vyšší, až trvalou možnost vrstvení a taktéž možnost tónování do sytých odstínů.

ESTAV.cz, se ptá...

Je jedno jakou barvu koupím nebo jsou kvalitativní rozdíly mezi barvami z hobbymarketů a "značkovými"?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Všeobecně lze použít příměr, že kvalita = cena, doporučuji si však zajistit dostatečné informace před samotným nákupem barev. Správný prodejce by Vám měl dodat potřebné informace k dané barvě, důležité je i dodržení instrukcí na obalech.

U ,,značkových” nátěrů bývají informace technického poradce zpravidla odbornější, podložené hlubšími znalostmi a praktickými informacemi, jak z výroby, tak i z mnohaletých zpětných vazeb z realizací.

ESTAV.cz, se ptá...

Barvu máme tedy vybranou. Existují nějaká specifika výmalby na sádrokarton? Jak připravovat podklad sádrokartonu? Je nutná penetrace?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Nezbytností je použití penetračního nátěru. Výrobci desek doporučují přímo pro sádrokarton hloubkový penetrační nátěr, který kromě sjednocení nasákavosti tmelených spojů a papíru, zabraňuje možnému pronikání pojiv a tvorbu skvrn na povrchu.

Tento nežádoucí efekt se zpravidla projevuje, pokud sádrokarton delší dobu (v řádu měsíců) neopatříme nátěrem a desky jsou vystaveny působení paprskům slunečního záření prostupujícím okny.

Při penetrování je nutné dávat pozor na tahy válečkem přes spoje. Po dobře a široce tmelených spojích, je dobré nepřejíždět vícekrát, aby nedošlo k vymytí finálního tmelu a tím vykreslení spoje po dokončené výmalbě. Štětka je pro penetraci sádrokartonu zcela nevhodná.

ESTAV.cz, se ptá...

Jak je to s první výmalbou na štukovanou stěnu? Jaké jsou požadavky na přípravu podkladu?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Základním požadavkem, je především správné vyzrátí omítek a tedy vyschnutí. Obecně se uvádí doba nejlépe 3 měsíců. Za tuto dobu dojde k ustálení reakcí pojiv omítky.

Jako nejlepší přípravu štukované stěny, doporučuji obroušení přebytečného a nepřilnavého plniva (písku). Tuto úpravu lze provádět buď širší špachtlí pod nízkým úhlem, nebo s použitím brusného papíru.

Stěny tím získají větší hladkost a sjednocení, což se docení především u nasvícených ploch. Následuje penetrace, či probarvená penetrace a samotná výmalba.

ESTAV.cz, se ptá...

Jak často doporučujete obnovovat výmalbu v bytových prostorách? Jaký cyklus (kolik roků) je běžný?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Cyklus požadavku na obnovu výmalby se liší. Mírou zašpinění bývá i vliv prašnosti z exteriéru, případně užívání krbového tělesa apod. V našem studiu používáme slabovrstvé nátěry italských barev Oikos, se kterými pracujeme více jak 15 let. Zákazníci se nám hlásí s obnovou i po 8 až 10 letech a to většinou z důvodu, že jim přijde oproti dřívějším cyklům nepřirozené, že tak dlouho nemalovali.

ESTAV.cz, se ptá...

Pokud malujeme na starou výmalbu, je potřeba ji napřed omývat nebo škrabat?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Než přistoupíme k výmalbě na starší neznámé podklady, přesvědčíme se o jejich přilnavosti trhovou zkouškou. Přilepením zakrývací pásky a následným trhem zjistíme zdali nám staré malby na pásce neulpěly.

Další znaky vyžadující odstranění původní malby jsou puchýře. Odstranění lze po řádném a opakovaném vlhčení dosáhnout špachtlí pod nízkým úhlem a omytí případných zbytků. Sádrokartony nevhodně malované je nutné někdy celoplošně tmelit, což znamená nemalé výdaje. Při volbě kvalitních nátěrů se lze tomuto nepříjemnému kroku v budoucnu vyvarovat.

ESTAV.cz, se ptá...

Speciální povrchové úpravy jako cementové stěrky, benátské štuky apod. jsou dnes velmi oblíbené...

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Používají se především pro svůj nezastupitelný význam ozvláštnění ploch. Originalita těchto materiálů spočívá ve spoustě efektů. V současné době je poptávka na věrné napodobování vzhledu betonů, rezavějící oceli, ale též dalších materiálů, jako dřeva, textilií a podobně.

Benátské štuky imitující lesklé mramorové povrchy jsou dnes charakteristické spíše pro interiéry rustikálního stylu. Pracujeme s italskými barvami Oikos, kde tyto techniky rozvíjí více jak 30 let.

Znamenali jsme i nárůst poptávky po materiálech použitelných na podlahy jako finálního povrchu. Lité a tahané stěrky na bázi cementu, epoxidu atd. začali prosazovat především architekti, ale povědomí má o nich už i laická veřejnost.

ESTAV.cz, se ptá...

Podle čeho vy radíte svým zákazníkům ve výběru barev?

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Paleta barev ze kterých lze v dnešní době vybírat je nepřeberná. Vždy je třeba zohlednit především světelné podmínky, které v průběhu dne mění vnímání daného odstínu. Vzpomínám, jak mi před lety zákaznice volala s nadšením, že společně vybraný tón je ráno žlutý, v poledne se mění do oranžova, večer vyzní jako červený.

Máme za sebou i dvě či tři zakázky, kde si klient nenechal vytknout špatnou volbu sytosti a tak jsme vzápětí malovali vše znovu, na námi původně doporučený odstín a za jeho peníze. Osvědčené pravidlo při výběru ze vzorníku je, že u výrazných odstínů volíme minimálně další vzorek pod vybraným. Pro volbu barev doporučuji obrátit se nejlépe na odborníky a architekty.

ESTAV.cz, se ptá...

Vnímání barev je velmi individuální záležitost, shoda více lidí bývá vzácná...

Jiří Brinkman, odpovídá ...

Vzpomínám, prováděli jsme dekoratérské malby pro jistý pár. Pán byl nepopiratelnou hlavou rodiny a tedy veškeré barvy se mnou vybíral sám, za skromného přikyvování paní, že vybírá znamenitě. Když bylo téměř vybráno, velkoryse nechal výběr barev do ložnice na manželce se slovy: ,,Do ložnice si vyber co chceš.” S radostí se mnou začala projednávat možnosti odstínů.

Chtěl bych podotknout, že pánem kolorovaný interiér hrál celou paletou barev, od tyrkysu k oranžové. Ložnice byla nakonec pastelově žlutá, se žloutkově vymývanou lazurou za postelí.

Paní byla nadšena, jenže ne dlouho. Přišel pán a s rozčilením směřoval výtku směrem k šokované paní. ,,To si snad děláš srandu, s takovou barvou! Když přijdu z hospody, tak tu snad ani neusnu!" A tak se poslední místnost malovala znovu, tentokrát po jeho.


Jiří Brinkman

Je jednatelem firmy INTERIÉRY BRINKMAN. Jejich největší specializací jsou dekoratérské, malířské, tapetářské práce, za použití luxusních materiálů (jejich prodejní míchací centrum, nabízí produkty Oikos). Za 15 let existence dělají desítky realizací ročně z celé republiky převážně z Hradce Králové a východních Čech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Barvy v interiéru

  1. Teorie barev, míchání a modely barev
  2. Jak barvy ovlivňují náš interiér a náladu
  3. Barevnost stěn a stropů – jak opticky zvětšit místnost
  4. Jak sladit barvy v interiéru
  5. ROZHOVOR: Jak zvládnout výmalbu interiéru

Mohlo by vás zajímat

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

REKLAMA