REKLAMA

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová

Tato barva se řadí mezi ty nejkontroverznější. Jedni ji jednoznačně odmítají, druzí velkolepě obdivují. Často je řazena jen do kategorie "dětských" a "dívčích" barev, což je velká škoda. Růžová má totiž mnoho podob a výrazů.
Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová

Růžová umí dodat nejen na eleganci, ale také na harmonii a souladu. Někdy je tak jemná, že ji ani za růžovou neoznačíte. A to jsou právě ty odstíny, které jsou do interiérů velmi vhodné. Dodají tón a přitom nepřebijí vše ostatní.

Mimochodem odstín "Rose Quartz" - barva růženínu, patří mezi dvojici barev letošního roku dle Pantone. A to je další ze signálů, že je třeba otevřít mysl a přestat mít předsudky!

Růžová a její variace

Perleťová je jeden z nejsvětlejších tónů růžové. Má v sobě i trochu šedé a mnozí z nás by ji za růžovou vůbec nepovažovali. Tato barva se hodí nejen do ložnic, ale také do obývacích pokojů i chodeb. Doplnit lze krémovou, bílou, šedou i různými dřevinami.

Pudrová neboli pleťová je o trochu výraznější než perleťová. Má příjemný, uklidňující účinek a rozhodně se neřadí mezi klasické dětské barvy. Hodí se nejen na stěny, ale také na dekorační textilie, potahy či přehozy. Dobře se kombinuje se sytými, i jemnými odstíny.

Starorůžová není rozhodně nudná! Lze ji využít všude, kam chcete přidat trochu barvy, ale nechcete nic extrémně výrazného. Dobře ladí se světlým i tmavým dřevem, jak s nádechem do šeda, tak i do žluta. Pozor si dejte jen na červená dřeva, ale v určitém kontextu je možná i tato varianta.

Barva cukrové vaty, respektive dětská růžová je živá, hravá a zábavná. V současné době je to odstín dívčích pokojů a doplňků, ale nebylo tomu vždy. Ještě před sto lety byla přiřazována chlapcům a dívkám se dávala světle modrá - barva čistoty. V interiéru to s ní raději nepřehánějte a dejte ji jen na jednu stěnu.

Purpurová se přibližuje fialové. Je výrazná a dominantní. Je to barva královská, barva mágů a Orientu. V kombinaci s bílou však může působit moderně a svěže. Vyvarujte se aplikace této barvy na velké ploše, může způsobit roztěkanost a neklid.

Kombinace s růžovou

Růžová a zelená jsou skvělá volba, je to vlastně kopie z přírody - zelené listy a růžové květy. Hodí se nejen do dětských pokojů a heren, ale i do jídelen, obývacích pokojů i koupelen.

Růžová a tyrkysová přitahuje pozornost. Představte si červánky a azurové moře - znáte krásnější pohled? Volte však decentní odstíny, pokud budou obě barvy velmi syté, může interiér působit stísněně a disharmonicky. Přidejte k těmto barvám zlatou nebo stříbrnou - získáte tak příchuť orientu.

Růžová a zlatá nebo žlutá jsou jemné a připomínají něco delikátního. V případě zlaté se jedná o náznak luxusu nebo Orientu. Pokud zvolíme k růžové žlutou, dostaneme jarní a veselé duo, připomínající sladké bonbóny.

Růžová a oranžová patří mezi výrazné dvojice, které bijí do očí, a je třeba s nimi zacházet opatrně. Pokud k nim přidáme ještě červenou, získáme velmi zajímavou paletu, které je však vhodnější na doplňky než na velké plochy.

Růžová a červená jsou příbuzné barvy. Růžová vzniká přidáním bílé do červené, a tak lze touto kombinací docílit i palety tón v tónu. Není to však podmínka. Lze k jemné narůžovělé přidat doplňky v syté červené, které na světlém podkladu vyniknou.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Interiéry lze ladit podle trendů

Interiéry lze ladit podle trendů

Již třetím rokem proběhla v rámci veletrhu For Furniture a Design Shaker speciální expozice o interiérových trendech Scéna: Inspirace & Trendy. Stejně jako ročníky předešlé šlo o představení čtyř ...

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist