Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená

Zelená je barva přírody, o tom není žádná. Vzniká smícháním modré a žluté, o kterých jsme hovořili v předcházejících kapitolách. Je uklidňující, vyvolává jistotu, rovnováhu a růst. Má také regenerační účinek na náš organismus, snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro nervózní a cholerické lidi. Doporučuje se do hlučných prostorů, neboť zklidňuje psychiku a hluk.

Francouzská zelená - pastelová je velmi elegantní a hodí se do stylových i rustikálně laděných interiérů. S bílou získá na noblesnosti, se dřevem bude působit velmi jemně a útulně.


Olivová patří mezi velmi vhodné barvy do interiérů, ale u nás ne příliš používané. Je nadčasová, uklidňující a střídmá. Ve světlém podání je něžná a lze ji dát i do moderních interiérů, v tmavé podobě se hodí do rustikálních a přírodně laděných pokojů.


Limetková září a může až oslnit! Je zábavná a šťavnatá, a tak se hodí do heren, dětských a studentských pokojů. Je velmi výrazná, vždy záleží, jakou další barvu použijete vedle ní a v jakém množství. Zacházejte s ní raději opatrně!


Smaragdová je královská barva, která nemá konkurenci. Není příliš obvyklá, působí luxusně a někdy i exoticky. Kombinovat ji lze s bílou, krémovou, béžovou, šedou a velmi dobře vypadá vedle tmavých dřevin.


Mechová je temná a chmurná. Ve velké ploše zmenšuje prostor, stejně jako všechny tmavé odstíny. Dobře však doplňuje výrazné barvy jako je slunečná žlutá či pomerančová.


Kombinace se zelenou

Zelená a červená je dvojice barev, kterou jen tak někdo nepřehlédne - jsou velmi kontrastní, leží totiž v barevném kruhu naproti sobě. Použijte zelenou na velkou plochu a doplňte ji červenými akcenty - efekt zaručen.


Zelená a růžová fuchsiová skvěle rozzáří světle zelené plochy, pudrová růžová pak zjemní tmavě zelenou. Barvy připomínající květiny vytvoří zábavný a žensky laděný interiér.


Zelená a fialová. Fialová doplňuje šťavnaté odstíny zelené stejně dobře jako předchozí růžová. Není tolik hravá, je vážnější a lehce komplikovanější.


Zelená a žlutá, tato dvojka má opravdu šťávu! Umírněte ji bílou nebo béžovou či dekorem dřeva. Podle toho, jaký odstín žluté a zelené použijete, bude výsledný efekt. Kdo rád experimentuje, může zkusit i kombinaci tón v tónu, kdy se žlutá bude přibližovat zelené a zelená žluté.


Zelená a modrá je méně tradiční kombinace vypadá v zastřené podobě velmi rafinovaně a elegantně. Pokud vše doplníte bílou, krémovou nebo béžovou, získáte velmi zajímavý prostor.


Zelená a tyrkysová je další možnost, jak propojovat barevnost - namíchejte zelenou, jež se přibližuje modré a modrou volte do tyrkysu. Výsledný efekt závisí i na sytosti. V tmavém provedení vytvoříte hloubku, ve světlém vzdušný prostor. Pokud přidáte akcenty zlaté, honosný styl máte zaručený.


Zelená a oranžová, tak tato varianta je také velmi kontrastní - klid a energie je jednom místě. Kdo má rád pestré interiéry, může tuto variantu vyzkoušet. Všem ostatním radíme, se ji raději vyhnout.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Interiéry lze ladit podle trendů

Interiéry lze ladit podle trendů

Již třetím rokem proběhla v rámci veletrhu For Furniture a Design Shaker speciální expozice o interiérových trendech Scéna: Inspirace & Trendy. Stejně jako ročníky předešlé šlo o představení čtyř stylů inspirovaných zahraničními veletrhy uzpůsobenými pro český trh. Změnou však byla reakce návštěvníků.