REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Šedá se řadí mezi hlavní neutrály. Sama o sobě je nudná, konzervativní, ale také důstojná a elegantní. Nevzbuzuje žádné velké emoce, obecně je spojována s něčím nečistým, špinavým, chudobou, pokorou, omezováním a nejistotou. V interiérech je však velmi oblíbená pro svou nadčasovost a možnosti kombinování. Tlumí, vyrovnává a vnáší klid k sytým a výrazným odstínům. Hodí se i ke dřevu a pastelovým barvám. Je to jedna z nejvíce univerzálních barev, na které nejsou nečistoty téměř vidět.

Věděli jste, že lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti? Šedá navíc může ve velké míře vyvolat i deprese!

Šedá a její variace

Betonová

Tento odstín je chladný, ani světlý ani tmavý. Je to opravdový neutrál! Dobře se však kombinuje se sytými barvami jako je žlutá či oranžová a výraznými dřevy.

Popelavá

Tato barva je teplejší a světlejší. Dodá eleganci a šmrnc a lze ji použít jak do čisté moderny, tak do romantických interiérů. Skvěle si rozumí s pastelovými barvami, krémovou i béžovou. Vytvořit tak můžete velmi zajímavou základnu.


Lišejníková

Tato šedá se přibližuje zelené. Je velmi zajímavá a originální. Dobře si rozumí se dřevem, kamenem i výraznými barvami. Pozor dejte na její sytost, tmavá varianta může být příliš ponurá.

Granitová

Velmi tmavá, přesto teplá varianta šedé potřebuje v interiéru rozjasnit světlými odstíny. Není vhodná na velké plochy do tmavých místností. Skvěle však zapadne do prostorného a dobře osvětleného obývacího pokoje.

Břidlicová

Nejtmavší varianta šedé s příchutí modré barvy je v interiérech opravdu výjimečná. Hodí se spíše na doplňky nebo speciální prostory než do obytného prostoru. V případě použití pravé břidlice to ovšem neplatí, ta je vhodná i sem! Pozor jen na množství - tmavá barva až do černa pohltí mnoho světla.

Stříbrná

Mezi šedé můžeme řadit i stříbrnou, která se objevuje nejen na doplňcích, ale také na tapetách či na dekorativní výmalbě. Může působit industriálně, ale i romanticky. Záleží na konkrétním provedení a kontextu.

Barevné kombinace se šedou

Šedá a žlutá

Tato dvojka je velmi oblíbená. Je hravá, rafinovaná a vypadá zajímavě. Když zkombinujete velmi světlou žlutou se stejně sytou šedou, můžete je dát do obývacího pokoje i kuchyně. V sytém podání je skvělou volbou do studentských - chlapeckých pokojů.

Šedá a červená

Výrazná červená s šedou je velmi kontrastní a ostrá. Pokud je ale červená tmavá až do vínova, získáte velmi elegantní vzhled. Šedá může být v tomto případě velmi světlá popelavá i tmavší - dle velikosti plochy a místnosti.

Šedá a růžová

Když přidáte k betonové šedé jemnou pleťově růžovou, dostanete skvělé duo vhodné jak do obývacích pokojů, ložnic i hal. Tato volba je moderní, avšak útulná a lahodí oku. Také se skvěle hodí do hotelových pokojů, kaváren a cukráren.

Šedá a fialová

Extravagantní fialová a temná šedá vytvoří opravdu netradiční atmosféru. Když budou obě barvy velmi světlé, zapadnou bezvadně do ložnic a dívčích pokojů. V sytém a tmavém podání nejsou do privátních interiérů příliš vhodné. Hodí se však do barů apod.

Šedá a modrá

Pokud chcete vytvořit pánský pokoj, zapřemýšlejte o této kombinaci. Námořnická modrá nebo inkoustová pěkně vynikne vedle různých odstínů šedi. Pokud přidáte další doplňkovou barvu (např. fuchsiovou), bude volba dobrá i do obývacích pokojů či ložnic.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá

Žlutá je barvou slunce, je tedy zářivá a plná energie. Je hravá a veselá a dodává chuť do práce. Symbolizuje štěstí a chuť se vyvíjet. V interiéru s ní musíme zacházet s mírou, příliš této barvy v sytém podání může způsobit neklid a nervozitu.

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá

Klasická nauka o barvách praví, že modrá je studená, klidná a elegantní. O které modré však hovoříme a v jakém kontextu? Na tuto otázku je třeba si vždy odpovědět, než se do konkrétního výběru pustíme.

Teorie barev, míchání a modely barev

Teorie barev, míchání a modely barev

Z fyzikálního hlediska je barva označení vlnové délky viditelného světla. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. Lidské oko má čípky trojího druhu, citlivé na tři základní barvy - červenou, zelenou a modrou (R, G, B). Detailněji si o tomto barevném modelu povíme později.

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

REKLAMA