Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kombinování barev v interiéru více o tématu

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová

Fialová je magická, neklidná a odvážná. Je považována za barvu inspirace, melancholie a duchovna. Už ve starém Orientu byla tato barva znakem vznešenosti. Byla nejdražší barvou, dovolit si ji mohli jen bohatí lidé, a to platilo také ve středověku - byla to barva královská. Po 1. světové válce se stala symbolem svobody. Po letech napětí a smutku bylo nošení fialové a používání této barvy v domech extravagantní záležitostí.

V obecném povědomí si fialová dlouho udržovala nevalnou pověst. Pro mnohé symbolizovala podvod či klam a byla spojována s pojmy jako je jed nebo podlost.

Fialová nepatří mezi základní barvy – je to barva sekundární, která vzniká sloučením modré a rudé. Jde o splynutí energie červené a klidu modré. Není ani studená, ani teplá, ani ženská ani mužská.

Fialová a její variace

Foto: Next

Lila

Tento odstín je něžný až téměř neutrální. Hodí se do ložnic, dívčích i dámských pokojů. Lehce ochlazuje, přitom však působí teple. Směrem k šedé se stává elegantní a neutrální. Směrem k šeříkové je zábavnější a dívčí.


Foto: Erismann

Levandulová

V interiérech velmi oblíbený odstín může být na jedné větší ploše i na různých doplňcích. Ladí s tmavým i světlým dřevem s našedlým podtónem. Čím menší plochu v interiéru s touto barvou máme, tím pomaleji se nám okouká. Není vhodná do malých prostor.


Foto: JAB Anstoetz

Ametystová

Stejně sytá jako levandulová, avšak více do modra, je barva polodrahokamu ametystu. Díky většímu obsahu modré není tak něžná, hodí se spíše do veřejných či jiných specifických interiérů.


Foto: FAP

Kosatcová

Sytější, výraznější a ještě více modrá je barva kosatce. Je velmi specifická, extravagantní a dominantní. Opticky zmenšuje prostor, a proto je třeba ji doplnit velkým množstvím bílé. Velkého kontrastu dosáhnete, když přidáte kapku signální žluté.


Foto: Akzo Nobel

Švestková

Barva švestky a blumy je mnohem více přívětivá, než barva kosatce. Je v ní více červené, a tak ji lze kombinovat i tmavě růžovou, vytvořit tak paletu tón v tónu. Je však velmi tmavá, a tak s ní na velkých plochách zacházejte opatrně.

Kombinace s fialovou

Foto: Brilux

Fialová a modrá

Je svěží a jemná žlutá, která se výborně hodí k béžové či šedé. Použít k ní lze i velmi tmavé dřeviny, se kterými vytvoří příjemný kontrast. Tento odstín lze kombinovat také s jemnou levandulovou či šmolkově modrou.


Foto: Marburg

Fialová a červená

Také červená je součástí fialové. Tato dvojka je však mnohem více výrazná a křiklavá a není jen tak pro někoho. Doporučujeme pouze opravdovým milovníkům výrazných barev, které jen tak něco nepřekvapí.


Foto: Mondo

Fialová a růžová

Jemná růžová utlumí výraznou fialovou a celek bude klidný, ale rozhodně ne nudný. Barvy mohou až splývat - dle výběru sytosti, nebo se mohou oddalovat a tvořit zajímavý kontrast - například pleťová růžová a lilková fialová.


Foto: Plastia

Fialová a oranžová

Potřebujete interiérem zaujmout? Hledáte výraznou dvojici pro nápisy nebo výlohy? V tom případě vám můžeme doporučit sytou oranžovou a výraznou fialovou. Toto duo rozhodně nikdo nepřehlédne! Oranžovou lze také nahradit žlutou a dle její sytosti získáte větší či menší kontrast.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kombinování barev v interiéru

  1. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená
  2. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Růžová
  3. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Žlutá
  4. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Modrá
  5. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová
  6. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Oranžová
  7. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Zelená
  8. Barevné nálady, kombinace, inspirace: Šedá

Mohlo by vás zajímat

Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Pokud bychom se zaměřili na definici barvy, tak definice bude různá, podle úhlu pohledu. Je zde ale objektivní fakt, že barva je vlnová délka bílého světla, pohybující se mezi 400 – 700 nm, ve škále od červené po fialovou. Červené odstíny aktivují spíše naše fyzické tělo a odstíny směrem od fialové zase více…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA