REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Feng shui: stavba, zahrada, interiér více o tématu

Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Pokud bychom se zaměřili na definici barvy, tak definice bude různá, podle úhlu pohledu. Je zde ale objektivní fakt, že barva je vlnová délka bílého světla, pohybující se mezi 400 – 700 nm, ve škále od červené po fialovou. Červené odstíny aktivují spíše naše fyzické tělo a odstíny směrem od fialové zase více ovlivňují psychickou část osobnosti. Jak se na barvy můžeme podívat z hlediska střídání ročních období a feng-shui?
Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui

Jak vnímáme barvy

Subjektivní na tomto procesu vnímání barev je to, jak je komu daná barva a její odstín a sytost příjemná. Mnohdy se k určité barvě váže negativní nebo naopak pozitivní vzpomínka a proto ji máme, nebo nemáme rádi. Barva je emoce a naše psychická i tělesná stránka na ni reaguje okamžitě. Barva nám zvyšuje, nebo snižuje pocit tepla, nebo chladu. Ovlivní rychlost našich metabolických procesů. První a známé rozlišení barev je na teplé a studené.

Působení barev dle feng-shui

Feng-shui rozlišuje přístup k barvám především dle jejich výskytu v přírodě v rozdílných ročních obdobích a dle toho jim dává význam.

Barvy, které mají sílu nás zaktivovat, probudit, občerstvit, rozproudit nás směrem od našeho středu ven a nahoru, jsou barvy tzv. jangové, tedy podle klasického dělení, teplé. Barvy, které nás stahují dovnitř a dolů jsou barvy tzv. jinové, studené.

Neomylně k výběru barvy poslouží jedna z metod feng shui: Teorie pěti prvků. Informační základ byl vypozorován z přírody, popisuje stav přírody v průběhu jednoho solárního roku, a to v součinnosti s tím, jak na něj reagují lidé na obecné, nevědomé úrovni. Nejlépe je porovnávat principy s tím, co se děje v přírodě kolem nás, abychom měli podobné vjemy z reality a mohli je tak vzít jako nápomocný moment k pochopení teorie, protože z pocitů vlastně vzešla.

Ve feng-shui rozlišujeme během roku pět ročních období. Je to jaro, léto, babí léto, podzim a zima.

Jangová sezóna je spojena s přílivem světla a tepla a to je jaro, léto a babí léto. Zklidňující sezony, kdy ustupuje světlo a teplo chladu a tmě, je podzim a zima.

Jaro – prvek dřeva

Každý nový rok začíná jarem. Jak zmíněno výše, díky zesilujícím se slunečním paprskům dostáváme příval tepla a světla, čímž v zemi startují změny a to k růstu. Růst většinou probíhá směrem nahoru, za sluncem. Díky fotosyntéze se začíná vytvářet stále více zelená listová hmota, vidíme, že na jaře během týdne či dvou dojde k obrovské i vizuální změně krajiny. Jaro je díky tomuto stavu spojeno s barvou zelenou, právě proto, že je masivní zazelenání všude kam pohlédneme. Jsou to odstíny světle zelené, zelenkavě žluté, hráškově zelené, zelenkavě tyrkysové, trávově zelené apod. Je to celá škála zelených odstínů.

© Fotolia.com - billionphotos.com

Vzpomeňme si, jak se cítíme na jaře, co s námi dělá ta zelená? Dává nám motivaci a radost k životu. Stejně tak bude na nás působit zelená (pozor ale, volme správný odstín, na zdi nemusíme mít fotbalový trávník!) Barvy zelené se hodí do pokojíků teenagerů, do škol, kde probíhá vzdělávání, kde potřebujeme přinést motivaci a zdravý postoj k životu. Podporuje také činnost jater a žlučníku.

Léto – prvek ohně

Koncem května začínáme v přírodě rozlišovat více barev, zelená barva stárne, maličko tmavne, ale najdeme na květech rostlin barvy růžové, červené, vínové, nachové, purpurové, teple fialové – tam je zastoupeno více červené než modré, rudé. V přírodě je celá plejáda silných i jemných ohnivých barev.

© Fotolia.com - k.-u.-ha-ler

Použijeme-li nějaký, ale správně silný/slabý odstín v odpovídající sytosti ohnivé barvy, přinese nám do interiéru pocit radosti, chuti se potkávat s ostatními lidmi, plnosti života. Pokud by nebyl na správném místě a v silném tónu, může vnést moc ohně, které vytváří atmosféru hádek a argumentů. Jinak správný tón a sytost pomáhá mezilidskému potkávání, návštěvám, protože také podporuje činnost srdce a tenkého střeva. Použijeme spíše jako jednu stěnu, nebo slabý jemný pastelový tón.

Babí léto – prvek země

Někdy od půlky srpna do „dušiček“, kdy se tzv. stíny začínají prodlužovat, vnímáme, že ohnivé barvy dozrávají, začínají se přetavovat do oranžových, cihlových, sytě i světle žlutých, smetanových. To jsou barvy země. Jak se cítíme, když máme v čase babího léta ve spíži a sýpkách úrodu? Cítíme se jistě, stabilně, protože archetypálně přežijeme díky zásobám zimu.

© Fotolia.com - robsonphoto

Použijeme-li v interiéru barvu škály od smetanové, banánové, pískové, okrové, jemné žluté, cihlové, hnědé apod. Navodíme si tím právě zmíněný pocit stability, klidu a hojnosti. Tyto barvy bychom měli používat zejména v kuchyních, jídelnách, restauracích, ložnicích, obývacích pokojích, nebo tam, kde potřebujeme manifestovat pevné zázemí. Na zdravotní úrovni podporuje činnost žaludku a sleziny se slinivkou.

Podzim – prvek kovu

Začátek listopadu po ránu, to se musíme přemlouvat ráno vyrazit od práce. A jak se změnily barvy v přírodě? Ano, vše v přírodě obecně tmavne, šedne různými odstíny, šedohnědne, šedomodrá, hnědne, najdeme khaki barvu, nebo dostáváme mix barev uvedených. Mlha přede mnou, mlha za mnou. Nejraději bychom se schoulili někam za kamna a vyšli ven až na jaře. Barvy, které v přírodě najdeme v tento čas a my bychom je použili ve větším procentu v interiéru, nás mohou činit lehce smutnými.

© Fotolia.com - claudettethebat

Pro někoho je použití těchto barev na psychiku neúnosné. Jsou to barvy, které nás stahují do sebe, vedou k věcným uchopením reality, nevedou až tak k otevřenosti, nepodporují činnost srdce, ale vedou k uzavřenosti, v nadbytku až k depresím. Šedá, hnědá, světle šedá, antracit, šedomodrá, petrolejová, apod. ve správném malém množství v interiéru podporuje činnost plic a tlustého střeva, ve správném množství a odstínech jsou elegantní. Jako vždy, všeho s mírou. Nedoporučují se na velké plochy a zejména ne do ložnic, kuchyní a jídelen. Jsou to barvy do provozu, technické a v interiéru v menší ploše nebo detailech.

Zima – prvek vody

Závěrečný filmový obraz Popelky, pádící souběžně s princem na koni bílou zasněženou plání a k tomu obloha světle modré barvy je pozitivním prototypem barev zimy. Ve smutnější verzi by nám slunce nesvítilo, takže bychom dostali škálu bílé, odstínů šedé, antracitové a mlhavé oblohy opět ve škále různých šedí. Možná se tu a tam zelená lišejník. Ano, to jsou barvy zimy, páté sezony.

© Fotolia.com - demzp

Jak se cítíme v těchto barvách? Asi opět jak kdo, jak kdo má kolik vnitřního tepla. Obecně však tyto barvy používáme v menších plochách, množstvích. Mohou nás stáhnout dolů, zchladit pohodu, pokud je jí více než uneseme. Vedou více k racionálnímu uvažování, než-li citovému, jako je tomu o ohně. Pokud se přehltíme těmito barvami, můžeme cítit oslabení v oblasti ledvin a močového měchýře, Můžeme vnímat nechuť do života, nechuť komunikovat a stereotyp života, ze kterého se těžko dostáváme. V současnosti je šedá velkým trendem, ale jak říkám, stahuje, neotvírá srdce a třeba v partnerství a rodině, nebo komunitě může lidi i od sebe oddělit, protože stahuje, nepovznáší psychiku.

O navrhování barev v interiéru jsme si povídali s panem Jiřím Šestákem (interiérové studio Casa Moderna)

ESTAV.cz se ptá...

Jak v návrzích interiérů studia pracujete s barvami?

Jiří Šesták (Casa Moderna), odpovídá ...

Vždy je důležitá prvotní konzultace s klientem, protože i přes veškeré rady aktuálních trendů v interiéru musíme ctít přání a požadavky klienta. Pokud klient preferuje přírodní zemité odstíny a nemá rád výraznější barvy, tak jeho přání respektujeme. Pokud naopak klient pro život výraznější barvy potřebuje, snažíme se je navrhnout a sladit tak, aby se vzájemně dobře doplňovaly a vytvořily příjemný celek.

ESTAV.cz se ptá...

Přichází za Vámi zákazníci s jasnou představou o tom, jaká barva má v jejich interiéru převládat?

Jiří Šesták, odpovídá ...

V dnešní době v interiéru převládají odstíny bílé, šedé, pískové a černé, často doplněné o dřevinu, kterou je v současné době nejčastěji dub. Často k nám zákazníci chodí s požadavkem, že by rádi tento prostor doplnili či rozsvítili nějakou výraznější barvou, která se může zohlednit buď na solitérních kusech nábytku nebo například použitím výrazné tapety. Taková tapeta pak může být dominantním prvkem a není pak již potřeba promítat výrazné barvy či dekory do nábytku.

ESTAV.cz se ptá...

Stává se, že zákazníci přijdou s jasnou představou, ale po odborné konzultaci s Vámi svůj názor v zájmu lepšího výsledku zcela mění?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Je to tak půl na půl. Někteří zákazníci nás osloví s tím, že by od nás chtěli kompletní poradenství a nechají veškerou iniciativu na nás. Pak jsou zákazníci, kteří přichází s jasnou představou, ale po ukázkách našich realizací a konzultaci všech možností začínají přemýšlet i o jiných alternativách, které je předtím třeba ani nenapadly. Je potřeba si při výběru barev uvědomit, jak na nás který odstín působí. Naším cílem je, aby se klient cítil v interiéru dobře a rád se do takového interiéru vracel.

Mgr. Radka Košíčková

Pracuje s tématikou feng shui téměř dvacet let. V roce 2000 založila společně se zahraničním lektorem Evropskou školu feng shui, kde probíhá výuka feng shui podle uceleného vědomostního systému zaměřeného na interiéry a životní styl, a je zakončen odbornostní zkouškou. Věnuje se zejména návrhům nových domů, rekonstrukcím, designování interiérů soukromého i obchodního rázu. Její další velikou vášní a profesním záběrem jsou kurzy Zdravého vaření podle feng shui. Vystudovala gymnázium v Prachaticích, Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, Školu životního stylu, účastnila se a účastní studia feng shui v zahraničí, je absolventkou studijních pobytů na Kushi Institutu v Amsterodamu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Feng shui: stavba, zahrada, interiér

  1. Feng shui – principy z přírody
  2. Feng shui – světové strany v souvislostech
  3. Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui
  4. Feng shui – Tao, jing, jan a symbolika v praxi
  5. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek dřeva
  6. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek oheň
  7. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek země
  8. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek kov
  9. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek voda
  10. Feng shui: Základní rozdělení půdorysu dle metody Pakua

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-archiviz

Feng shui: Základní rozdělení půdorysu dle metody Pakua

Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna ze šesti metod. Dnes se podíváme na metodu Pakua. Má filosofický základ odpozorovaný na vztahu Slunce a Země, jejich vzájemné vazbě. Základem pro čtení této metody je váš půdorys, který obýváte. Dělíme jej na osm…

© Fotolia.com - Julie

Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek oheň

Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna z šesti metod, tzv. Teorie pěti prvků. Její kořeny najdeme v přírodě, v podobách, které nabývá během jednoho solárního roku. Dnes se podíváme na prvek ohně a na to, jak souvisí s přírodou a ročním obdobím. V interiéru či…

© Fotolia.com - Tryfonov

Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek dřeva

Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna z šesti metod, tzv. Teorie pěti prvků. Její kořeny najdeme v přírodě, v podobách, které nabývá během jednoho solárního roku. Dnes se podíváme na prvek dřeva. V interiéru či architektuře můžeme prvek dřeva podpořit…

Každý nový solární rok začíná jarem. První výhonky, první začínající, k životu se deroucí energie. Symbolická i faktická. © Fotolia.com - amenic181

Feng shui – principy z přírody

Přírodní procesy, estetika, vzhled interiéru, prostředí okolo nás ovlivňují každého, i když ne každý je schopen plně vnímat důvody a přesně je popsat. Na světě v různých kulturách existuje více způsobů, jak tyto stavy znázornit. Feng shui je jeden ze způsobů, jak popisovat prostředí okolo nás. U nás se feng shui…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Fialová

Fialová je magická, neklidná a odvážná. Je považována za barvu inspirace, melancholie a duchovna. Už ve starém Orientu byla tato barva znakem vznešenosti. Byla nejdražší barvou, dovolit si ji mohli jen bohatí lidé, a to platilo také ve středověku - byla to barva královská. Po 1. světové válce se stala symbolem…

Jak ladit materiály a prvky v interiéru poradí výstava Scény 2016

Jak ladit materiály a prvky v interiéru poradí výstava Scény 2016

Letos již po třetí si mohou návštěvníci veletrhu For Furniture prohlédnout speciální expozici s názvem Scéna: Inspirace & Trendy. Tento doprovodný program představuje rozličné materiály, solitérní nábytek i další interiérové prvky, jež jsou pečlivě vybrané a naaranžované do čtyř skupin.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…