REKLAMA
Téma: Feng shui: stavba, zahrada, interiér

Feng shui – světové strany v souvislostech

Učení feng shui popisuje svět okolo nás. Jazyk feng shui nám Evropanům je sice vzdálený, nicméně jevy, které popisuje nám zcela dobře známé. Jde o přírodní procesy jako pohyb Země okolo Slunce, z toho vycházející roční období. Také světové strany jsou věcí, kterou každý z nás plně respektuje jako fakt, pro architekty jde o zásadní jev, který formuje projekt od prvních úvah. Feng shui dává těmto věcem názvy a uvádí je v souvislosti i s živly a materiály.
Sluneční paprsek ve Stonehenge těsně před rozbřeskem. Ve dny letního a zimního slunovratu se spojí mezi dvěma megality linie paprsku v jednu, spojující Sever a Jih. © Fotolia.com - andrewmroland
Sluneční paprsek ve Stonehenge těsně před rozbřeskem. Ve dny letního a zimního slunovratu se spojí mezi dvěma megality linie paprsku v jednu, spojující Sever a Jih. © Fotolia.com - andrewmroland

O tom, co feng shui znamená a jak vzniklo jste mohli číst v minulém článku.

České svátky, feng shui a světové strany – jak to spolu souvisí?

Paralelně s roční poutí Země kolem Slunce dostáváme zeměpisné (kardinální) směry, jih, sever, východ a západ. Když jsme ke Slunci nejblíže, je to 180. stupeň dráhy na kruhu, nultý stupeň je stupněm čistého severu. Moment, kdy začíná jaro, jsme na 90. stupni a dostáváme východ a zbývá protipól a to popisujeme západ, tzn. 270. stupeň. Uprostřed, mezi devadesátistupňovými úhly kardinálních světových stran pomyslně najdeme další pozastavení, vytvářející čtyři vedlejší světové strany.

Na půl cesty mezi severem a východem dostáváme počátek nového solárního kalendáře (4. 2.), směr SV. Jmenujme pro nás známý křesťanský svátek Hromnice (2. 2.). Podobně je svátek Letnic, nastávající mezi východem a jihem. Oslava dožínek kolem 10. 8. je čas mezi jihem a západem. Zbývá nám spojení mezi západem a severem, a to jsou „dušičky“. Dostáváme další čtyři vedlejší světové směry, SV, JV, JZ, SZ.

Jakákoli kultura se snažila „zachytit“ cestu slunečních paprsků, aby se orientovala v čase a pomáhala tak v duchovních i praktických záležitostech © Fotolia.com - steve-mannJakákoli kultura se snažila „zachytit“ cestu slunčních paprsků, aby se orientovala v čase a pomáhala tak v duchovních i praktických záležitostech © Fotolia.com - steve-mann

Celkem však vzniká osm světových stran, po 45 stupních, které poslouží jako osm symbolických oblastí života, vážící se právě k jednotlivým světovým stranám, zobrazující život na vodorovné úrovni. To, co je kolem nás. K tomu připojíme oblast uprostřed oněch osmi, devátou a tím dostáváme devět polí.  Prostřední pole je symbolicky jedinec, člověk. Stojí pomyslně kolmo mezi nebem a zemí s jeho více či méně vybroušenou intuicí a schopností vnímat přírodu díky svému přijímači a tou je nervová soustava.

Dostáváme čtverec Pakua, jedna z metod feng shui.

Čtverec Pakua - barvy odpovídající světovým stranám. Všimněte si, jak teorie feng shui vychází z pozorování přírody. Barvy odpovídají světovým stranám, ale můžeme vnímat i spojitost světových stran s ročními obdobími a proměnou barev v přírodě (východ = jarní barvy, jih = letní…).Čtverec Pakua - barvy odpovídající světovým stranám. Všimněte si, jak teorie feng shui vychází z pozorování přírody. Barvy odpovídají světovým stranám, ale můžeme vnímat i spojitost světových stran s ročními obdobími a proměnou barev v přírodě (východ = jarní barvy, jih = letní…).

Podobnost tu stále je, jen ji nevnímáme

Záměrně jsem vybrala svátky, které jsou i v naší kultuře všeobecně uctívány, abychom viděli podobnost vnímání přírodních zákonitostí a kosmologické cyklické procesy bez rozdílu myšlení východní a západní kultury..

Tato data jsou nosná pro kulturní zvyky a s nimi související oslavy jednotlivých činností, prací v zemědělství. Bohužel, moudrosti získávané věky, se nám vytrácejí vlivem konzumního způsobu života a konkrétně v naší zemi pomohla zaclonit a pokřivit toto vnímání po válce i ideologie, která nepřála tradičnímu způsobu vnímání světa.

Vitrážová mozaika, nebo slovy feng shui, také mandala. Tato je vetkána do zdí nad vstupem do katedrály sv. Víta v Praze. Zobrazuje osm polí jako osm zeměpisných směrů, symbolicky porovnatelných s osmi směry a středovým polem v metodě pakua. Symbolizuje osm oblastí života. Ve feng shui se pokládá pakua na půdorys a pomáhá v rozboru. © Fotolia.com - jorisvoVitrážová mozaika, nebo slovy feng shui, také mandala. Tato je vetkána do zdí nad vstupem do katedrály sv. Víta v Praze. Zobrazuje osm polí jako osm zeměpisných směrů, symbolicky porovnatelných s osmi směry a středovým polem v metodě pakua. Symbolizuje osm oblastí života. Ve feng shui se pokládá pakua na půdorys a pomáhá v rozboru. © Fotolia.com - jorisvo

Jak prosté, čas a prostor vetkaný mezi data, ale přesto, anebo právě proto, dávající pocit bezpečí, protože jinak bychom se v našem osobním světě (psychice) ztratili, neměli bychom opěrné body. Proto i v naší kultuře, konalo se mnoho svátků během roku, kdy oslavovali život, slunce, úrodu, nebo pokorně věnovali čas svým blízkým zesnulým. V čase adventním a vánočním se obraceli sami k sobě, aby si uklidili v duši.

Mgr. Radka Hozmanová

Pracuje s tématikou feng shui téměř dvacet let. V roce 2000 založila společně se zahraničním lektorem Evropskou školu feng shui, kde probíhá výuka feng shui podle uceleného vědomostního systému zaměřeného na interiéry a životní styl, a je zakončen odbornostní zkouškou. Věnuje se zejména návrhům nových domů, rekonstrukcím, designování interiérů soukromého i obchodního rázu. Její další velikou vášní a profesním záběrem jsou kurzy Zdravého vaření podle feng shui. Vystudovala gymnázium v Prachaticích, Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, Školu životního stylu, účastnila se a účastní studia feng shui v zahraničí, je absolventkou studijních pobytů na Kushi Institutu v Amsterodamu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Feng shui: stavba, zahrada, interiér

  1. Feng shui – principy z přírody
  2. Feng shui – světové strany v souvislostech
  3. Jak působí barvy v interiéru podle ročních období a feng shui
  4. Feng shui – Tao, jing, jan a symbolika v praxi
  5. Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek dřeva

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - Tryfonov

Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek dřeva

Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna z šesti metod, tzv. Teorie pěti prvků. Její kořeny najdeme v přírodě, v podobách, které nabývá během ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist