REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Kdo byl alespoň jednou na mezinárodním veletrhu Heimtextil, ví, že jedna z těch nejzajímavějších hal je o přehlídce trendů, která se zde koná již od roku 1991. Tuto velkolepou expozici jsme mohli letos vidět v hale č. 6, kde dostala opravdu velký prostor.
Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Theme Park, jak zní přesný název této přehlídky, měl letos ústřední téma "well-being", jenž vyzařuje relaxaci a klid. Vše je zaměřeno na lepší život a větší blahobyt. Technologie a věda však nezůstávají pozadu, ba naopak. V kombinaci s textilem hrají klíčovou roli. Cílem je bezprostředně vyvolat pozitivní pocity a reakce na podněty.

Čtyři trendy si dnes představíme – jde o Protect: good for us, Energise: digital dreams, Nourish: sensory design a Enrich: appealing to all the senses

Protect: good for us

Je velmi decentní, estetický, jemný a zaměřuje se na wellness a detoxikační kúry. V centru zájmu je ticho jako cenná a vzácná komodita. Ticho se ve světě, kde jsme neustále připojeni a přitom stále častěji a intenzivněji pociťujeme touhu vypnout a dělat sami něco dobrého, se stává lékem. Tento trend je o ochraně našich fyzických, ale především psychických potřeb.

Barevnost je achromatická, převažují černé a bílé odstíny.

Energise: digital dreams

Ten ukazuje, jak se hranice mezi on-line a off-line stírají a digitální svět zasahuje do našeho fyzického světa. V tomto kontextu se světlo stává novou cestou k vytváření nehmotných tvarů a zvýraznění dynamických kontur. Barevné spektrum pulzuje mezi silnými a slabými kontrasty. Světlé a prakticky fluorescentní barvy vibrují na pozadí tmavších a elektrizujících modrých odstínů. Tento energií nabitý trend oživuje estetiku intenzivní září a leskem, kaleidoskopickými vzory a vtipným, sportovním designem.

Nourish: sensory design

Zde se klade důraz na zeleň, a proto barevná paleta oslavuje krásu zelených odstínů v kombinaci s tmavě hnědými a šedými valéry, které nám připomínají přírodní prvky, jako je půda a kámen. Přírodní materiály jsou vtipně kombinovány s průkopnickým designem. Ručně vyráběné výrobky zdůrazňují krásy původního materiálu.

Enrich: appealing to all the senses

U tohoto trendu jsou v čele opulentní a vysoce dekorativní prvky, které snoubí kulturní odkaz minulosti s budoucností. Ornamentální zdobení a třpytivé špičkové materiály jsou atraktivní a lahodí oku. Vynikající, bohaté barvy jako švestkově modrá a rudá jsou ozvláštněny třpytivými zlatými, mosaznými a bronzovými prvky. Náznak Orientu se mísí s kultovními vzory, které se odkazují ke klasicismu se vznešeností až dokonalostí.

Pokud vás trendy a jejich prezentace zaujaly a nestihli jste je vidět na živo, můžete se těšit na přehlídku českých trendů v rámci veletrhu For Furniture s názvem Scéna: Inspirace & Trendy, která se letos koná již po třetí. Nově bude první den veletrhu také přednáška pro odbornou i laickou veřejnost, kde se mimo jiné bude mluvit o trendech z veletrhu Heimtextil.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Čtyři trendy pro interiéry ze světového veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem

Čtyři trendy pro interiéry ze světového veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem

Již od roku 1991 se koná v rámci veletrhu Heimtextil přehlídka trendů. V letošním roce měla na starosti koncepci a design „Theme Parku“ s hlavním tématem Exploration Natalie Weinmann ze studia Carlin International/Exalis. Nebyla v tom ale sama. Každý rok zkoumá skupina mezinárodních expertů, jež se nazývá Trendtable,…

FOTOGALERIE: Trendy keramických obkladů? Inspirujte se z italského veletrhu

FOTOGALERIE: Trendy keramických obkladů? Inspirujte se z italského veletrhu

Keramické obklady nejsou rozhodně trendovým materiálem, spolu s pravým dřevem patří mezi původní materiály z civilizovaných obydlí. Pokud budeme v souvislosti s tímto typem hovořit o trendech, půjde o rozměry, tvary, povrchy a barevnost. Kam za trendy? Jednoznačně na veletrh Cersaie, který se koná každým rokem v září…

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

FOTOGALERIE: Světové trendy interiérů z Milána 2016

Dvanáctého dubna se v půl desáté dopoledne otevřely brány milánského výstaviště Rho a na 270 tisících čtverečních metrech zde bylo k vidění přes 2400 expozici. Výstavištěm za necelý týden prošlo přes 372 tisíc návštěvníků z celého světa. A co bylo k vidění? Pokud vynecháme kuchyně, na které jsme se zaměříme v jiném…

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.

Trendové vzory v interiéru

Trendové vzory v interiéru

Stejně jako barvy, tak i vzory na většině materiálů podléhají módě. Trendové vzory najdeme hlavně na tapetách a bytovém textilu, protože tyto prvky se dají celkem snadno obměnit. Není však výjimkou, že se trendové vzory objevují i na podlahovinách, keramických obkladech nebo deskovém materiálu pro výrobu nábytku.…

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Co nás zaujalo na veletrhu For Interior

Co nás zaujalo na veletrhu For Interior

Navštívili jsme veletrh interiérového vybavení v Praze na výstavišti PVA Letňany. Přinášíme vám to, co nás nejvíce zaujalo v části For Interior. Výstavu zahájili organizátoři 1. října 2015 za účasti ministra financí Andreje Babiše.