REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Trendové vzory v interiéru

Stejně jako barvy, tak i vzory na většině materiálů podléhají módě. Trendové vzory najdeme hlavně na tapetách a bytovém textilu, protože tyto prvky se dají celkem snadno obměnit. Není však výjimkou, že se trendové vzory objevují i na podlahovinách, keramických obkladech nebo deskovém materiálu pro výrobu nábytku. Které vzory jsou nyní „in“, jak je kombinovat a na co je použít?
Trendové vzory v interiéru

Ptačí motiv

Hitem letošní sezóny jsou motivy z ptačí říše. Na tapetách a bytovém textilu se objevují nejen samotní ptáci od plameňáků, přes kolibříky, papoušky a pávy, ale také jejich peří. Pírka v jakémkoli provedení jsou prostě hit. Na vzorech se používají jednobarevná v jednoduché podobě, vícebarevná až šíleně pestrá nebo i v originálním provedení z přírody, to platí hlavně u pavího peří. Tento motiv je navíc velmi elegantní, někdy může působit až honosně, a tak se hodí do dívčích pokojů, dámských budoárů, ložnic i jakýchkoli stylově zařízených interiérů.

Písmo

Motivy písma a nápisů kralují na poli trendů již několik let. Dalo by se říci, že se hodí do jakéhokoli typu moderního i retro interiéru. V určité podobě mohou zapadnout i do lehce romantických pokojů, vždy záleží na samotném obsahu slov, fontu a barevnosti. Skvěle se také hodí do místností pro náctileté, kde může mít i bláznivý vzhled. Tento motiv je ideální na tapety, ale také na plastické nástěnné dekorace nebo na drobný bytový textil – např. dekorativní polštářky. I když jde o trend, můžeme u tohoto vzoru hovořit o nadčasovosti.

Geometrické vzory

Geometrie začíná panovat stěnám, a to jak na tapetách, tak i na keramických obkladech v koupelnách, na kusových kobercích i na drobných doplňcích. Čtverce a trojúhelníky, šestihrany a „zig zag“ vzory mají zelenou. Často se používají v neutrálních barvách jako je černá a bílá, nebo v přírodním béžová a hnědá, protože jsou samy o sobě dost výrazné. V interiéru jsou dominantní a nejsou vhodné na kombinování s dalšími výraznými texturami. Velmi dobře však vypadají vedle jiné plnobarevné plochy.

Imitace

Motivy pravého dřeva, jak přírodního, tak i ostařelého ve stylu „vintage“, různých typů kamenů, rzi, betonu, cihel, kůže a dalších materiálů jsou stále aktuální. Zde se nejedná o trend v nových texturách, ale hlavně o kvalitu zpracování a „uvěřitelnost“ materiálu. Snahou je vytvořit co nejlepší kopii, a to se v dnešní době již často děje. Otázkou však bývá, zda chceme být klamáni či nikoli, jak takový povrch vypadá zblízka a zda není lepší zůstat u originálu…

Kohoutí stopa

Velký návrat slaví vzor kohoutí stopy, který původně vznikl v 19. století ve Skotsku. Oblíbený byl v polovině 20. století a nyní je tu opět. Tento vzor, jak název předesílá, napodobuje stopu kohouta. Původně se používal pouze na látkách, nejčastěji v bílo-černé kombinaci. Nyní jej najdeme i na tapetách, kobercích a dalších materiálech a to nejen ve verzi „black&white“ ale i v různobarevných mutacích.

Zdroj:Amazon.de

Florální a exotické

Motivy květin a exotické přírody tu byly, jsou a budou. Je to stálice, kterou již známe ze zámků a honosných vil. Tyto vzory jsou příjemné oku a vždy záleží na velikosti obrazce, množství jeho použití a barevnosti. Květiny se objevují na stěnách, kusových kobercích, závěsech a mnoha dalších dekoracích. Zvolte je střídmě, ať si interiér příliš nezahltíte. Někdy je lepší živá květina, než příliš květinových vzorů!

Paisley

Tento orientální a dnes velmi oblíbený vzor se dříve objevoval pouze na kašmíru. Jeho pojmenování vychází od názvu skotského města, kde se vyráběly tkaniny právě s tímto vzorem, původ je však v Indii, odkud se do Skotska tento vzor dostal. Motiv drobných květinových vzorů seskupených do tvaru piniových šišek byl původně pouze v červených a hnědých odstínech. Dnes je paleta barevnosti neomezená a najdeme jen v decentním i extravagantním provedení. Hodí se dle barevnosti do moderního, orientálně laděného prostoru, do ložnic, obývacích pokojů i veřejných prostor.

Vlastní motivy - originál

Kdo má rád vše osobité, originální, tak tomu současné technologie nahrávají. Již není problém vyrobit tapetu na míru v různých materiálech (papír, vlies, vinyl), závěsy do oken či potahy na polštáře. Také si můžete nechat udělat koberec s vlastními motivy či si nechat potisknout sklo do koupelny nebo do kuchyně, kde tento materiál slouží místo klasických keramických obkladů, a mimochodem – keramické obklady lze také potisknout! V případě individuální vzoru je třeba upozornit na kvalitní podklady pro výrobu a také na citlivé zvolení daného tématu, ale o tom zas někdy příště.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Originální materiály pro originální interiér

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Kdo byl alespoň jednou na mezinárodním veletrhu Heimtextil, ví, že jedna z těch nejzajímavějších hal je o přehlídce trendů, která se zde koná již od roku 1991. Tuto velkolepou expozici jsme mohli letos vidět v hale č. 6, kde dostala opravdu velký prostor.